نهایت علم elmend

کوشش برای تجاری سازی یک فریزر منفی ۱۰۰ درجه قابل حمل

کوشش برای تجاری سازی یک فریزر منفی ۱۰۰ درجه قابل حمل

نهایت علم: فناور برگزیده بیست و هشتمین جشنواره تحقیقات و فناوری علوم پزشکی رازی در یک شرکت دانش بنیانT یک فریزر منفی 100 درجه قابل حمل برای جابه جایی محصولات با ارزش زیستی طراحی نموده است.دکتر میلاد اختراعی در گفت و گو با ایسنا، در مورد حوزه فعالیت پژوهشی خود توضیح داد: ما یک دستگاه فریزر قابل حمل منفی ۱۰۰ درجه پزشکی طراحی کردیم که یک محصول میان رشته ای در زمینه تجهیزات پزشکی است.

وی در مورد کاربرد این فریزر قابل حمل اظهار داشت: این دستگاه وسیله ای است برای حمل و نقل اعضای پیوندی بدن که نیاز به جابه جایی و نیاز به دماهای فوق سرد دارند. همین طور از این محصول می توان برای جابه جایی واکسن هایی مانند واکسن های کرونا که نیاز به دماهایی حدود منفی ۸۰ درجه دارند، بهره برد.

این دانش آموخته مهندسی برق و الکترونیک، با بیان اینکه ما پیش از این محصولی برای جابه جایی محلول های زیستی با ارزش نداشتیم، اظهار نمود: پیش از این نمونه های زیستی با ارزش در کشور به روش سنتی بوسیله یخدان ها یا کلدباکس ها و یخ خشک جابه جا می شدند.

وی افزود: اما امروزه با طراحی این محصول که تاییدیه دانش بنیانی از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دریافت کرده، دستگاهی فریزر قابل حملی را در اختیار داریم و می توانیم با آن اعضای پیوندی مثل قلب و کبد یا حتی نمونه های خونی و محلول های زیستی با ارزش را جابه جا نماییم.

فناور برگزیده بیست و هشتمین جشنواره تحقیقات و فناوری علوم پزشکی رازی، تصریح کرد که این محصول پروانه بهره برداری از سازمان صمت، ثبت اختراع و تاییدیه اداره تجهیزات پزشکی و تاییدیه دانش بنیانی را برای تولید و عرضه در بازار دریافت کرده است.

به گفته برگزیده ششمین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان در زمینه کسب و کارهای نوپا؛ این محصول برای نخستین بار در ایران توسعه پیدا کرده و نمونه مشابه داخلی نداشته است. همین طور این محصول دو نمونه مشابه آمریکایی و دانمارکی در دنیا دارد.

این دانش آموخته مهندسی برق و الکترونیک در مورد روند تجاری سازی این محصول توضیح داد: گرفتن مجوزهای مختلف نخستین قدم ما برای تجاری سازی این محصول بوده و هم اکنون برای فروش این محصول با خیلی از سازمان های دولتی که تحت نظر وزارت بهداشت هستند، مانند سازمان انتقال خون، موسسه رویان و شرکتهای دانش بنیان تولید کننده ماده مؤثره های دارویی؛ وارد مذاکره شدیم.

وی اضافه کرد: بزرگ ترین دستاوردی که تا کنون کسب کردیم، فروش قسمتی از دانش فنی این محصول به یک بیمارستان در کشور کانادا بوده است.

اختراعی ضمن اشاره به چالش های این مسیر، اظهار داشت: نخستین چالش برای ما، تیم سازی بود. چون به افرادی نیاز داشتیم که در این فضای آشفته، انگیزه خودشان را حفظ و با ما همکاری کنند. همین طور برای تهیه تعدادی از تجهیزات الکترونیکی با محدودیت های ناشی از تحریم ها مواجه شدیم؛ ولی خوشبختانه با نیروی جوان، مستعد و ماهری که در شرکت گرد هم آوردیم، این محصولات بصورت بومی شده در داخل شرکت تولید شد.


1401/12/26
23:41:11
5.0 از 5
25
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
نهایت علم