نهایت علم elmend
در گفت وگو با نهایت علم اعلام شد

کاهش ۵۰ درصدی مصرف آب در قسمت کشاورزی با سوپرجاذب های دوستدار طبیعت

کاهش ۵۰ درصدی مصرف آب در قسمت کشاورزی با سوپرجاذب های دوستدار طبیعت

به گزارش نهایت علم، محققان کشور با استفاده از مواد زیست سازگار موفق به ساخت گرانول های سفالی بعنوان سوپرجاذب شدند که می تواند جایگزین مناسبی برای سیستم های تهویه هوا در مرغداری ها و گلخانه ها شود، ضمن آنکه استفاده از آن در قسمت کشاورزی باعث کاهش ۵۰ درصدی مصرف آب خواهد شد.


مرتضی چابکی، مجری طرح در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به هدر رفت روزانه میلیونها متر مکعب گاز در میادین نفت و گار کشور، اظهار داشت: به سبب نبود روش های بهینه بهره برداری، اغلب این انرژی عظیم خدادادی نه فقط از بین می رود، بلکه مشکلات زیاد زیست محیطی را هم به ارمغان می آورد، ضمن آنکه در کشور حدود ۱۷/۴ میلیارد مترمکعب گازی بوسیله "فلر"ها (مشعل های میادین نفت و گاز کشور) سوزانده می شود و از این لحاظ ایران رتبه سوم جهانی را کسب کرده است.
وی با اعلان اینکه ایران انتشار گازهای گلخانه ای را از سال ۲۰۱۵ تابحال به میزان ۱۸ درصد افزایش داده است، اظهار داشت: در این میان تنها موردی که کمتر به آن پرداخته شده، مالیات کربن است که جوامع بین المللی به زودی دردسرهای بزرگی را به کشور تحمیل خواهند کرد.
بگفته این محقق، سایر کشورها از گاز فلر، برای تولید سوخت و برق و خوراک استفاده بهینه می کنند.
چابکی با اعلان اینکه هم اکنون مبنای پالایشگاه های مدرن دنیا استفاده حداکثری بدون فلر و فلرینگ است، اشاره کرد: این در حالیست که به طور معمول سوختن این مشعل ها و گاز همراه در ایران به عنوان نمادی از دایر بودن و روشنی فلرها یعنی پالایشگاه درحال کار و بهره برداری و رونق فعالیت آن به شمار می رفت.
وی از عرضه طرحی دراین زمینه آگاهی داد و در رابطه با آن توضیح داد: در این طرح موفق به تولید سوپر جاذب هایی بر پایه مواد اولیه زیست سازگار شدیم. این جاذب ها، محصولاتی هستند که به کشور وارد می شوند و ما این محصول را با هدف صرفه جویی مصرف آب و ذخیره آب در زیر زمین برای کاربردهای کشاورزی به تولید رساندیم.
مجری طرح خاک رس و تلفیقی از ۱۲ نوع گیاه شامل گیاهانی چون "خار شتر"، "تخم شربتی"، "خاک شیر" و "کاه" و همین طور یکسری موادی که باعث تخلخل می شوند را از مواد تشکیل دهنده این سوپر جاذب نام برد و تصریح کرد: این مواد با گل خام ترکیب می شوند و به مدت ۲۱ روز در زیر پلاستیک، استراحت داده می شوند تا آماده کاربرد شوند. گِل نهایی، بمنظور تولید گرانول، وارد دستگاهی می شود.
چابکی اشاره کرد: وقتی ریشه گیاهان در کنار این سوپر جاذب قرار گیرد، آب گیاه تأمین خواهد شد، به شکلی که به مدت ۶۰ روز نیاز به آبیاری اراضی کشاورزی نیست. این امر به مفهوم صرفه جویی ۵۰ درصدی در مصرف آب کشاورزی است.
وی افزود: زمانی که آب روی این پد سفالی به چرخش می آید، از سفال، املاح به آب اضافه شده و این املاح به گیاه می رسد؛ بدین جهت کاربرد این محصول در مزارع باعث کاهش مصرف کود شیمیایی خواهد شد.
این محقق با اعلان اینکه بیشتر از دو سوم آب مصرفی کشور در قسمت کشاورزی، به مصرف می‎ رسد، تصریح کرد: باتوجه به رخداد پدیده فرونشست در کشور، استفاده از این روش می تواند به عنوان راهکاری کم هزینه برای علاج بخشی این پدیده باشد.
وی یکی از مزیت های این محصول را عاری از میکروب و آفت دانست و اظهار داشت: از آنجا که این محصول در دمای ۸۰۰ تا ۱۱۰۰ درجه پخت می شود، عاری از انگل و میکروب است.
چابکی، کاهش دوره آبیاری را از دیگر مزایای این جاذب ها عنوان نمود و در این زمینه توضیح داد: با بهره گیری از این جاذب ها، دوره آبیاری همه انواع محصولات ریشه دار، ۳ به یک شده است؛ یعنی اگر در گذشته هر درخت زرشک هر ۱۰ روز (هر ماه، ۳ بار) آبیاری می شد، با بهره گیری از این سوپر جاذب هر دو ماه یک دفعه آبیاری می شود.
وی، کاربرد دیگر این مصول را در گلخانه ها و مرغداری ها ذکر کرد و اظهار داشت: پد سفالی تولید شده می تواند جایگزین پد سلولزی مورد استفاده در گلخانه ها و مرغداری ها و هر جایی که هوای خنک لازم است، شود؛ چون که سیستم های تهویه هوا در گلخانه ها قیمت بالا دارند و سالانه بیشتر از ۳۵۰ میلیون دلار ارز از کشور برای خرید این محصول، خارج می شود.
چابکی افزود: این در حالیست که پد سفالی تولید شده در این پروژه هر چه آب شورتر و املاح بیشتری داشته باشد، عملکرد و سرمایش پیوسته آن بهتر خواهد شد، ضمن آنکه هوای تولیدشده در آن همراه با عطر سفال نم خورده است.
وی با اشاره به پتانسیل های موجود در کشور برای توسعه این محصول، اشاره کرد: بعداز کمیاب شدن سوخت مازوت و سهمیه بندی گازوئیل، اغلب کوره های آجرپزی تعطیل شدند و این کوره ها می توانند بستر خوبی برای تولید گرانول سفالی و پد سفالی باشند.1401/12/18
17:23:34
5.0 از 5
79
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
نهایت علم