نهایت علم elmend
مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شكوفایی عنوان كرد؛

پشتیبانی از تدوین و دریافت استانداردهای ملی و بین المللی توسط شرکت های دانش بنیان

پشتیبانی از تدوین و دریافت استانداردهای ملی و بین المللی توسط شرکت های دانش بنیان

به گزارش نهایت علم، مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی با اعلان اینکه این صندوق تا سقف 300 میلیون تومان در سال برای انجام آزمون های تخصصی روی محصولات دانش بنیان حمایت می کند، اظهار داشت: صندوق نوآوری و شکوفایی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان ملی استاندارد با همکاری یکدیگر، از تدوین و دریافت استانداردهای ملی و بین المللی توسط شرکت های دانش بنیان حمایت می کنند.به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا، دکتر مرضیه شاوردی در همایش «تبیین استانداردسازی محصولات دانش بنیان»، که به همت اداره کل استاندارد استان البرز برگزار شد، با تشریح خدمات صندوق نوآوری به شرکتهای دانش بنیان اظهار داشت: صندوق نوآوری خدمات خویش را در چهار دسته اصلی «تسهیلات»، «ضمانت نامه»، «سرمایه گذاری» و «توانمندسازی» به شرکتهای دانش بنیان ارائه می کند.

وی اضافه کرد: تسهیلات صندوق نوآوری در چارچوب وام هایی با نرخ بهره ترجیحی به شرکتهای دانش بنیان ارائه می شود و صندوق این وام ها را از مراحل نمونه سازی و پیش از تولید صنعتی تا رسیدن شرکت دانش بنیان به بازار داخلی و صادراتی پرداخت می کند.

به گفته مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی، تامین ضمانت نامه های بانکی برای شرکتهای دانش بنیان با ودیعه و کارمزد کمتر از دیگر خدمات صندوق نوآوری است.

شاوردی افزود: دسته سوم خدمات صندوق نوآوری، سرمایه گذاری است که بر این اساس صندوق در تعامل با سایر نهادهای مالی کشور همچون صندوق های پژوهش و فناوری، صندوق های جسورانه بورسی و دیگر فعالان بخش خصوصی مبادرت به هم سرمایه گذاری روی طرح های دانش بنیان می کند.

وی در ادامه اضافه کرد: دسته آخر خدمات صندوق که خدمات توانمندسازی است، به صورت بلاعوض به شرکتهای دانش بنیان ارائه می شود. هدف این دسته از خدمات صندوق تسهیل فرآیند تجاری سازی محصولات دانش بنیان است و به استانداردسازی، توسعه بازار و حفظ دارایی های فکری شرکتهای دانش بنیان کمک می نماید.

مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی ضمن اشاره به خدمات مشاوره صندوق به شرکتهای دانش بنیان، اظهار نمود: شرکتهای دانش بنیان در سرتاسر کشور می توانند به صورت تلفنی، آنلاین یا حضوری مسائل خود در زمینه های مختلف را با شبکه گسترده مشاوران کسب و کار در بین بگذارند و از راهنمایی های تخصصی آنان بهره مند شود.

شاوردی همینطور تاکید کرد که صندوق جهت کمک به شرکتهای دانش بنیان در محافظت از دارایی های فکری شان، علاوه بر حمایت بلاعوض در تامین بخشی از هزینه های شناسایی و ثبت دارایی های فکری، کارگزارانی دارد که در این راه شرکت ها را همراهی می کنند.

توسعه بازار شرکتهای دانش بنیان به واسطه برگزاری رویدادهای مختلف در صندوق نوآوری و شکوفایی از دیگر خدمات صندوق است. مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری در اینباره اظهار داشت: در این رویدادها که شامل رویدادهای «تبادل فناوری» و «یک شنبه های صادراتی» است، دو طرف عرضه و تقاضا را در کنار هم قرار می دهیم و به این واسطه شرکتهای دانش بنیان می توانند ضمن ارائه توانمندی ها و دستاوردهای فناورانه خود، با مشتریان بالقوه داخلی و خارجی مذاکره کنند.

وی همینطور تاکید کرد: در قسمت خدمات استاندارد نیز، شرکتهای دانش بنیان برای دریافت استانداردهای صادراتی می توانند تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان از صندوق دریافت نمایند. برای دریافت استانداردهای سیستمی و تخصصی تا سقف ۶۰ میلیون تومان و برای دریافت تأییدیه های ملی نیز تا سقف ۶۰ میلیون تومان حمایت بلاعوض برای شرکتهای دانش بنیان در نظر گرفته شده است.

مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی ضمن اشاره به این که لیست استانداردهای تحت حمایت صندوق ۴۵ تأییدیه ملی، ۲۱ استاندارد سیستمی و تخصصی و ۹ استاندارد صادراتی است، اظهار داشت: صندوق نوآوری در کنار پشتیبانی از دریافت و تمدید استانداردها، تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان در سال برای انجام آزمون های لازم روی محصولات دانش بنیان در لابراتوار های دارای تأییدیه ۱۷۰۲۵ حمایت می کند. در حوزه تدوین استاندارد نیز صندوق با همکاری معاونت علمی و فناوری و پژوهشگاه استاندارد، درصدد شناسایی و کمک به تدوین استانداردهای ملی و بین المللی متناسب با نیاز شرکتهای دانش بنیان است.

مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی در انتها در رابطه با عملکرد این صندوق در پشتیبانی از دریافت و تمدید استانداردهای مختلف اظهار داشت: میزان حمایت صندوق نوآوری در حوزه دریافت استاندارد از شرکتهای دانش بنیان در سال ۹۸، ۵۶۸ میلیون تومان، در سال ۹۹ سه میلیارد و در سال ۱۴۰۰ شش میلیارد تومان بوده است. این رقم طی هشت ماهه نخست سالجاری به پنج میلیارد تومان رسیده است.

منبع:

1401/09/10
14:02:23
5.0 از 5
229
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
نهایت علم