نهایت علم elmend
یك مقام مسئول در صندوق نوآوری خبر داد؛

حمایت صندوق نوآوری از صنایع برای همکاری با شرکت های دانش بنیان

حمایت صندوق نوآوری از صنایع برای همکاری با شرکت های دانش بنیان

معاون تسهیلات و تجاری سازی صندوق نوآوری و شکوفایی اظهار داشت: این صندوق از صنایعی که با شرکت های دانش بنیان همکاری می کنند حمایت می کند.به گزارش نهایت علم به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی، دکتر روح الله ذوالفقاری در نشست با صاحبان صنایع استان لرستان که در محل اتاق بازرگانی این استان برگزار شد، ضمن ارائه توضیحاتی درباره مزایای همکاری صنعت استان با زیست بوم نوآوری، اظهار داشت: کشور در ۱۰ سال قبل در حوزه علم و فناوری نگاههای جدیدی را اختیار کرده است. در سنوات گذشته ساختاری که کشور در تحقیق و توسعه پی می گرفت، مبتنی بر ساختارهای دولتی بود که معایب خودرا نشان داد و حاصلی جز هزینه های هنگفت بدون خروجی اقتصادی نداشت.
وی اضافه کرد: از سال ۹۰ رویکرد جدیدی تعریف شد که به بخش خصوصی کمک گردد تا به سراغ توسعه فناوری برود، پس مفهومی به نام شرکتهای دانش بنیان شکل گرفت که قوانین حمایتی مختلفی هم برای آنها در نظر گرفته شد. برای آن که این نهال نوپایی که در حوزه فناوری بر بستر بخش خصوصی توسعه پیدا کرده مسیرش را راحتتر ادامه دهد، برنامه های حمایتی متنوعی نیز پیرامون این فضا شکل گرفته است.
ذوالفقاری بیان نمود: اجرای این برنامه از سال ۹۲ شروع شد. در آن سال تعداد شرکتهای دانش بنیان کشور تنها به ۵۰ عدد می رسید. سازوکار پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان نیز بدینگونه بود که این شرکتها بوسیله ی یک مرجع با کارگروهی تخصصی باید عنوان دانش بنیان گرفتن می کردند تا بتوانند از چند مزیت اصلی نظیر خدمات مالی متنوع از انواع وام ها و کمک های بلاعوض گرفته تا سرمایه گذاری ها استفاده کنند. این شرکتها همین طور از معافیت مالیاتی برخوردار می باشند و کسب و کارشان از پرداخت مالیات معاف است و در حوزه مقررات نیز به روش های مختلف از مزیت هایی برخوردار می شوند.
به گفته معاون تسهیلات و تجاری سازی صندوق نوآوری و شکوفایی تعداد شرکتهای دانش بنیان کشور امروز به ۷ هزار و ۱۰۰ شرکت رسیده است که در حوزه های مختلف از فناوری اطلاعات گرفته تا تجهیزات پزشکی، کشاورزی و ماشین آلات درحال فعالیت هستند.
وی با بین این که امروز بیش از ۳۰۰ هزار نفر در شرکتهای دانش بنیان مشغول فعالیت هستند، اظهار داشت: این افراد از نیروهای آزموده و متخصص کشور به حساب می آیند و توانسته اند نقش جدی تری را در اقتصاد کشور ایفا کنند.
تنهای ۳۲ شرکت دانش بنیان در استان لرستان فعالیت می کنند
ذوالفقاری درباره زیست بوم نوآوری استان لرستان نیز اظهار داشت: استان لرستان متاسفانه سهم کمی از زیست بوم نوآوری کل کشور دارد. با وجود این که این استان از نظر نسبت جمعیتی و پهنه سرزمینی، سهم خوبی در کشور دارد اما تعداد شرکتهای دانش بنیان آن تنها به ۳۲ شرکت می رسد که همگی این شرکتها نیز فعال نیستند.
معاون تسهیلات و تجاری سازی صندوق نوآوری و شکوفایی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار نمود: امروز به ندرت در دنیا می بینیم که خود سازمان ها کارمند استخدام کنند و از خدمات بهره بگیرند. امروز در دنیا از رویکرد نوآوری باز استفاده می نمایند. بنابراین کسب وکارهای خرد و متوسط در کنار شرکت‎ های بزرگ شکل می گیرند و کار تحقیق و توسعه آنها را انجام می دهند و نقش به سزایی در توسعه و سودآوری این صنایع بزرگ ایفا می کنند. ازاین رو از شما صاحبان صنایع استان تقاضا می کنم که به این مفهوم توجه کنید و قسمتی از کارهایی که امکان دارد که به بهبود تحقیق و توسعه کسب و کارشان منجر شود برون سپاری کنند تا اتفاقات خوبی را شاهد باشیم.
وی همین طور درباره حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی از صنایعی که با شرکتهای دانش بنیان همکاری می کنند، خاطرنشان کرد: ما از همه صنایعی که با شرکتهای دانش بنیان همکاری کنند حمایت می نماییم. اگر صنعتی با شرکتی دانش بنیان قراردادی ببندد و کاری به او واگذار کند، لازم نیست در طول انجام کار، منابع مالی به این شرکت دانش بنیان تزریق کند چونکه صندوق نوآوری این منابع را تزریق می کند و سفارش دهنده تنها لازم است پس از دریافت محصول یا خدمت، هزینه کالایی را که خریداری نموده است، بپردازد.
ذوالفقاری تصریح کرد: در قانون جهش تولید دانش بنیان ظرفیت های خوبی برای ورود صنایع به حوزه فناوری دیده شده است؛ برای مثال یکی معافیت مالیاتی است که برای شرکتها در نظر گرفته شده است. درکنار این، صنایع در ارتباط با استان لرستان که تعطیل یا نیمه تعطیلند می توانند با ظرفیت های دیده شده در قانون جهش تولید دانش بنیان، خودرا احیا کنند.
معاون تسهیلات و تجاری سازی صندوق نوآوری و شکوفایی در انتها اظهار داشت: موضوع اقتصاد برپایه فناوری با نگاه خوشبینانه ای کشور درحال اجرائی شدن است، یعنی اگر استان لرستان یک گام از سایر استان ‎ها عقب است هنوز فاصله چندانی ندارد که نتواند شکاف خودرا با دیگر نقاط کشور برطرف سازد.

1401/05/12
22:55:06
5.0 از 5
332
تگهای خبر: تخصصی , توسعه , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم