نهایت علم elmend
در گفت وگو با نهایت علم؛

اعلام ۳ منبع قانونی برای تامین اعتبار ۱۰۰ هزار میلیادی صندوق نوآوری

اعلام ۳ منبع قانونی برای تامین اعتبار ۱۰۰ هزار میلیادی صندوق نوآوری

به گزارش نهایت علم، معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به شرایط تورمی و افزایش هزینه های شرکت های دانش بنیان، اظهار داشت: امروز اگر بخواهیم صندوق وضعیت سابق خودرا داشته باشد، باید سرمایه اولیه آن 120 هزار میلیارد تومان باشد؛ بدین جهت با تصویب اختصاص 100 هزار میلیارد تومان به این صندوق، مقرر است از 3 منبع قانونی این اعتبارات تامین گردد.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا، در دومین جلسه شورای راهبری فناوری ها و تولیدات دانش بنیان که به ریاست آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی تشکیل شد، با موافقت رییس جمهور و تصویب هیئت امنای صندوق نوآوری و شکوفایی، میزان سرمایه این صندوق به مبلغ ۱۰۰ هزار میلیارد تومان افزوده شد تا در صورت تامین و اختصاص منابع لازم، صرف پشتیبانی از تامین مالی شرکت های دانش بنیان شود.
بگفته معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی، منابع تامین این میزان اعتبار در قانون دیده شده است، به شکلی که در ۲ قانون حوزه دانش بنیان، ۳ منبع مهم برای افزایش سرمایه صندوق از ۳ به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان تدارک دیده شده است.
افزایش اعتبارات صندوق در سال دانش بنیان
سیاوش ملکی‎ فر در گفت و گو با ایسنا گفت: در سال ۱۳۸۹ طبق قانون پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان، قرار بود سرمایه اولیه صندوق نوآوری و شکوفایی ۳ هزار میلیارد تومان (معادل ۳ میلیارد دلار) باشد و همین طور مقرر شده بود که این مبلغ ظرف ۳ سال در اختیار صندوق قرار گیرد.
وی افزود: علاوه بر آن مطابق همان قانون قرار بود بعد از ۳ سال، سالانه معادل نیم درصد از بودجه عمومی کشور به عنوان سرمایه به صندوق اختصاص داده شود که این امر تا کنون محقق نشده است.
ملکی فر با تأکید بر این که هم اکنون حتی سرمایه اولیه صندوق نوآوری هم بطور کامل تادیه نشده است، تصریح کرد: سرمایه اولیه ای که در اختیار صندوق قرار گرفته، کمی بیش از ۲۶۰۰ میلیارد تومان است، ضمن آن که اختصاص سالانه معادل نیم درصد از بودجه کشور نیز محقق نشده است.
وی افزود: از شروع دهه ۹۰ تا کنون شرکت های دانش بنیان رشد خوبی داشته اند، به شکلی که به اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم اکنون ۷۹۵۷ شرکت دانش بنیان در کشور وجود دارد، اما طی این مدت سرمایه صندوق همپای رشد شرکت های دانش بنیان رشد نکرده است.
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی مجموع درآمد شرکت های دانش بنیان در سال ۹۹ را ۲۰۰ هزار میلیارد تومان ذکر کرد و افزود: برآورد ما از مجموع فروش شرکت های دانش بنیان در سال ۱۴۰۰ حدود ۳۰۰ هزار میلیاردتومان است.
وی اشاره کرد: پیش بینی می شود این میزان تا آخر سال جاری به بالای ۴۰۰ هزار میلیارد تومان برسد.
ملکی فر اضافه کرد: از تصویب قانون پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان در سال ۱۳۸۹ تا کنون به مدت ۱۲ سال، هم تعداد شرکت های دانش بنیان بالا رفته و به حدود ۸ هزار شرکت رسیده است و هم کسب وکارهای این شرکتها توسعه یافته و نیازهای مالی آنها بیشتر شده است.
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی با اعلان اینکه تورم نیز باعث شده است هزینه شرکتها و نیازهای مالی آنها نیز افزایش یابد، اضافه کرد: با در نظر گرفتن مجموع فروش حدوداً ۴۰۰ هزار میلیارد تومانی شرکت های دانش بنیان، آشکار است که صندوق نوآوری با سرمایه ۲.۶ هزار میلیارد تومانی که اینک در اختیار دارد، نمی تواند نیازهای مالی شرکت های دانش بنیان را تامین کند.
افزایش سهم دانش بنیان ها در GDP
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی تصریح کرد: مقام معظم رهبری سال قبل در دیدار خود با نخبگان تاکید نمودند مجموع فروش شرکت های دانش بنیان باید از یک درصد به ۵ درصد از تولید ناخالص داخلی افزایش یابد و با احتساب نرخ رشد اقتصادی ابلاغی در برنامه هفتم توسعه کشور، این بدان معناست که مجموع فروش آنها در سال ۱۴۰۶ باید به ۱۴۰۰ هزار میلیارد تومان برسد.
ملکی فر افزود: برای تامین مالی این کسب وکارهای دانش بنیان، با احتساب ضرایبی همچون سهم صندوق از تامین مالی دانش بنیان ها و همین طور همکاری اهرمی صندوق با شبکه بانکی و سایر بازیگران نظام تامین مالی، سرمایه صندوق نوآوری در سال ۱۴۰۶ باید ۱۰۰ همت (هزار میلیارد تومان) می بود که خوشبختانه با موافقت رییس جمهور و تصویب هیات امنای صندوق نوآوری و شکوفایی، قرار شد این افزایش سرمایه ظرف ۵ سال صورت گیرد.
وی اشاره کرد: فراموش نکنیم روزی که صندوق نوآوری و شکوفایی راه اندازی گردید، سرمایه اولیه آن ۳ هزار میلیارد تومان معادل ۳ میلیارد دلار بود و امروز اگر بخواهیم صندوق همان وضعیت را داشته باشد، باید سرمایه اولیه آن ۱۲۰ هزار میلیارد تومان می بود.
منابع تامین مالی صندوق نوآوری
وی درباب منابع اختصاص این اعتبارات، توضیح داد: خوشبختانه در ۲ قانون حوزه دانش بنیان ۳ منبع مهم برای افزایش سرمایه صندوق از ۳ به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان تدارک دیده شده است. منبع اول، همان معادل نیم درصد از بودجه عمومی است که در قانون دانش بنیان مصوب سال ۱۳۸۹ بر آن تاکید گردیده است. منبع دوم و سوم این افزایش سرمایه را مواد ۳ و ۱۱ قانون جهش تولید دانش بنیان می سازند که اولی به حقوق ورودی واردات ماشین­ آلات و تجهیزات خدمات تولیدی، صنعتی، معدنی و کشاورزی و دومی به گرفتن مالیات از صادرات کالاهای واسطه ای نیمه خام مربوط می شود.
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی درباب تعهدات مالی شرکتها به صندوق اظهار داشت: شرکت های دانش بنیان نزد صندوق نوآوری و شکوفایی و شبکه بانکهای همکار صندوق بسیار خوش حساب هستند و نرخ نکول تسهیلات صندوق نیز خیلی کم است.
وی افزود: مساله اصلی این است که تعداد شرکت های دانش بنیان درحال افزایش است و نیاز است که صندوق نوآوری برای تامین مالی این بدنه بزرگ و رو به رشد، تقویت شود.1401/10/24
14:55:01
5.0 از 5
119
تگهای خبر: توسعه , تولید , خدمات , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
نهایت علم