نهایت علم elmend

مریخ باستانی، اقیانوس داشته است

مریخ باستانی، اقیانوس داشته است

به گزارش نهایت علم شواهد به دست آمده از یک شبیه سازی جدید نشان داده است که احیانا یک اقیانوس در مریخ باستانی وجود داشته است.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، این فرضیه وجود دارد که مریخ در سه میلیارد سال پیش احیانا یک اقیانوس مایع داشته است. شواهد محکمی وجود دارند که نشان می دهند مریخ زمانی مانند کرانه های باستانی، اقیانوسی داشته است اما معلوم نیست که چه شرایطی می توانسته تمام خصوصیت هایی را که حالا در این سیاره مشاهده می شوند، ممکن کند. اگر محیط به اندازه کافی برای یک اقیانوس مایع گرم بوده، باید حالا دره هایی وجود داشتند که زمانی رودخانه ها را در خود جای می داده اند اما چنین مواردی مشاهده نشده است. اگر آب و هوا خیلی سرد بوده، باید نمونه هایی از یخ خشک وجود می داشت. این با مشاهدات در ارتباط با رسوبات سنگی ناشی از سونامی های تاریخی مطابقت ندارد.
"فردریک اشمیت"(Frédéric Schmidt)، پژوهشگر "دانشگاه پاریس-ساکلی"(Paris-Saclay University) و همکارانش دریافته اند که شاید زمانی یک اقیانوس مایع در مریخ وجود داشته که دمای قسمت بالای آب در آن زیر صفر بوده است. برپایه این فرضیه، اقیانوس با گردش آب، به اندازه کافی گرم نگه داشته می شود و این گرما می تواند دمایی حدود ۴/۵ درجه به آن بدهد.
اشمیت و گروهش، از مدلی استفاده کردند که نحوه تعامل اقیانوس ها و جو زمین را شبیه سازی می کند اما پارامترها را برای مطابقت داشتن با محیط باستانی مریخ تغییر دادند. همچنین، این مدل نشان داده است که بارندگی متوسطی احیانا در سرتاسر سواحل اقیانوس و یک منطقه جنوبی به طور عمده یخ زده وجود داشته است.
خصوصیت های آب و هوایی باستانی که این مدل عرضه داد، مشابه اقلیم زمین در میلیاردها سال پیش بود و بعضی از عناصر کلیدی برای حیات میکروبی را در بر داشت.
اشمیت اظهار داشت: اگر امکان سفر در زمان و رفتن به سه میلیارد سال پیش وجود داشت، می توانستیم فقط با یک لباس فضایی برای حفظ اکسیژن، در مریخ باستانی زندگی نماییم. فشار، ابرها، آب مایع، اقیانوس، باران، برف و یخچال های طبیعی، همه بسیار شبیه به زمین کنونی بوده اند و فقط اکسیژن وجود نداشته است.
"سانجیو گوپتا"(Sanjeev Gupta)، پژوهشگر "امپریال کالج لندن"(Imperial College London) اظهار داشت: این پژوهش نشان داده است که وجود اقیانوس در گذشته مریخ می تواند قابل قبول باشد اما این فقط یک شبیه سازی است. پژوهشگران، مشاهدات سایر بررسی ها را با شواهدی در خصوص وجود اقیانوس در نتایج پژوهش خود گردهم می آورند اما اثبات وجود اقیانوس فقط از مدل سازی به دست نمی آید. ما به شواهد زمین شناسی قوی تری برای اثبات وجود یک اقیانوس نیاز داریم.
این پژوهش، در مجله "PNAS" به چاپ رسید.1400/10/29
08:55:26
5.0 از 5
566
تگهای خبر: پژوهشگر , چاپ , دانش , شبیه سازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
نهایت علم