نهایت علم elmend

دستگاه مترجم گریه نوزاد ساخته شد

دستگاه مترجم گریه نوزاد ساخته شد

به گزارش نهایت علم یک استارتاپ توسعه هوش مصنوعی از فناوری یادگیری ماشینی برای ترجمه گریه نوزادان بهره برده است تا هوش مصنوعی بتواند به والدین و نوزادانشان کمک نماید به هم نزدیکتر شوند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، نوزادان با انواع گریه ها، نیازهای خویش را بازگو می کنند، اما در مواقعی والدین قادر به فهم دقیق نیاز آنها نیستند و به کمک برای برقراری ارتباط با کودک خود احتیاج دارند.
حالا به قول یک استارتاپ مستقر در سوئیس و اسپانیا معروف به "زوندریم"(Zoundream)، این کمک می تواند به شکل هوش مصنوعی و یک دستگاه اختصاصی باشد که آنچه را که آنها «زبان جهانی نوزادان» می نامند، ترجمه می کند.
"روبرتو ایانونه" مدیرعامل این استارتاپ در مصاحبه ای در کنگره جهانی موبایل در بارسلون اظهار داشت: هر بار که یک نوزاد گریه می کند، چیزی می خواهد. ایده شرکت ما از این اصل نشات می گیرد که کودکان برای نیازهای مختلف، به اشکال متفاوتی گریه می کنند.
باآنکه قرار گرفتن کلمات کودک و هوش مصنوعی در کنار هم امکان دارد تصوری از فیلمهای علمی-تخیلی را به ذهن متبادر کند، اما به نظر می آید دستگاه این استارتاپ خوب عمل می کند، البته "ایانون" تاکید می کند که این دستگاه به هیچ وجه جایگزینی برای شهود عینی والدین نیست و تنها بعنوان یک نیروی کمکی عمل می کند که توانایی های والدین را در تشخیص نیازهای کودک بالا می برد.
وی اظهار داشت: دستگاه ما مطلقاً جایگزینی برای نقش والدین در درک نیازهای نوزادان ساخته نشده است، بلکه در واقع راهی برای ایجاد اعتماد به نفس و جلب توجه بیشتر به نحوه گریه نوزاد و نیازهای اوست.
"زوندریم" از نرم افزار یادگیری ماشینی برای تجزیه و تحلیل هزاران ساعت گریه بین المللی نوزادان استفاده نمود. سپس این گریه ها را به چهار دسته مختلف تقسیم بندی کرد: گرسنگی، درد، باد معده و میل به آغوش کشیده شدن.
این شرکت توسط "ایانون" در کنار یک دانشمند داده به نام "آنا لاگونا" تأسیس شده است.
"ایانون" توضیح داد: زمانی که برای نخستین بار این کار را شروع کردیم، چند دستگاه ضبط صوت ارزانقیمت خریدیم و از برخی والدین خواستیم و حتی به بعضی از آنها پول دادیم تا صدای نوزادشان را از نزدیک ضبط نماییم.
وی می گوید: این یک فرایند بسیار وقت گیر بود، اما حداقل یک شروع بود. سپس، بمحض این که امکان پذیر شد، ما دستگاه خویش را توسعه دادیم که اساسا یک ضبط کننده بود که تمام صداهایی را که شامل گریه کودک نبود، فیلتر می کرد.
وی ادامه داد: این برای حفظ حریم خصوصی خوب بود و همینطور به این مفهوم بود که دیگر مجبور نبودیم ساعتهای زیادی را صرف فیلتر کردن دستی صداهایی غیر از گریه نوزادان نماییم. این روش واقعاً آغاز به عرضه برخی داده های مهم به ما کرد.
او همینطور بر نقش علم "نوای گفتار"(Prosody) در رشد اولیه نوزادان تاکید کرد که اساساً توانایی آنها در تشخیص و برقراری ارتباط از راه آهنگ های ملودیک به جای گفتار است. این امر از همان ابتدای رشد و در حالیکه در رحم مادر هستند، در آنها ریشه دوانده است. "ایانون" می گوید که این زبان، "زبانِ خودِ کودک" است و در تحقیقات شرکت نقشی اساسی دارد.
حالا قدم بعدی ورود این دستگاه مترجم به بازار است، چیزی که به قول "ایانون" تا تابستان سالجاری صورت خواهد گرفت.
"ایانون" در مورد حریم خصوصی کودکان و سوال در مورد این که آیا والدین از این کار راضی هستند هم اظهار داشت: والدین عاشق فناوری هستند، چون که استفاده از این دستگاه بسته به نیازهای والدین متفاوت می باشد. ازاین رو همه به علل مختلف آنرا دوست دارند.
وی ادامه داد: به صورت کلی اینطور نیست که والدین هیچ سرنخی از چراییِ گریه نوزادشان نداشته باشند و ندانند که کودک بیشتر اوقات چه می خواهد. اما گاهی اوقات اینچنین است، بخصوص برای والدینی که صاحب نخستین فرزند خود شده اند. در موقعیت های دیگر هم این گونه است که والدین با خود می گویند فکر می کنم که می دانم فرزندم چه می خواهد، اما من همچنان دوست دارم تاییدیه بگیرم.
منبع:

1400/12/13
23:24:30
5.0 از 5
447
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
نهایت علم