نهایت علم elmend
با تلاش پژوهشگران دانشگاه استنفورد صورت گرفت

ابداع یك روش مبتنی بر كریسپر برای كمك به درمان سرطان

ابداع یك روش مبتنی بر كریسپر برای كمك به درمان سرطان

به گزارش نهایت علم پژوهشگران ˮدانشگاه استنفوردˮ در بررسی جدید خود، نوعی ابزار مبتنی بر روش اصلاح ژن ˮكریسپرˮ ابداع نموده اند كه می تواند به بررسی سلول های سرطانی و حذف آنها كمك نماید.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه استنفورد، هر كدام از سلول های بدن، یك سیستم كنترل مانند كامپیوتر دارند كه سیگنال های زیستی را به واسطه هزاران مدار، جهت بررسی نیازهای سلول و تنظیم واكنش های آن ارسال می كند.
در هر حال، هنگام بروز بیماری هایی مانند سرطان، این مدارهای نظارتی مختل می شوند و سیگنال ها و واكنش های غیرطبیعی را پدید می آورند. توانایی تشخیص دقیق این سیگنال های غیرعادی، می تواند روش های احتمالی جدیدی برای درمان های دقیق تر عرضه نماید.
پژوهشگران "دانشگاه استنفورد"(Stanford University)، نوعی ابزار زیستی ابداع نموده اند كه نه تنها می تواند مدارهای معیوب ژنتیكی را تشخیص دهد، بلكه با مرتفع ساختن مشكلات آنها امكان حذف سلول های سرطانی را هم فراهم آورد.
"استنلی كی"(Stanley Qi)، پژوهشگر دانشگاه استنفورد و گروهش در مقاله خود، نحوه ساخت این سیستم اصلاح ژن كریسپر مبتنی بر احساس و واكنش را توضیح دادند كه عملكرد آن شبیه به یك كلید مولكولی برای ترمیم ژن های معیوب است.
استنلی كی پیش از این، ابزاری ابداع كرده بود كه می توانست از عهده انجام وظایف گوناگونی مانند فعال یا غیرفعال كردن ژن های مورد نظر برآید. وی در جدیدترین پژوهش خود به همراه "هانا كمپتون"(Hannah Kempton)، دانشجوی دانشگاه استنفورد، مفهومی را برای ابداع یك ابزار مبتنی بر روش اصلاح ژن كریسپر توضیح داد كه این گونه وظایف را با ادغام سیگنال های زیستی متفاوتی انجام می دهد.


این مفهوم، از اهمیت بالایی برخوردار می باشد چونكه بیماری های پیچیده ای مانند سرطان، به ندرت به وسیله یك عیب ژنتیكی شناسایی می شوند. این بیماری ها اغلب، نتیجه صدمه دیدن چندین ژن هستند و یا فعال و غیرفعال شدن در زمان نامناسب هستند. كمپتون در این پژوهش، پروتئینی معروف به "Cas12" را معرفی نمود كه می توان با تغییر دادن آن، به شناسایی چندین سیگنال معیوب و یا شناسایی نواقصی كه عامل عملكرد اشتباه سلول هستند، كمك كرد.
كی اظهار داشت: پژوهش های كمی، این میزان كنترل را در سلول های انسان نشان داده اند. تشخیص سیگنال ها در آغاز می تواند به تشخیص دقیق بیماری و ایمنی بیشتر درمان كمك نماید. ما دریافتیم كه این نوع كنترل مدار، نقش مهمی در عرضه درمان در آینده دارد.
پژوهشگران باور دارند كه كاربردهای این فناوری می تواند فراتر از درمان بیماری هایی مانند سرطان عمل كند. بدن ما به جای حذف سلول های بیمار، احتیاج به تولید سلول های جدید و سالم دارد تا جایگزین سلول های صدمه دیده شوند. دانشمندان بالینی می توانند با برنامه ریزی و مهندسی این ابزار، مدارهای ژنتیكی مناسب را در سلول های بنیادی راه اندازی كنند تا امكان ترمیم اندام های صدمه دیده فراهم گردد.
كمپتون اظهار داشت: ما یك ابزار چندكاره ابداع كرده ایم كه می تواند چندین مدار ژنتیكی را بررسی و كنترل كند.
این پژوهش، در مجله "Molecular Cell" به چاپ رسید.1398/11/26
21:10:43
5.0 از 5
3835
تگهای خبر: آینده , پژوهشگر , تولید , چاپ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
نهایت علم