نهایت علم elmend

بهبودی سریع تر زخم ها با یک ساختار پیشرفته

بهبودی سریع تر زخم ها با یک ساختار پیشرفته

نهایت علم: پژوهشگران دانشگاه فنی مونیخ در مطالعه اخیرشان از توسعه یک ساختار زیست مولکولی آگاهی داده اند که از زخم ها بهتر محافظت می کند و به بهبودی سریع تر آنها کمک می نماید.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از تی ای، بانداژهای سنتی ممکنست برای بهبود زخم های کوچک پوست مفید باشند با این وجود درمان لطمه وارد شده به بافت های نرم مانند لطمه های روی زبان یا نواحی حساس مانند روده چالش برانگیزتر هستند.
حال پژوهشگران آلمانی در مطالعه ای که به رهبری "اولیور لیلگ"(Oliver Lieleg) استاد بیومکانیک دانشگاه فنی مونیخ انجام شد، موفق به توسعه بانداژ چند منظوره ای شدند که قادر به چسبیدن به بافت حساس است و می تواند مواد فعالی را آزاد کند.
دانشمندان یک ساختار زیست مولکولی ساخته اند که از زخم ها مانند بانداژ محافظت می کند، به بهبود سریع تر زخم ها کمک می نماید، باکتری ها را دفع می کند و التهاب را کم می کند. مواد فعال دارویی را بصورت هدفمند آزاد می کند و در نهایت به خودی خود حل می شود.
این باندهای زیست مولکولی حتی به سطوح صاف مانند غضروف و بافت مرطوب مانند زبان بدون لطمه رساندن به سطح بافت می چسبند. پوشاندن زخم پوست با این ساختار روند بهبودی را تسریع می کند.
"سرن کیمنا"(Ceren Kimna) نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: هنگامی که این ساختار خشک است، لایه نازک و انعطاف پذیر را می توان با موچین برداشت و به آسانی روی زخم قرار داد. بعد از تماس با بافت مرطوب، قسمت پایینی ساختار حالت لزج و چسبناکی پیدا می کند و بدون نیاز به ماده ای اضافه، به خودی خود به بافت می چسبد.


این ساختار از دو لایه تشکیل شده است: قسمت بالایی از یک پلیمر زیست تخریب پذیر تشکیل شده است که این لایه نازک را پایدار می کند و حاوی موسین است. قسمت پایینی ساختار نیز شامل اسید هیالورونیک است. اسید هیالورونیک ماده ای است که به سبب توانایی اش در اتصال آب و بهبود زخم ها شناخته شده است.
مولکول های دیگر از نظر شیمیایی به آن ماکرومولکول های اسید هیالورونیک متصل می شوند و این اطمینان را ایجاد می کنند که این ساختار هنگام قرار گرفتن در معرض رطوبت، چسبناک می شود و به این ساختار اجازه چسبیدن به بافت را می دهد.
پروفسور لیلگ که بیش از یک دهه است در مورد این مولکول ها تحقیق کرده است، اظهار داشت: موسین ها مولکول هایی هستند که بطور طبیعی در غشاهای مخاطی بدن ما وجود دارند. در اینجا، ما برای نخستین بار از آنها در ساختارهای زیست مولکولی برای تسریع پروسه بهبود زخم بهره برده ایم. آنها دارای خواص ضد باکتریایی هستند، التهاب را کم می کنند و از تجمع سلول های ناخواسته در زخم جلوگیری می کنند. اگر لازم باشد می توان آنتی بیوتیک ها را در بخش بالایی این ساختار نیز قرار داد برای اینکه به سبب دو لایه بودن، این ساختار محافظتی موادی از خود منتشر می کند که به ترمیم سریع تر زخم کمک می نماید.
هنگامی که پژوهشگران این بانداژ را روی حیوانات آزمایش کردند متوجه سرعت بخشیدن این بانداژ در ترمیم زخم ها شدند. مناسب بودن این بانداژ جهت استفاده احتمالی در بیماران انسانی در مطالعات دیگر مورد بررسی قرار خواهد گرفت.


منبع:

1401/03/10
20:57:06
5.0 از 5
314
تگهای خبر: پژوهشگر , توسعه , دانش , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
نهایت علم