نهایت علم elmend
وزیر علوم در پنجمین نشست سرآمدان علمی كشور اعلام كرد

پذیرش دانشجویان بورسیه صنایع در دانشگاه ها

پذیرش دانشجویان بورسیه صنایع در دانشگاه ها

به گزارش نهایت علم، وزیر علوم ضمن اشاره به برنامه های این وزارت خانه برای تجهیز لابراتوار ها، اظهار داشت: در این حوزه اقداماتی در دستور کار است که بر مبنای آن تا آخر سال اعتباراتی به دانشگاه ها برای خرید تجهیزات آزمایشگاهی تزریق خواهد شد.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا، محمدعلی زلفی گل وزیر شامگاه یکشنبه در پنجمین نشست سرآمدان علمی ایران، اجرای بعضی از مطالبات دانشگاهیان را با اینکه بحق، اما خیلی سخت دانست و اضافه کرد: به عنوان مثال «پیشنهاد پذیرش دانشجویان در دانشگاه ها نیازمحور شود» از آن جمله است.
وی این مهم را درحالی دانست که بر مبنای اصل ۳۰ قانون اساسی آموزش مجانی تا حد خودکفایی است و ما هیچ وقت پیگیر نبوده ایم که سرحد این خودکفایی کجاست و ما به چه میزان اجازه داریم دانشجو در رشته های مختلف جذب نماییم و آموزش دهیم تا این اصل قانون اساسی هم رعایت شود.
وی اظهار نمود: هنگامی که می خواهیم بحث های در ارتباط با آمایش و ساماندهی آموزش عالی کشور را پیگیری نماییم، با مقاومت های جدی روبرو می شویم.
زلفی گل همینطور پرداختن به ماهیت برخی مراکز آموزش عالی در شهرستان ها را که با عرق خاصی به این مراکز همراه می باشد، همچون این موارد دانست و اضافه کرد: به هر حال این در دستور کار وزارت علوم وجود دارد و پیگیر این هستیم این مساله را مدیریت نماییم.

وی به اقدامات بعضی از دانشگاه ها برای همکاری با صنعت اشاره نمود و خاطرنشان کرد: دانشگاه های یزد و هرمزگان با ایجاد ارتباط با صنایع مبادرت به پذیرش دانشجویان بورسیه صنایع کردند، این اقدام بطور قطع برای دانشگاه های تهران راحتتر است.
زلفی گل افزود: ما از سال آینده تصمیم داریم با صنایع وارد مذاکره شویم تا در مورد جذب دانشجویان بورسیه ریل گذاری نماییم.
توسعه علوم پایه
وزیر علوم به وضعیت جذب دانشجو در رشته های علوم پایه اشاره نمود و اظهار داشت: جذب دانشجویان در رشته های علوم پایه یک معضل در کشور است، بگونه ای که در یکی از دانشگاه ها هیچ دانشجویی برای رشته های علوم پایه جذب نشده بود، در حالیکه ۳۰ عضو هیات علمی دارد.
زلفی گل افزود: بر این اساس با دانشگاه فرهنگیان وارد مذاکره شدیم تا دانشجوی ۲+۲ جذب شود.
وی افزود: از جانب معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری هم برگزیدگان المپیادهای علمی بورسیه می شوند.
خرید تجهیزات آزمایشگاهی
وزیر علوم ضمن اشاره به تجهیزات آزمایشگاهی اظهار داشت: برای خرید تجهیزات آزمایشگاهی اقدامات و پیگیری های خوبی صورت گرفته و چون این اقدامات نهایی نشده است، اعلام نمی گردد.
وی تصریح کرد: ولی اعلام می شود تا آخر سال اعتبارات ویژه ای به دانشگاه ها برای خرید تجهیزات آزمایشگاهی تزریق خواهد شد.
زلفی گل پشتیبانی از تجهیز لابراتوار های مرجع را از دیگر اقدامات وزارت علوم نام برد و خاطرنشان کرد: پشتیبانی از این لابراتوار ها از راه شورای عتف در دستور کار ما قرار دارد و امیدواریم مشکل این لابراتوار ها مرتفع شود.
قول مساعد برای تشکیل دو فدراسیون
وزیر علوم اظهار داشت: با قول مساعد معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری دو فدراسیون سرآمدان نوآوری و فناوری و دیپلماسی علمی تشکیل می شود.1401/06/14
11:00:30
5.0 از 5
237
تگهای خبر: آینده , توسعه , دانش , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
نهایت علم