نهایت علم elmend
تلسكوپ فضایی هابل ثبت كرد

درخشش ۵۰۰۰ کهکشان باستانی در یک تصویر

درخشش ۵۰۰۰ کهکشان باستانی در یک تصویر

به گزارش نهایت علم در تصویری که اخیرا از تلسکوپ فضایی ˮهابلˮ انتشار یافته است، هزاران کهکشان اولیه در دوردست در اشکال و اندازه های مختلف در نور فروسرخ می درخشند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، قدیمی ترین کهکشان ها حدود ۱۳ میلیارد سال قدمت دارند و قدمت آن تنها به چند صد میلیون سال بعد از مه بانگ(Big bang) می رسد. با نگاه کردن به این کهکشان ها در نور فرابنفش، دانشمندان می توانند کشف کنند که چه مواد شیمیایی درون آنها نهفته است این اطلاعات برای درک چگونگی شکل گیری و تکامل کهکشان ها ضروری می باشد. اما یک مشکل در این روش وجود دارد. نور فرابنفش اولیه قبل از رسیدن به ما جذب می شود.
اما دانشمندان می توانند خیلی از کهکشان هایی که تنها کمی جوان تر هستند و ۱۱ میلیارد سال سن دارند را بررسی نمایند و این کاری است که اخترشناسان با تلسکوپ فضایی "هابل" انجام داده اند که به ایجاد این تصویر از کهکشان های بسیار قدیمی و بسیار دور انجامیده است.
این تصویر بخشی از یک کاوش به نام "UVCANDELS" است. "هابل" طی حدود ۱۰ روز رصدی از حدود ۱۴۰ هزار کهکشان تصویربرداری کرده است. بعضی از آنها در این تصویر که اخیرا انتشار یافته قابل مشاهده هستند. میتوان انواع گوناگونی از کهکشان ها را در زوایای مختلف رویت کرد.
"هابل" پروژه مشترک ناسا و آژانس فضایی اروپا و کانادا است و بیشتر از سه دهه به رصد فضا پرداخته است. این تلسکوپ بیشتر از ۱.۵ میلیون رصد انجام داده و بیشتر از ۱۸ هزار مقاله علمی برپایه داده های آن انتشار یافته است. "هابل" با سرعت ۲۷ هزار و ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت مدار زمین را دور می زند و در فاصله ۵۴۷ کیلومتری زمین قرار دارد.
"شین وانگ"(Xin Wang)، ستاره شناس کلتک(Caltech) که این نتایج را در روز ۱۴ ژوئن در کنفرانس انجمن نجوم آمریکا در کالیفرنیا عرضه کرد، اظهار داشت: "UVCANDELS" درک بی نظیری از شکل گیری ستاره ها در کهکشان های دور و نزدیک عرضه می کند.
"UVCANDELS" ادامه کاوش دیگری به نام "CANDELS" است که نور مرئی و فروسرخ را مورد بررسی قرار داد. "هابل" با نور مرئی و فرابنفش، قسمت هایی از آسمان را که "CANDELS" بررسی نموده بود، همچون قسمتی که در این تصویر جدید انتشار یافته، معروف به "Extended Groth Strip" را مورد بررسی قرار داد. با ترکیب لایه های هر دو مطالعه، دانشمندان این تصویر جدید را ایجاد کردند.
این بررسی ها به دانشمندان این امکان را می دهد تا به دورانی از جهان اولیه معروف به "بازیونیده شدن" نگاه کنند. در طول این دوره، که با تشکیل نخستین کهکشان ها آغاز شد، نخستین منابع نور در کیهان ظاهر و به "عصر تاریک" جهان آخر دادند.
منبع:

1401/04/01
11:37:16
5.0 از 5
390
تگهای خبر: آمریكا , دانش , علم , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم