نهایت علم elmend

نگاهی به نمونه جدید جمع آوری شده توسط مریخ نورد استقامت ناسا

نگاهی به نمونه جدید جمع آوری شده توسط مریخ نورد استقامت ناسا

به گزارش نهایت علم مریخ نورد استقامت ناسا به تازگی موفق به جمع آوری نمونه جدیدی شده است.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا، مریخ نورد استقامت ناسا در ۲۹ دسامبر ۲۰۲۱ روی سنگی به نام Issole را حفاری کرد و ششمین نمونه اصلی خود از زمان فرود در نزدیکی دهانه Jezero سیاره سرخ در فوریه گذشته را جمع آوری کرد، اما این مریخ نورد به اندازه ماشین نتوانست طبق برنامه لوله تیتانیومی را ببندد و این مشکلی بود که تیم مأموریت در چند سنگریزه مزاحم که سیستم نمونه برداری استقامت را مسدود کرده بودند، ردیابی کردند.

استقامت هسته سنگ را در اواسط ژانویه بیرون ریخت و سنگریزه ها را در هفته گذشته تکان داد. این فعالیت ها راه را برای تلاش بعدی وی در جهت جمع آوری نمونه باز کرد و مریخ نورد استقامت ناسا سرانجام موفق به جمع آوری ششمین نمونه سنگ خود از سطح مریخ شد.
ناسا ۳۱ ژانویه در حساب کاربری مریخ نورد استقامت در توییتر نوشت: این سنگ هم حدودا از این که من بازگشته ام، تعجب کرده است. خوشبختانه، من توانستم نمونه دیگری را در اینجا جمع آوری کنم. این امکان دارد یکی از قدیمی ترین سنگ هایی باشد که نمونه برداری کردم، ازاین رو می تواند به ما در درک تاریخ این مکان کمک نماید.


یکی از اهداف مأموریت "استقامت"، جمع آوری و ذخیره نمونه هایی از سطح مریخ برای آوردن به زمین بعنوان بخشی از "کمپین بازگشت نمونه مریخ" است. این نمونه ها شامل مجموعه متنوعی از مواد سطح مریخ همچون خاک، هسته های سنگی، سنگ پوشه و جو مریخ است.
"استقامت" پیش از جمع آوری نمونه ها از یک مته برای ساییدن چند میلی متر بالایی سطح سنگ مورد نظر استفاده می نماید. سپس ابزارهای علمی خویش را تا حد امکان نزدیک به سنگ قرار می دهد تا داده های ژئوشیمیایی و کانی شناسی را جمع آوری کند. سپس نمونه ها با استفاده از یک مته ضربه ای چرخشی که در انتهای بازوی رباتیک "استقامت" قرار دارد، از سطح مریخ به لوله های مخصوص نمونه برداری بسیار تمیز منتقل می شوند. بعد از حفاری، هر لوله حاوی نمونه به داخل بدنه مریخ نورد منتقل می شود، جایی که مقدار نمونه ارزیابی می شود، از آن تصویربرداری می شود و مهر و موم می شود.
این مریخ نورد که در ماه فوریه ۲۰۲۱ به سیاره سرخ رسید، در منطقه ای درست در شمال استوای مریخ فرود آمد و به جمع آوری نمونه سنگ از این سیاره پرداخت. "استقامت" به دنبال شواهدی از حیات باکتریایی در این سیاره می گردد و امیدوار است بتواند روزی وجود حیات در سیاره سرخ را اثبات کند.
منبع:

1400/11/15
13:12:27
5.0 از 5
597
تگهای خبر: ربات , رباتیك , سیستم , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم