نهایت علم elmend

طراحی یک ساختمان خورشیدی خیره کننده در تایوان

طراحی یک ساختمان خورشیدی خیره کننده در تایوان

نهایت علم: یک شرکت هلندی ساختمان جذابی را برای ساخت در تایوان طراحی نموده که مقرر است سرتاسر از صفحات خورشیدی پوشیده شود و سالیانه یک میلیون کیلووات ساعت برق تولید نماید.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، یک شرکت معتبر هلندی یک پروژه پایداری شهری را با ابعاد حماسی راه اندازی کرده است.
بر طبق اعلام در سایت رسمی این شرکت موسوم به "MVRDV"، این پروژه "سان راک"(Sun Rock) نامیده می شود که نشان دهنده ساختمانی کاملاً پوشیده شده با صفحات خورشیدی است که می تواند هر سال تقریباً یک میلیون کیلووات ساعت انرژی پاک تولید نماید.
نکته حائز اهمیت این است که "سان راک" حتی می تواند انرژی اضافی تولید شده را به شبکه برق شهری تزریق کند. بدین سبب احیانا تمامی ساختمان های اداری و مسکونی در آینده می توانند به همین روش بعنوان منابع انرژی عمل کنند.
گفتنی است که مقرر است "سان راک" تا سال ۲۰۲۴ راه اندازی شود.
شرکت دولتی برق تایوان به نام "تای پاور"(Taipower) مسئول اجرای پروژه "سان راک" است و می خواهد از آن علاوه بر یک مرکز ذخیره و نگهداری دستگاه های انرژی تجدیدپذیر، بعنوان یک مرکز نمایشگاهی استفاده نماید.
اما بارزترین و چشمگیرترین خاصیت این پروژه، نمای آنست که تقریباً بطور کامل در صفحات خورشیدی غرق می شود. البته حتما دریچه ها و پنجره هایی برای تبادل طبیعی نور و هوا در آن وجود خواهد داشت.
اما تولید یک میلیون کیلووات ساعت انرژی در سال بسیار زیاد است. بر اساس گزارش دولت ایالات متحده، یک خانوار بطور متوسط ​​سالانه تقریباً ۱۱ هزار کیلووات ساعت برق استفاده می نماید که همین آمار نشان میدهد توانایی "سان راک" چقدر زیاد است.
شرکت طراح "سان راک" می گوید: این ساختمان جدید مقدار قابل توجهی از نور خورشید را در طول سال دریافت می کند و بدین سبب شکل گرد آن به شکلی طراحی شده است که بتوان بیشترین مقدار از نور خورشید را برای تبدیل به برق دریافت کرد. همین طور زاویه این صفحات خورشیدی در تمام قسمت های نما به شکلی تنظیم می شود که تولید انرژی به حداکثر برسد.
"سان راک" حداقل ۴۰۰۰ متر مربع پنل فتوولتائیک را پشتیبانی خواهدنمود که به پشتوانه آنها می تواند سالانه نزدیک به یک میلیون کیلووات ساعت انرژی پاک تولید نماید.
شرکت هلندی می گوید: این مقدار انرژی معادل سوزاندن ۸۵ تن نفت خام است و این به مفهوم خودکفا بودن این ساختمان است.
همین طور اعلام شده است که طراحی های بیشتر ممکنست منطقه وسیع تری را برای قرارگیری صفحات خورشیدی بر روی سازه در اختیار قرار دهد که می تواند تا ۱.۷ میلیون کیلووات ساعت در سال را پشتیبانی کند و این می تواند به تامین انرژی بیشتر برای شبکه برق شهری کمک نماید.
اما داخل این ساختمان نیز فضای بسیار بزرگی دارد و دارای تقریباً ۱۲ هزار و ۹۰۰ متر مربع سالن و اتاق، یک انبار، کارگاه تعمیر و نگهداری و یک دفتر است. طبقه اول مانند یک گالری می شود، بدین سبب بازدیدکنندگان می توانند آنچه را که در کارگاه تعمیر و نگهداری می گذرد، ببینند. این ساختمان همین طور دارای یک «اتاق داده» خواهد بود، جایی که اطلاعات در لحظه نمایش داده می شود.
"سان راک" یک پروژه بزرگ است که می تواند طراحی شهری را دگرگون کند، چونکه خطرات تغییرات اقلیمی همچنان درحال افزایش است.
منبع:

1400/10/29
19:11:32
5.0 از 5
478
تگهای خبر: آینده , انرژی , تولید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
نهایت علم