نهایت علم elmend
در بیمارستان امام خمینی(ره) ارائه شد؛

آموزش جراحی با حقیقت مجازی

آموزش جراحی با حقیقت مجازی

به گزارش نهایت علم، محققان یکی از شرکتهای فناور با استفاده از فناوری های AR و BR آموزش های مجازی در حوزه پزشکی عرضه کردند که دانشجویان با استفاده از آن می توانند چهار نوع جراحی مجازی را در اتاق عمل مجازی اجرایی کنند.


حیدر پرماه، مدیر اجرایی این شرکت فناور در گفتگو با ایسنا، تولید محصولاتی در حوزه آموزش پزشکی و سلامت با استفاده از فناوری حقیقت مجازی و حقیقت افزوده را از دستاوردهای فناورانه این شرکت نام برد و عنوان کرد: با استفاده از این فناوری روز دنیا ما اقدام به تولید یکسری محصولات آموزشی و درمانی کردیم که برای عرضه آموزش پروسیجرهای (روش) آموزشی پزشکی و درمانی مورد نیاز کاربرد دارند.
وی اضافه کرد: با استفاده از نرم افزارهایی که برای این فناوری نوشته شده است، برای دانشجویان امکان اجرای پروسیجرهای پزشکی که اجرای آن بر بالین بیمار در شرایط واقعی وجود ندارد، فراهم خواهد شد.
پرماه ضمن اشاره به این که این شیوه آموزش در محیط مجازی عرضه می شود، تصریح کرد: کاربران با زدن یک عینک، وارد محیط مجازی می شود و در یک بیمارستان و یا اتاق عمل قرار می گیرند و در آن دانشجویان رشته های مختلف پزشکی به صورت مجازی، اعمال جراحی تعریف شده برای این سامانه را اجرایی می کنند.

به قول وی این محیط، یک محیط مجازی سه بعدی شبیه سازی شده نزدیک به حقیقت است و هر عمل جراحی که در این محیط مجازی طراحی شده باشد، دانشجویان می توانند آن را در محیط مجازی اجرایی کنند.
مدیر اجرایی این شرکت فناور، خاطرنشان کرد: این سامانه برای پروسیجرهای جراحی چون "مایع نخاعی (LP)"، "کشیدن مایع شکمی"، "بی حسی نخاعی" و "جراحی لاپاروسکوپی EP یا حاملگی خارج از رحم" تعریف شده است.
وی اضافه کرد: علاوه بر آن در این حوزه، اقدام به توسعه اپلیکیشن حرکت درمانی جهت بهبود بیماران نقص عصبی صورت گرفت و از این طریق امکان انجام حرکات و تمرینات کاردرمانی برای بیماران مبتلا به انواع فوبیا مانند ترس از ارتفاع، پارکینسون و افراد گرفتار عوارض ناشی از سکته های مغزی در منزل فراهم آمده است.
وی اضافه کرد: نرم افزار پروسیجرهای توانبخشی با استفاده از فناوری AR است و طی آن با طراحی یک بازی، بیماران می توانند کاردرمانی های خود را در منزل اجرایی کنند.
پرماه اضافه کرد: آموزش مجازی ما نمونه مشابه در ایران ندارد، ولی در حوزه حقیقت مجازی (VR) و حقیقت افزوده (AR) برخی صنایع وارد شده اند.

وی ضمن اشاره به این که یکسری از دانشگاه های علوم پزشکی از این ابزار بهره برده اند، عنوان کرد: همچنین در بیمارستان امام خمینی(ره) مستقر شده و تعداد دوره های آموزشی را با استفاده از این نرم افزار تعریف کردیم که متقاضیان می توانند از این دوره ها بهره مند شوند.


 

1401/10/30
16:07:01
5.0 از 5
227
تگهای خبر: تكنولوژی , توسعه , تولید , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
نهایت علم