نهایت علم elmend
زلفی گل:

بوعلی سینا سرمایه نمادین کشور است

بوعلی سینا سرمایه نمادین کشور است

به گزارش نهایت علم، همدان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: خام فروشی، نبود بستر مناسب برای شکوفایی و فروش منابع طبیعی بدون کوشش برای فرآوری و ارزش افزوده، ظلم به آینده است.


محمدعلی زلفی گل پنجشنبه ۳ آذرماه در آیین اختتامیه کنفرانس بین المللی "انسان شناسی در اندیشه فلسفی ابن سینا"، اظهار داشت: جمهوری اسلامی اعتقاد دارد که نبود بستر مناسب برای شکوفایی و فروش منابع طبیعی بدون کوشش برای فرآوری و ارزش افزوده، ظلم به آینده است بنا بر این ما علم فناوری و نوآوری را سرمایه بزرگی می دانیم.
زلفی گل با اعلان اینکه در دنیای مدرن امروزی بالاترین سرمایه انسانیت است، اشاره کرد: انسانیت سرمایه ارزشمندی است که عدالت، مروت، مدارا، نوع دوستی، وجدان، تقوا و شبکه فضائل را در خود دارد.
وی با تاکید براینکه در جغرافیای انسانیت، سرمایه های مادی و معنوی وجود دارد، افزود: منابع انسانی وقتی با علم، دانش، هنر، فناوری، نوآوری، تقوا و تخصص عجین شود، تبدیل به نخبه و سرمایه نمادین می شود.
وزیر علوم با اعلان اینکه ابوعلی سینا که مزارش زینت بخش شهر و استان ماست، سرمایه نمادین کشور است، مطرح کرد: سرمایه های نمادین؛ انسان های نخبه و اسطوره های علمی، مذهبی، سیاسی، اجتماعی، ورزشی و فرهنگی هستند که در هر مکانی حضور پیدا کنند به آن مکان؛ هویت، وجاهت، خودباوری و امید، تزریق می کنند.
زلفی گل افزود: هر کشوری که اسطوره ها و سرمایه های نمادین خودرا قدر بداند در دنیای رقابتی امروز که تنازع بقاست، دست برتر را خواهد داشت. ابن سینا که روش تجربی پژوهش نوین در دنیا را بنا گذاشته جزء دانشمندانی است که بزرگترین خدمات را به جامعه بشریت کرده بنا بر این ما توجه ویژه منابع انسانی را سرلوحه کار خود قرار دادیم.
وی اشاره کرد: در بدو پیروزی انقلاب، ۱۷۰ هزار دانشجو در کشور مشغول به تحصیل بودند اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی این توفیق را داشتیم در برهه هایی بیش از ۴ و نیم میلیون دانشجوی درحال تحصیل داشته باشیم و حالا، سه میلیون و ۲۰۰ هزار دانشجو داریم. تعداد دانشگاه های محدود ما، امروز چندین برابر شده و دانشگاه های بزرگ ما رتبه های بین المللی دارند.
وزیر علوم تاکید کرد: علت سرمایه گذاری جمهوری اسلامی در بخش علم و فناوری، این است که کشوری پیشرفت می کند که منابع انسانی فرهیخته داشته باشد. چون در دنیای امروز، سرمایه فقط، منابع طبیعی نیست و آن چیزی که سرمایه است، سرمایه انسانی نخبه، دانش مدار و مهارتمند است.
زلفی گل با اعلان اینکه امروز جمهوری اسلامی بر این باور است که سرمایه؛ علم، فناوری، نوآوری و فرهنگ شایسته است، اظهار داشت: فرهنگ شایسته که بزرگترین سرمایه هر کشوری است بوسیله علم، فناوری و نوآوری جدید خلق می شود. علم و تکنولوژی جدید با خود فرهنگ جدید می آورد.
وی افزود: تکنولوژی جدید در جغرافیای مجازی دنیا، فرهنگ دنیا را تغییر داده و بزرگترین سرمایه هر کشوری، فرهنگ سالم می باشد که فکر و احساس انسان را شکل می دهد و تبدیل به فکر می شود و آن فکر می تواند آثار بشردوستانه یا ضد بشری داشته باشد بدین سبب از این دیدگاه، توجه به علم، فناوری و نوآوری و هزینه کردن برای آن، بهترین نوع سرمایه گذاری برای آیندگان است.
وزیر علوم با اشاره به برگزاری این کنفرانس، بیان کرد: برگزاری چنین جلساتی کمک می نماید تا جوانان و آینده سازان به پیشرفت کشور، امیدوارتر و هویت مدارتر باشند چون حفظ سرمایه های نمادین در امتداد حفظ هویت مداری کشور ماست.
زلفی گل افزود: یکی از وظایف ما این است تلاش نماییم برای آیندگان سرمایه های نمادین را افزایش دهیم چون هنر هر حاکمیتی در آنست که نه فقط سرمایه های نمادین را افزایش دهد بلکه از آنها صیانت کند. توجه به علم و فناوری و نوآوری، تلاش در امتداد خلق سرمایه نمادین در کشور است.
منبع:

1401/09/03
16:58:07
5.0 از 5
277
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
نهایت علم