نهایت علم elmend

امید تازه برای درمان ضایعه نخاعی با تزریق سلول بنیادی

امید تازه برای درمان ضایعه نخاعی با تزریق سلول بنیادی

نهایت علم: دانشمندان اعتقاد دارند كه روش ایمن تری برای تزریق سلول های بنیادی به نخاع های لطمه دیده پیدا كرده اند كه از خطر لطمه دیدگی بیشتر در هنگام درمان جلوگیری می كند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، سلول های بنیادی همانند دیگر زمینه های پزشكی پتانسیل زیادی در درمان نخاع مجروح و ضایعه نخاعی دارند، اما رساندن آنها به جایی كه باید، یك كار ظریف و دشوار است.
دانشمندان دانشگاه كالیفرنیا سن دیگو(UCSD) هم اكنون از پیشرفت دراین زمینه خبر می دهند و یك روش جدید تزریق در موش ها را نشان می دهند كه بگفته آنها می تواند دوزهای بیشتری از سلول های بنیادی را به محل مورد نظر تحویل دهد و از بعضی از خطرات روش های فعلی نیز جلوگیری می كند.
این تحقیق بر استفاده از نوعی سلول بنیادی به نام "سلول پیشرو عصبی"(neural precursor cell) تمركز دارد كه می تواند در انواع مختلف سلول های عصبی متمایز شود و پتانسیل بسیار خوبی در ترمیم ستون فقرات لطمه دیده دارد. هم اكنون این سلول ها مستقیماً به ستون اولیه فیبرهای عصبی موسوم به "پارانشیم نخاعی" تزریق می شوند.
"مارتین مارسالا" استاد گروه بیهوشی دانشكده پزشكی UCSD می گوید: در روش های كنونی خطر ذاتی لطمه بیشتر به بافت نخاعی یا خونریزی داخلی وجود دارد. اما رویكرد ما این خطرات را از میان برداشته است.
مارسالا و همكارانش در آزمایشات روی جوندگان به این رویكرد ایمن و كمتر تهاجمی رسیدند. آنها سلول های بنیادی را بین لایه محافظی در اطراف ستون فقرات به نام غشای پیال و لایه های سطحی نخاع تزریق كردند، ناحیه ای كه به نام فضای خلفی ستون فقرات شناخته می شود.
مارسالا می گوید: این روش تزریق اجازه می دهد تعداد سلول های بالایی در یك تزریق وارد شود. سلول هایی كه دارای خواص "پرولیفراتیو" كه به داخل پارانشیم نخاعی مهاجرت كرده و با گذشت زمان در بخش های مختلف نخاعی و همین طور ساقه مغز جمع می شوند و سپس این سلول های تزریق شده خاصیت های عملكردی متناسب با سلول های میزبان اطراف را بدست می آورند.
به دنبال این نتایج اولیه امیدواركننده، دانشمندان امیدوار هستند كه سلول های بنیادی تزریق شده از این طریق بتوانند روزی بهبودی ضایعه نخاعی را سرعت بخشیده و قدرت درمان های جایگزینی سلول ها را برای لطمه های نخاعی همچون لطمه ضربه ای نخاعی، اسكلروز جانبی آمیوتروفیك و مالتیپل اسكلروز(ام اس) بهبود بخشد. اما در ابتدا باید آزمایش ها روی حیوانات بزرگتر كه نزدیك به آناتومی انسان هستند، صورت گیرد تا به پژوهشگران كمك نماید روش خودرا برای كسب بهترین نتایج تنظیم كنند.
مارسالا می گوید: هدف این است كه میزان دوز تزریق و زمان مناسب تحویل سلول بعد از لطمه نخاعی كه با بهترین اثر درمانی هم راه است، تعریف شود.
این مطالعه در مجله Stem Cells Translational Medicine انتشار یافته است.
منبع:

1398/11/12
21:18:08
5.0 از 5
4165
تگهای خبر: پژوهشگر , دانش , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم