نهایت علم elmend
با تلاش پژوهشگران آمریكایی صورت می گیرد

عرضه روشی برای درمان لوسمی قبل از آغاز

عرضه روشی برای درمان لوسمی قبل از آغاز

به گزارش نهایت علم پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدید خود، متد جدیدی را عرضه كرده اند كه ˮلوسمیˮ را قبل از آغاز آن متوقف می كند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از مدیكال اكسپرس، "لوسمی حاد مغز استخوان"(AML)، نوعی از سرطان خون است كه هم بزرگسالان و هم كودكان را تحت تأثیر قرار می دهد. با افزایش سن، جهش هایی در بدن صورت می گیرند كه باعث می شوند بعضی از انواع خاص سلول های خون، سریع تر از بقیه سلول ها تكثیر شوند. این ضربه نخست كه با عنوان "CHIP" شناخته می شود، ضرورتا مضر نمی باشد اما اگر ضربه دوم وارد شود، به بدخیم شدن سلول ها می انجامد. نتیجه این موضوع، تكثیر سریع سلول های نابالغ و ناكارآمد خون است.
دكتر "اسكات آرمسترانگ"(Scott Armstrong)، پژوهشگر این پروژه و همكارانش در پژوهش جدید خود نشان دادند كه شاید مداخله كردن در ضربه یا جهش دوم با استفاده از تركیبی كه در آزمایش های پیش بالینی از آن استفاده می شود و ایمن به نظر می آید، بتواند قبل از آغاز لوسمی حاد مغز استخوان، از بروز آن پیشگیری كند.
آرمسترانگ اظهار داشت: ایده ما این است كه با بررسی و پیگیری شرایط افرادی كه اولین جهش در آنها صورت گرفته و درمان افرادی كه به جهش دوم گرفتار شده اند، از گسترش این بیماری پیشگیری نماییم.

مداخله بموقع برای درمان لوسمی حاد مغز استخوان
پژوهشگران در بررسی خود، به آزمایش روی موش هایی پرداختند كه به جهش نخست گرفتار شده بودند. این جهش كه در ژن معروف به "DNMT3A" رخ داده بود، با CHIP مرتبط می باشد. هنگامی كه جهش دوم در ژن معروف به "NPM1" پیش آمد، مبتلا شدن به لوسمی در موش ها شروع شد.
اگر موش ها بموقع و با تركیبی معروف به "VTP-50469" درمان می شدند، تكثیر سلول های خون متوقف می شد و آغاز لوسمی هم صورت نمی گرفت. این تركیب، هیچگونه عوارض جانبی مشخصی به دنبال نداشت.
آرمسترانگ اضافه كرد: ما سلول هایی را ریشه كن كردیم كه نهایتا به سلول های لوسمی تبدیل می شوند. این نخستین باری است كه ما مولكولی در اختیار داشته ایم كه موثرتر و انتخابی تر از سلول های عادی، روی سلول های "پری لوسمیك"(preleukemic) عمل می كند. ما موش ها را هفته ها مورد درمان قرار دادیم و حال آنها خوب است.

لوسمی نوزادان
تركیب VTP-50469، در پژوهش پیشین آرمسترانگ و همكارانش و برای درمان نوعی كمیاب و پرخطر از لوسمی نوزادان ارائه شد. این تركیب، پروتئین هایی را هدف قرار می دهد كه به یكدیگر متصل می شوند و ژن هایی را فعال می كنند كه در بروز لوسمی نقش دارند. VTP-50469، دو نوع از این پروتئین ها معروف به "Menin" و "MLL" را هدف قرار می دهد؛ در نتیجه ژن های لوسمی غیرفعال می شوند.
درمان با VTP-50469 در بررسی لوسمی نوزادان كه روی موش ها انجام شد، به كاهش تعداد سلول های لوسمی و در بعضی دیگر از حیوانات، به بهبود سرطان انجامید. در این آزمایش ها، سلول های عادی خون هیچ صدمه ای ندیدند.
آرمسترانگ افزود: این پژوهش نشان داده است كه انواع متداول تر لوسمی بزرگسالان هم از همین مكانیسم ها استفاده می نماید.
پژوهشگران هم اكنون، VTP-50469 را در آزمایش های بالینی بزرگسالان مبتلا به لوسمی حاد مغز استخوان به كار می برند و امیدوارند كه بتوانند آزمایش مشابهی را امسال روی كودكان مبتلا به این بیماری انجام دهند.
این پژوهش، در مجله "Science" به چاپ رسید.1398/11/27
22:49:18
5.0 از 5
4052
تگهای خبر: آمریكا , پژوهشگر , چاپ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
نهایت علم