نهایت علم elmend
توسط محققان كشور؛

ساخت دستگاه حسگرزیستی ویژه بیماری آلزایمر

ساخت دستگاه حسگرزیستی ویژه بیماری آلزایمر

نهایت علم: با تلاش پژوهشگران کشور دستگاه سنسور زیستی الکتروشیمیایی ویژه بیماری آلزایمر با خاصیت و قابلیت موثر طراحی و ساخته شد.به گزارش نهایت علم به نقل از ستاد توسعه علوم و فناوری شناختی، دکتر فائزه شکری مجری این طرح پژوهشی و عضو علمی پژوهشگاه رویان اظهار داشت: در این طرح پژوهشی نخستین سنسور زیستی الکترو شیمیایی ویژه بیماری آلزایمر ساخته شد که در آن «مارکر تائو فسفریله» در خون و مایع مغزی نخاعی بیماران مبتلا به آلزایمر اندازه گیری می شود.
وی اضافه کرد: با در نظر گرفتن اهمیت تشخیص سریع بیماری آلزایمر درجلوگیری از پیشرفت بیماری، در این پروژه تلاش شد ابزاری طراحی شود که با کمک آن بتوان مبتلاشدن به آلزایمر را بوسیله بررسی حجم بسیار کمی از خون یا مایع مغزی نخاعی فرد نشان داد.
مجری این طرح پژوهشی افزود: با در نظر گرفتن طراحی این سنسور، می توان از آن با انجام تغییراتی درشناسایی بیماریهای دیگر همچون سرطان نیز استفاده نمود.
به گفته این محقق بیماری آلزایمر ماهیت پیشرونده دارد، بطوری که نمی توان دقیقا مشخص کرد که از چه زمانی این بیماری شروع شده است.
وی با اشاره به این که این بیماری به دنبال تخریب و مرگ نورون های مغزی که در حافظه و یادگیری نقش دارند، ایجاد می شود، تصریح کرد: با در نظر گرفتن رشد آمار مبتلایان، همگام با افزایش میانگین سن جمعیت، تشخیص زود هنگام این بیماری اهمیت ویژه ای پیدا می کند.
شکری با اعلان اینکه امروزه تشخیص یا پیشرفت بیماری را می توان بوسیله نمونه برداری از بافت یا نمونه برداری از مایعات بدن بیماران بررسی کرد، اشاره کرد: روش های نمونه برداری از مایع های فیزیولوژیک به سبب غیرتهاجمی بودن گزینه مناسبی برای بیماران و پزشکان به حساب می آیند و در این طرح تلاش شد نخستین سنسور زیستی بیماری آلزایمر ساخته شود که در آن مارکری اندازه گیری می شود که قبلا نشان داده شده که در ایجاد بیماری آلزایمر نقش کلیدی دارد.
وی افزود: از این دستگاه می توان برای شناسایی مارکرهای آلزایمر در وزیکول های برون سلولی درحال چرخش درخون بیماران نیز استفاده نمود.


منبع:

1400/10/18
17:03:18
5.0 از 5
480
تگهای خبر: توسعه , دستگاه , علم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
نهایت علم