نهایت علم elmend

آشنایی دانش آموزان و دانشجویان با بیوانفورماتیک در مدرسه تابستانی رویان

آشنایی دانش آموزان و دانشجویان با بیوانفورماتیک در مدرسه تابستانی رویان

نهایت علم: دبیر علمی سیزدهمین مدرسه تابستانه پژوهشگاه رویان با اشاره به اینکه موضوع مدرسه تابستانه امسال بیوانفورماتیک و استفاده از آن در مباحث زیست شناسی و پزشکی است، از برگزاری این رویداد در دو بخش دانش آموزی و دانشجویی آگاهی داد.دکتر سارا طالع احمد در گفت و گو با ایسنا درباره ی سیزدهمین مدرسه تابستانه پژوهشگاه رویان اظهار داشت: مدرسه تابستانه امسال با موضوع بیوانفورماتیک و استفاده از آن در مباحث زیست شناسی و پزشکی شروع به کار کرده است. این رویداد علمی به مدت پنج روز و از شنبه ۲۹ مرداد تا چهارشنبه ۲ شهریورماه ۱۴۰۱ بصورت مجازی برگزار می‍شود.

وی اضافه کرد: افرادی که در این مدرسه تابستانه شرکت می کنند، علاقمندانی از رشته های زیست شناسی، پزشکی، علوم آزمایشگاهی، بیوتکنولوژی و سایر رشته های در رابطه با علوم زیستی و پزشکی هستند. طی این پنج روز مقرر است مباحثی به عنوان مقدمه علوم بیوانفورماتیک، پایگاه داده های زیستی و لابراتوار های مجازی بیان شود. باتوجه به اهمیتی که بحث ژنومیکس در علوم بالینی دارد، در دومین روز مدرسه تابستانه به آموزش ژنومیکس و واریانت های ژنی دخیل در بیماریها اختصاص خواهد یافت. در سومین روز، موضوع ترانسکریپتومیکس ارائه می شود که با معرفی پایگاه داده هایی که با دو تکنیک Micro Array وRNA Sequencing برای تحلیل و بررسی مولکول ها و داده های زیستی استفاده می نمایند، آموزش داده خواهد شد.

دبیر علمی سیزدهمین مدرسه تابستانه رویان اشاره کرد: با توجه به اهمیت و جایگاهی که پزشکی مبتنی بر فرد در مطالعات روز دنیا دارد برآن هستیم که فراگیران و علاقمندان را با دانش پزشکی دقیق و پزشکی مبتنی بر فرد آشنا نماییم و پایگاه های داده و نرم افزارهایی که دراین زمینه مورد استفاده قرار می گیرند را آموزش دهیم. در پایان، برای جمع بندی مطالبی که در این چند روز ارائه شده است، آنالیزهای عملکردی و بررسی شبکه های ژنی جهت به دست آوردن تارگت ها و مولکول های هدفمند برای مطالعات آزمایشگاهی آموزش داده خواهد شد. ما امیدواریم طی این پنج روز بصورت جامع، آشنایی کلی با مفاهیم بیوانفورماتیک و روش استفاده و کاربرد آنها در مطالعات زیستی و پزشکی ارائه شود. در طول این مدت، فراگیران میتوانند با الفبای بیوانفورماتیک، زمینه های کاری و تحقیقاتی این دانش آشنا گردند.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان بیان کرد: روز چهارشنبه، اختتامیه این مدرسه تابستانه خواهد بود و از برندگان در مسابقه بخش دانش آموزی تقدیر به عمل آورده خواهد شد.

طالع احمد در پاسخ به پرسشی درباره ی علت انتخاب موضوع بیوانفورماتیک برای این دوره از مدرسه تابستانه رویان اظهار داشت: باتوجه به اینکه پیشرفت های بسیاری در حوزه جمع آوری داده ها و مولکول های زیستی رخ داده است و ما حجم وسیعی از این اطلاعات را در اختیار داریم؛ لازم است دانشمندان و محققانی که در این عرصه مشغول به فعالیت هستند با نحوه کار با داده های زیستی آشنایی پیدا کنند و بتوانند دقیق تر و در زمان کوتاه تر و با هزینه های کمتری مطالعات زیستی را انجام دهند.

وی در آخر درباره ی تعداد شرکت کنندگان در این رویداد اظهار داشت: باتوجه به اینکه به سبب شیوع کرونا، این مدرسه تابستانی بصورت آنلاین برگزار می گردد در بخش دانش آموزی حدود ۱۵۰ نفر ثبت نام کردند اما از آن جایی که بصورت موازی، این مدرسه بوسیله اپلیکیشن شاد نیز برگزار می شد، بیش از چند میلیون بازدید کننده در این اپلیکیشن داریم. در بخش دانشجویی، بیش از ۲۰۰ شرکت کننده حضور دارند. ان شاالله در ایام آتی این تعداد افزایش پیدا خواهدنمود.منبع:

1401/05/30
12:17:36
5.0 از 5
260
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
نهایت علم