نهایت علم elmend
با كمك محققان ایرانی امكان پذیر می شود؛

از بین بردن تومور ظرف یک هفته

از بین بردن تومور ظرف یک هفته

در بین چالش های گوناگون برای درمان تومورها، مشکل در رساندن داروهای ضد سرطان به مکان مناسب و در مقادیر مناسب از چالش های اصلی است که حال با کمک محققان ایرانی این مشکل درحال حل شدن است.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، تعدادی از محققان دانشگاه رایس با کمک "امید ویسه" و "امیر جزایری" محققان ایرانی، نوع جدیدی از ایمپلنت را توسعه داده اند که با این دو مشکل مقابله می کند. بگفته پژوهشگران عملکرد این روش بسیار عالی است به طوریکه آنها با آزمایش این ایمپلنت بر روی موش ها دریافته اند می توان ۱۰۰ درصد تومورهای تخمدان موش ها را در عرض یک هفته از بین برد.
مهندسان زیستی توسعه دهنده این درمان سرطان، از آن بعنوان یک "کارخانه دارو" یاد کرده اند برای اینکه هنگامیکه دارو در مکان مناسب قرار می گیرد می تواند به تولید ترکیبات مورد نیاز برای از بین بردن تومورها ادامه دهد. ایمپلنت ها از دانه های کوچکی به اندازه سر سوزن تشکیل شده اند که با سلول هایی که به دقت انتخاب شده اند و در یک پوسته محافظ قرار گرفته اند وارد بدن می شوند.
سلول های درون این دانه ها طوری مهندسی شده اند که ترکیبی طبیعی به نام اینترلوکین ۲ (Interleukin 2) تولید کنند و اینترلوکین ۲ نیز سیتوکینی که موجب می شود گلبول های سفید خون برای مبارزه با سرطان فعال شوند.
سپس آزمایش هایی روی مدلهای موش مبتلا به سرطان تخمدان پیشرفته و سرطان روده بزرگ انجام شد. این دانه ها باردیگر عملکرد فوق العاده ای داشتند و تومورهای جوندگان را در کمتر از شش روز از بین بردند. نکته مهم این است که آنها فقط غلظت بالایی از داروها را در محل تومور برده و دارو را تحویل داده و با این کار از خطر سمیت سلول های سالم جلوگیری می کنند.
امید ویسه، استادیار مهندسی زیستی این مطالعه اظهار داشت: ما تنها یک دفعه از این روش استفاده می نماییم، اما کارخانه های دارو هر روز دوز را در جایی که لازم است تا آن زمان که سرطان از بین برود، تولید می کنند. هنگامی که دوز صحیح را تعیین کردیم به چند کارخانه نیاز داشتیم و در نهایت توانستیم تومورها را در ۱۰۰ درصد حیوانات مبتلا به سرطان تخمدان و در هفت حیوان از هشت حیوان مبتلا به سرطان روده بزرگ ریشه کن نماییم.
این پوسته محافظ نقش مهمی نه فقط در عملکرد کارخانه های دارو بلکه در ایمن نگه داشتن محتویات آنها نیز ایفا می کند. دانشمندان هنگام طراحی این کارخانه های دارو، مراقب بودند که فقط از اجزایی استفاده کنند که جهت استفاده در بدن انسان بی خطر هستند. اینترلوکین-۲ همین طور یک درمان مورد تایید سازمان غذا و دارو آمریکا برای سرطان است و تیم تحقیقاتی می گوید این تکنولوژی جدید به علت توانایی در رساندن غلظت های بالا دارو بطور مستقیم به محل های تومور، قادر می باشد پاسخ ایمنی قوی تری نسبت به درمان های موجود بوجود آورد.



1400/12/13
16:28:49
5.0 از 5
405
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
نهایت علم