نهایت علم elmend

تلسکوپ فضایی جیمز وب در آستانه اکتشاف منظومه شمسی

تلسکوپ فضایی جیمز وب در آستانه اکتشاف منظومه شمسی

با پیشرفت تلسکوپ فضایی ˮجیمز وبˮ و راه اندازی دستگاههای آن، اکتشاف دقیق در منظومه شمسی امکان پذیر می شود.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، همان طور که "تلسکوپ فضایی جیمز وب" (JWST) ناسا در مراحل نهایی راه اندازی دستگاههای علمی خود به سر می برد، دانشمندان کار کردن روی عملیات فنی این رصدخانه را شروع کرده اند. این تلسکوپ مقرر است در فضا حرکت نماید، به کشف ستارگان و کهکشان های دوردست بپردازد و آنها را با دقت بسیار بالایی بررسی کند تا تصاویر لازم را به دست آورد. همچنین، دانشمندان قصد دارند سیارات و قمرهای آنها، سیارک ها و دنباله دارها را در منظومه شمسی رصد کنند.
تلسکوپ جیمز وب باید بتواند روی این اجرام تمرکز کند و آنها را با دقت کافی برای به دست آوردن تصاویر مورد بررسی قرار دهد. گروه پژوهشی جیمز وب به تازگی اولین آزمایش را برای ردیابی یک جرم متحرک انجام داده اند. این آزمایش تأیید کرد که جیمز وب می تواند به بررسی هدف متحرک بپردازد. با پیشرفت راه اندازی جیمز وب، اجرام دیگری که با سرعت های متعدد حرکت می کنند، آزمایش خواهند شد تا دانشمندان بررسی نمایند که می توانند اجرامی را که در سرتاسر منظومه شمسی حرکت می کنند، با تلسکوپ جیمز وب مورد بررسی قرار دهند یا خیر.
"هایدی همل" (Heidi Hammel)، دانشمند بین رشته ای پروژه جیمز وب، در مورد برنامه های پیش رو جهت بررسی نزدیک ترین همسایگان زمین اظهار داشت: من در مورد اولین سال فعالیت علمی تلسکوپ جیمز وب، واقعا هیجان زده هستم و گروهی از ستاره شناسان را رهبری می کنم که به همین اندازه هیجان زده و مشتاق هستند. جیمز وب می تواند نور ضعیف کهکشان ها را تشخیص دهد. گروه من از جیمز وب برای کشف بعضی از اسرار موجود در منظومه شمسی استفاده می نمایند.
وی ادامه داد: یکی از سؤالاتی که اغلب از من پرسیده می شود، این است که چرا جهت بررسی منظومه شمسی خود به تلسکوپ قدرتمندی مانند جیمز وب نیاز داریم. ما دانشمندان سیاره شناسی، از تلسکوپ ها برای تکمیل مأموریت های خود استفاده می نماییم و آنها را برای پرواز در مدار یا فرود روی اجرام می فرستیم. یکی از نمونه های این کار، نحوه استفاده از "تلسکوپ فضایی هابل" (Hubble Space Telescope) در یافتن هدفی برای مأموریت "افق های نو" یا " نیو هورایزنز" (New Horizons) است. همچنین، ما در مأموریت هایی مانند بررسی غول های یخی دوردست همچون اورانوس و نپتون، بررسی اجرامی مانند صدها سیارک یا "اجرام کمربند کویپر" (Kuiper Belt Objects)، از تلسکوپ ها استفاده می نماییم چونکه فقط می توانیم جهت بررسی چند مورد از آنها، مأموریتی را بفرستیم.
گروه جیمز وب پیش تر از یک سیارک در منظومه شمسی، برای انجام دادن آزمایش های مهندسی قابلیت "هدف متحرک" بهره برده اند. آنها مهندسی این توانایی را روی یک سیارک کوچک معروف به "۶۴۸۱ تنزینگ" (6481Tenzing) در "کمربند اصلی" (Main Belt) آزمایش کردند. "تنزینگ نورگی" (Tenzing Norgay)، یک راهنمای کوهستان معروف اهل تبت، یکی از اولین افرادی بود که به قله اورست رسید. "برایان هولر" (Bryan Holler)، پژوهشگر "مؤسسه علمی تلسکوپ فضایی" (STScI)، برای آزمایش قابلیت هدف متحرک، انتخابی از میان حدود ۴۰ سیارک داشت، اما تصریح کرد: از آنجائیکه همه اجرام حدودا یکسان بودند، یکی را انتخاب کردیم که نامی در رابطه با موفقیت داشت.
وی ادامه داد: نقش من در پروژه جیمز وب بعنوان یک دانشمند بینارشته ای، بدین معناست که برنامه من از همه قابلیت های این تلسکوپ پیشرو استفاده می نماید. ما برای درک واقعی منظومه شمسی و جهان، به همه این توانایی ها نیاز داریم.
هولر افزود: منظومه شمسی ما اسرار بسیار بیشتری از آن چیزی دارد که گروه من برای حل کردن آن وقت داشت. برنامه های ما اجرام را در سرتاسر منظومه شمسی رصد خواهند کرد. ما از سیارات غول پیکر و حلقه های زحل تصویربرداری خواهیم کرد و به کاوش در خیلی از اجرام کمربند کویپر، تجزیه و تحلیل جو مریخ و بررسی دقیق قمر تایتان خواهیم پرداخت.
گروههای پژوهشی دیگری هم درحال برنامه ریزی برای کاوش هستند. در سال اول، هفت درصد از زمان جیمز وب روی اجرام منظومه شمسی متمرکز خواهد شد.
هولر اظهار داشت: یکی از برنامه های هیجان انگیز و چالش برانگیزی که ما قصد انجام دادن آنرا داریم، مشاهده اقیانوس ها در سیارات است. شواهد تلسکوپ فضایی هابل نشان داده است که قمر مشتری معروف به "اروپا" (Europa) دارای مقادیر پراکنده ای از مواد غنی از آب است. ما می خواهیم تصاویری با وضوح بالا از قمر اروپا بگیریم تا سطح آنرا مورد بررسی قرار دهیم و فعالیت فرآیندهای زمین شناسی فعال را جستجو نماییم.
وی ادامه داد: من به بررسی اورانوس و نپتون علاقه دارم. در واقع، فقدان مأموریت در این سیارات بسیار دور بود که من را چندین دهه پیش درگیر جیمز وب کرد. من ۳۰ سال قبل را با استفاده از بزرگترین و بهترین تلسکوپ هایی که بشر تاکنون جهت بررسی این غول های یخی ساخته است، گذرانده ام و الان جیمز وب به این لیست اضافه می شود.
هولر افزود: ما بیشتر از بیست سال است که برای مشاهدات جیمز وب برنامه ریزی کرده ایم و الان که این تلسکوپ راه اندازی، مستقر و متمرکز شده، این برنامه ریزی افزایش پیدا کرده است. متذکر می شوم که حدودا همه داده های گروه من در مورد منظومه شمسی، فورا به صورت مجانی در اختیار جامعه گسترده علوم سیاره ای قرار خواهند گرفت.
تلسکوپ فضایی جیمز وب، بزرگترین، قوی ترین و پیچیده ترین تلسکوپ فضایی جهان به حساب می آید که تاکنون ساخته شده است. جیمز وب، اسرار منظومه شمسی ما را حل خواهد کرد، جهان های دوردست اطراف ستاره های دیگر را مورد بررسی خواهد داد و ساختارها و خاستگاه های مرموز جهان را ارزیابی خواهد نمود.
منبع:

1401/02/31
13:17:55
5.0 از 5
260
تگهای خبر: آینده , پژوهشگر , دانش , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
نهایت علم