نهایت علم elmend

تاکید فضانورد رکورددار زندگی در فضا بر دوستی فضانوردان آمریکایی و روسی

تاکید فضانورد رکورددار زندگی در فضا بر دوستی فضانوردان آمریکایی و روسی

فضانورد ناسا که حالا یک آمریکایی رکورددار گذراندن بیشترین زمان در فضا است، در یک کنفرانس مطبوعاتی، بر رابطه مساعد میان فضانوردان آمریکایی و روسی تاکید نمود.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از فرانس۲۴، "مارک وانده هی" (Mark Vande Hei)، فضانورد ناسا بعد از حدود یک هفته از بازگشت به زمین، در یک کنفرانس مطبوعاتی اظهار داشت که رابطه بین فضانوردان آمریکایی و فضانوردان روسی هنگام حضور در "ایستگاه فضایی بین المللی" (ISS)، به رغم خصومت کشورهایشان بر سر حمله به اوکراین، همچنان مثبت است.
وانده هی چهارشنبه گذشته با یک کپسول روسی به همراه دو فضانورد دیگر، "آنتون شکاپلروف" (Anton Shkaplerov) و "پیوتر دوبروف" (Pyotr Dubrov) در قزاقستان فرود آمد.
وانده هی طی این کنفرانس مطبوعاتی که به تازگی در تگزاس برگزار شد، اظهار داشت: در مورد رابطه من با خدمه روسی باید بگویم که آنها دوستان بسیار عزیز من بودند، هستند و خواهند بود. ما در همه شرایط از یکدیگر حمایت کردیم و من هیچگاه هیچ نگرانی در مورد توانایی خود برای ادامه کار با آنها نداشتم.
وی ادامه داد: حمله روسیه به اوکراین در ایستگاه فضایی بین المللی مورد بحث قرار گرفت اما تا اندازه زیادی به احساس خدمه روسی در مورد برخی موضوعات مربوط بود و من ترجیح می دهم آنها این موضوعات را مستقیما به اشتراک گذارند.
مسکو و واشنگتن به صورت مشترک، ایستگاه فضایی بین المللی را مدیریت می کنند و ناسا اعلام نموده که همکاری برای برنامه های فضایی دو کشور تابحال تحت تاثیر روابط دولت های آنها قرار نگرفته است. در هر حال، "دمیتری روگوزین" (Dmitry Rogozin)، رئیس سازمان فضایی روسیه، هفته ها در توییتر به لفاظی های تند پرداخت.
روگوزین در ماه فوریه ضمن اشاره به اینکه ایستگاه فضایی بین المللی بر فراز خیلی از نواحی روسیه پرواز نمی کند، در توییتی نوشت: اگر همکاری با ما را متوقف کنید، چه کسی ایستگاه فضایی بین المللی را از خروج کنترل نشده از مدار و سقوط در قلمرو آمریکا یا اروپا نجات می دهد؟
وانده هی اظهار داشت که از رسانه های اجتماعی دوری کرده اما از همسرش درباره بعضی از توییت ها شنیده است. وی ادامه داد: من تا به امروز به همکاری هایمان خیلی اعتماد داشتم و آن توییت ها را چیزی در نظر گرفتم که برای مخاطبی متفاوت از خودم نوشته شده اند.


این مرد ۵۵ ساله حالا با گذراندن ۳۵۵ روز در فضا، یک آمریکایی رکورددار به حساب می آید که بیشترین روزهای متوالی را در فضا سپری کرده است.
وانده هی اظهار داشت که پاهایش در هشت ساعت نخست بعد از بازگشت به زمین، کمی می لرزیدند اما او به سرعت درحال تطبیق یافتن با زندگی روی زمین است. وی افزود: من از داشتن احساس عادی بودن، کمی ناامید هستم. می خواهم که بازگشت، عجیب تر به نظر برسد. من هنوز احساس ناراحتی می کنم اما انسان ها بسیار تطبیق پذیر هستند.
هدف این مأموریت طولانی، مشاهده اثرات قرار گرفتن طولانی مدت در یک محیط فضایی روی انسان با هدف آماده سازی برای مأموریت های آینده مانند رفتن به مریخ بود.
وانده هی اظهار داشت: بدن من، بخشی از آزمایش است و امیدوارم که بزودی رکورد من در فضا شکسته شود.
منبع:

1401/01/20
11:34:14
5.0 از 5
369
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم