نهایت علم elmend

اثرات قوانین و مقررات و سیاست گذاری ها در روند مهاجرت نخبگان و کسب وکارهای دانش محور

اثرات قوانین و مقررات و سیاست گذاری ها در روند مهاجرت نخبگان و کسب وکارهای دانش محور

به گزارش نهایت علم، کارشناسان و متخصصان حوزه های دانش بنیان و علمی می گویند که میتوان با اجرایی کردن قوانین و مقررات حوزه نخبگان امید به ادامه فعالیت در کشور را بالا برد، اما فضای کلی اقتصاد و محیط کسب و کار کشور که متاثر از سیاست های بخش های امنیتی و ناهمگون با الگوی زندگی اکثریت طبقه متوسط است، سبب شده تا هربار ضربه مهلک تری به بدنه این بخش جامعه وارد شود و تمایل به مهاجرت را بیشتر از پیش در جامعه بالا ببرد.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا، بنا بر اعلام رصدخانه مهاجرت ایران، مهاجرت سرمایه انسانی باکیفیت بالا و نیروی کار ماهر می تواند اثرات قابل ملاحظه ای بر اقتصاد و جامعه در کشورهای مقصد داشته باشد، بخصوص اگر با اهدافی نظیر شروع کسب و کار جدید در کشور مقصد همراه باشد.
بر اساس آمارها از مجموع ۵۸۲ استارت آپ آمریکایی با ارزش بیشتر از یک میلیارد دلار (یونیکورن)، ۳۱۹ مورد آن توسط مهاجران به راه افتاده است و ۶۴ درصد بنیانگذاران و هم بنیانگذاران یونیکورن های آمریکایی را مهاجران و یا فرزندان آنها می سازند.
مجموع ارزش ۳۱۹ یونیکورنی که مهاجران در آمریکا راه اندازی کرده اند، ۱.۲ تریلیون دلار است که این رقم بیشتر از ارزش تمام شرکتهای بورسی خیلی از کشورها، همچون "آرژانتین"، "کلمبیا"، "پرو"، "پرتغال"، "ایرلند"، "روسیه" و"مکزیک" است.
ایرانیان، دهمین ملیت از نظر تعداد یونیکورن های تاسیس شده در آمریکا هستند.
از سوی دیگر بانک جهانی که آمار بین المللی جریان های ورودی و خروجی وجوه ارسالی مهاجران را منتشر می کند، در نیمه دوم ۲۰۲۲ داده های تاریخی ایران را از پایگاه داده ایـن سازمان حـذف کرده است، در حالیکه تا نیمه اول سال ۲۰۲۲ در چند سال متوالی عـدد ۱.۳ میلیارد دلار را برای ایران نشان می داد.
از این رو، هم اکنون هیچ داده قابل اتکایی در این خصوص در دسترس نیست.
با وجود این که طبق مقررات "معاملات و تحریم های ایران" وضع شده توسط مراجع قانونی ایالات متحده آمریکا (اعم از رئیس جمهور و کنگره) و همینطور مقررات بعضی از دیگر کشورها، وجوه ارسالی مهاجران بـه طور مستقیم متاثر از تحریم ها نبوده و محدودیت مقداری بر آنها اعمال نمی گردد. اما بسته به شیوه ارسال، ارسال کننده و منبع کسب وجوه ارسالی، محدودیت هایی بر تراکنش های مهاجران قابل اعمال هستند و یا اجازه قبلی برای انجام آنها لازم است. در اکثر موارد، ارسال وجه بـه صورت مستقیم امکان پذیر نبوده و نیازمند مؤسسات مالی کشورهای واسـط است.
تب داغ مهاجرت در بین کسب و کارهای نوپا
افشین کلاهی، رئیس کمیسیون کسب وکارهای دانش بنیان اتاق ایران در گفتگو با ایسنا، بحران های اقتصادی، تحریم ها و شرایط نامطلوب اجتماعی و رفاهی را از علل افزایش آمار مهاجرت دانشجویان و نخبگان ایرانی دانست و اظهار داشت: در چند سال گذشته نه تنها نخبگان ایرانی با امید به کسب موقعیت تحصیلی، شغلی و شرایط زندگی بهتر مبادرت به مهاجرت کرده اند، بلکه تب داغ مهاجرت به همه قشرهای جامعه و حتی استارت آپ ها هم سرایت کرده است.
وی ضمن اشاره به قوانین و مقررات حمایتی تدوین شده در حوزه اقتصاد نوآوری و شرکتهای دانش بنیان، اضافه کرد: این در شرایطی است که کارشناسان و متخصصان این حوزه هم اذعان دارند میتوان با اجرایی کردن این قوانین امید به ادامه فعالیت در کشور را بالا برد؛ اما متاسفانه فضای کلی اقتصاد و محیط کسب و کار کشور که بیشتر متاثر از سیاست های کلی حاکمیت در قسمت های امنیتی، روابط بین الملل، بخش های دیگر اقتصاد و حتی سیاست های فرهنگی و اجتماعی ناهمگون با الگوی زندگی اکثریت طبقه متوسط است، سبب شده تا هربار ضربه مهلک تری به بدنه این بخش از جامعه وارد شود و تمایل به مهاجرت را بیشتر از پیش در جامعه بالا ببرد.
کلاهی خاطرنشان کرد: طبق گزارش سازمان بین المللی مهاجرت، دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر مهاجران ورودی به کشور در طول سالهای گذشته بوده که این رقم نزدیک به ۳.۳ درصد از کل جمعیت کشور را شامل می شود.
وی ضمن اشاره به آخرین آمارهای انتشار یافته از جانب رصدخانه مهاجرت ایران در اریبهشت ماه سالجاری، تصریح کرد: در مطالعات انجام شده بیشتر از ۶ هزار نفر از فعالان در کسب وکارهای کشور شرکت کرده اند که در قسمت های مختلف اقتصادی مشغول به فعالیت بوده اند و ۷۷ درصد از شاغلان در قسمت های مختلف کسب و کار، اعلام نموده اند که تمایل زیاد یا خیلی زیاد به مهاجرت دارند.
رئیس کمیسیون کسب وکارهای دانش بنیان اتاق ایران افزود: نکته جالب اینست که به صورت کلی وضعیت مهاجرت به تفکیک طبقات مختلف تفاوت چندانی با یکدیگر نداشته و این مورد نشاندهنده همه گیر شدن تمایل به مهاجرت در تمامی اقشار جامعه و وارد شدن کشور به فاز توده وار مهاجرت است.
وی افزود: پیرو اختلالات اخیر اینترنت در کشور کسب و کارها ضربه مهلک تری تحمل کردند و استارت آپ ها بیشتر از پیش میل به مهاجرت پیدا کردند، بگونه ای که مهاجرت نخبگان بخصوص در حوزه کسب و کار آنلاین و فضای مجازی بعنوان یک خطر جدی مطرح و در جریان است.
کلاهی تصریح کرد: قطعا هر سیاستی که بخصوص در شرایط بحرانی و برای خروج از بحران طراحی می شود، هزینه هایی هم به همراه دارد؛ اما نکته مهم اینست که باید در تصمیمات و سیاستگذاری ها به این مورد توجه داشته باشیم که اگر شرایط مناسبی برای حفظ نیروی انسانی متخصص کشور مهیا نشود و این جریان مهاجرت به همین شکل ادامه پیدا کند، مهم ترین سرمایه کشور یعنی نیروی انسانی مفید، متخصص و اثرگذار به تاراج خواهد رفت و امید به آینده بیشتر از بیش گرفتار چالش خواهد شد.1401/10/29
16:36:09
5.0 از 5
124
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
نهایت علم