نهایت علم elmend

انتشار تصاویر کوچک ترین قمر زحل توسط ناسا

انتشار تصاویر کوچک ترین قمر زحل توسط ناسا

نهایت علم: فضاپیمای ˮکاسینیˮ ناسا تصویری از قمر ˮمیماسˮ که کوچک ترین و درونی ترین قمر اصلی سیاره زحل است، ثبت کرده که ناسا بتازگی آنرا منتشر نموده است.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از تی ای، سیاره زحل ۸۲ قمر دارد و هر یک از آنها اندازه های مختلفی دارند و حتی تعدادی از آنها از سیاره عطارد نیز بزرگ تر هستند. ناسا بتازگی در حساب کاربری خود در توییتر تصویری از قمر میماس سیاره زحل که توسط فضاپیمای کاسینی ثبت شده را منتشر نمود.
این قمر ۱۷ سپتامبر سال ۱۷۸۹ توسط اخترشناس بریتانیایی به نام "ویلیام هرشل"(William Herschel) با کمک تلسکوپ بازتاب دهنده ۴۰ فوتی کشف شد. میماس درونی ترین و کوچکترین قمر اصلی زحل است.
شعاع متوسط این قمر کمتر از ۱۲۳ مایل(۱۹۸ کیلومتر) است و این قمر تا حدودی بیضی شکل دارای ابعاد ۱۲۹×۱۲۲×۱۱۹ مایل(به ترتیب ۲۰۷×۱۹۷×۱۹۱ کیلومتر) است.
میماس در فاصله ۱۱۵ هزار مایلی(۱۸۶ هزار کیلومتر) از سیاره زحل قرار دارد و یک دور کامل این قمر ۲۲ ساعت و ۳۶ دقیقه به طول می انجامد. همانطور که ماه بصورت قفل کشندی در مقابل زمین قرار گرفته است میماس نیز به همین صورت در مقابل سیاره زحل قرار دارد.
قفل کشندی(Tidal locking) یا قفل گرانشی زمانی پیش می آید که در اثر شیب نیروی کشندی، یک کره یا جرم آسمانی همیشه به سمت کره یا جرم آسمانی دیگری رو کرده باشد. آشناترین نمونه این پدیده همبستگی جزر و مدی فعلی ماه نسبت به زمین است.
یک دهانه برخوردی غول پیکر به نام هرشل(Herschel) نیز از دیگر خاصیت های جذاب میماس است. عرض آن ۸۰ مایل(۱۳۰ کیلومتر) و یک سوم قطر خود قمر میماس با دیوارهای بیرونی با ارتفاع حدود سه مایل(۵ کیلومتر) و یک قله مرکزی به ارتفاع ۳.۵ مایل(شش کیلومتر) است.
فضاپیمای کاسینی چندین پرواز نزدیک انجام داد و تصاویر دقیقی از میماس تهیه کرد.1401/02/17
21:20:09
5.0 از 5
400
تگهای خبر: فضا , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم