نهایت علم elmend

فناوری های كه سال قبل چشم دنیا را خیره كردند

فناوری های كه سال قبل چشم دنیا را خیره كردند

به گزارش نهایت علم جهان هر روزه شاهد پیشرفت های شگرفی در زمینه فناوری های مختلف است و صاحبان این فناوری ها در دسته بندی های متفاوت و در نمایشگاه های مختلف، محصولات خویش را در معرض دید عموم می گذارند و به جهانیان معرفی می كنند. در این گزارش شاهد جذاب ترین فناوری های معرفی شده پارسال خواهیم بود.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا، هر ساله نمایشگاه های فناوری در سرتاسر دنیا برگزار می گردند كه بعضی از آنها اعتبار بیشتری دارند و بیشتر در چشم هستند، چون كه شركت های بزرگ فناوری را به خود جذب می كنند تا در كنار استارتاپ های نوپا از جدید ترین ابداعات خود رونمایی كنند.
سال قبل چه از جانب شركت های مطرح چه از سوی استارتاپ های خلاق، در زمینه های مختلف نظیر خودرو های پرنده، فناوری های دیجیتال، فناوری های مبتنی بر سلامت، فناوری های خودرو و فناوری های داغ این روزها مانند گوشیهای هوشمند و واقعیت مجازی و افزوده شاهد فناوری های مبدعانه و جذابی بودیم كه به معرفی آنها می پردازیم.
در اینجا به معرفی برترین و جالب ترین فناوری هایی می پردازیم كه سال قبل توجهات را به خود جلب كرده و مورد تحسین قرار گرفتند:

تاكسی پرنده "هیوندای" و "اوبر"


دو شركت "هیوندای" و "اوبر" از تاكسی پرنده ای كه محصول همكاری آنها است، رونمایی كردند.
تاكسی پرنده "اوبر"(Uber)، گامی دیگر به واقعیت نزدیك شده است. اوبر و "هیوندای"(Hyundai) در نمایشگاه CES ۲۰۲۰، از تاكسی پرنده ای رونمایی نمود كه پیش تر در مورد آن صحبت شده بود. این تاكسی پرنده معروف به "اس- ای۱"(S-A۱) مقرر است نهایتا در سفرهای اوبر مورد استفاده قرار بگیرد. این تاكسی هوایی تمام الكتریك می تواند به صورت عمودی از زمین بلند شود و فرود بیاید و تا چهار مسافر را هم در هر سفر جابه جا كند. سرعت حركت تاكسی پرنده در هر سفر، به ۲۹۰ كیلومتر بر ساعت می رسد و می تواند تا ۹۶ كیلوكتر را طی نماید. باآنكه اولین نمونه این تاكسی پرنده فعلا با یك خلبان به نمایش درآمده اما نهایتا مقرر است یك وسیله نقلیه خودران باشد.

تبلت مخصوص نابینایان


یكی از نوآوری های رونمایی شده برای افراد نابینا و كم بینا پارسال یك تبلت ساخته شركت "PCT" به نام "Tactile Pro Braille" است. این تبلت به افرادی كه دارای اختلال بینایی هستند، اجازه می دهد تا از این تكنولوژی به روشی استفاده كنند كه هیچگاه پیش از این امكان پذیر نبوده است.
در اصل، این دستگاه شامل یك صفحه كلید و صفحه نمایش بریل است كه از راه بلوتوث با دستگاه های هوشمند ارتباط برقرار می كند. این كمك می نماید تا افراد با اختلال بینایی مانند سایر افراد به اطلاعات دسترسی پیدا كنند. این تبلت همینطور با زبان های مختلف كار می كند و همه را به بریل ترجمه می كند. كاربر دارای اختلال بینایی هم می تواند به خط بریل تایپ نماید و این تبلت، نوشته وی را به زبان مورد نظر وی ترجمه می كند.

توپ رباتیك سامسونگ


شركت نامی سامسونگ هم سال قبل از ربات هوشمند خود معروف به "بالی"(Ballie) رونمایی نمود. این ربات هوشمند نه تنها قادر به كمك به كاربران در انجام امور خانه است بلكه می تواند از خانه آنها هم محافظت كند. این ربات كه ظاهری همانند توپ تنیس دارد می تواند یار بسیار خوبی برای كاربران باشد و همیشه به آنها در كار خانه كمك نماید.

كنترل دست مصنوعی با ذهن


شركت "BrainCo" به تازگی موفق به توسعه دست مصنوعی مبتنی بر هوش مصنوعی شده است كه می تواند توسط ذهن كاربر كنترل شود. این شركت از دست مصنوعی خود پارسال رونمایی نمود كه كاربران را قادر می سازد تا آنرا با ذهن خود حركت دهند.
به قول "مكس نیولون"(Max Newlon) رئیس شركت BrainCo، این دست به كمك درك و تفسیر امواج مغزی و سیگنال های عضلانی، می تواند حركات دست واقعی را برای افراد دارای نقص عضو، شبیه سازی كند ازاین رو این دست مصنوعی می تواند دریابد كاربر در هر لحظه چه قصدی دارد و سپس كار آنها را تشخیص داده و آن حركت را در همان لحظه انجام می دهد.
این دست به پنج تا ۱۰ دقیقه زمان نیاز دارد تا بتواند شش حركت مختلف را شبیه سازی كند. قیمت این دست مصنوعی ۶۰ هزار دلار است. البته این شركت الان در حال انتظار برای دریافت تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریكا است. بعد از دریافته تاییدیه این شركت عرضه این محصول را آغاز خواهد نمود.

آفتاب گیر هوشمند خودرو


شركت "بوش" یك آفتاب گیر جدید برای خودرو طراحی نموده است كه با این كه با استفاده از فناوری تشخیص چهره جلوی تابش مستقیم نور خورشید را به چشمان راننده می گیرد، اما دید او را مسدود نمی نماید. شركت بوش(Bosch) موفق به طراحی آفتاب گیر فوق العاده پیشرفته خودرو شده است كه هم می تواند جلوی تابش آفتاب به چشم راننده را بگیرد و هم مانع از دید وی نشود. این آفتاب گیر معروف به "آفتاب گیر مجازی"(Virtual Visor) از یك پنل ال سی دی شفاف و یك دوربین رو در روی راننده ساخته شده است كه از نرم افزار تشخیص چهره و ردیابی چهره توسط هوش مصنوعی برای تعیین تابش خورشید روی چهره راننده استفاده می نماید. این آفتاب گیر با استفاده از الگوریتم هوش مصنوعی، دید راننده را تجزیه و تحلیل می كند و سپس با استفاده از فناوری كریستال مایع بخشی از این آفتاب گیر را كه نور خورشید از راه آن به چشم راننده می تابد، تاریك می كند. در حالیكه بقیه صفحه نمایش همچنان شفاف باقی می ماند و مانند آفتاب گیرهای سنتی میدان دید راننده را محدود نمی كند.

كنترل تلویزیون با مغز


شركت "NextMind" به تازگی موفق به توسعه یك هدست شده است كه كاربران توسط آن می توانند تنها با تمركز، كانال تلویزیون و یا شخیصت بازی های ویدیویی خویش را تغییر دهند.
یكی از فناوری های در حال افزایش و رونق در سال گذشته، هدست هایی با فناوری "رابط مغز و رایانه" بودند كه طی آن هدست ها مجهز به حسگرهایی هستند كه می توانند بر فعالیتهای الكتریكی مغز كاربران نظارت داشته و آنرا اندازه گیری كنند.
واسط مغز و كامپیوتر از مجموعه ای از سنسورها و اجزای پردازش سیگنال تشكیل می شود كه فعالیت مغزی فرد را مستقیماً به یك سری سیگنال های ارتباطی یا كنترلی تبدیل می كند.
شركت فناوری فرانسوی "NextMind" یك هدست مجهز به بلوتوث ۳۹۹ دلاری توسعه داده است كه می تواند بعنوان جایگزینی برای كنترل از راه دور یا گیم پدهای ویدیویی استفاده گردد و به كاربران این امكان را می دهد تا كانال ها یا شخصیت های یك بازی واقعیت مجازی را به آسانی و با تمركز روی یك شیء روی صفحه، تغییر دهند. هدست مذكور از هشت الكترود برای نظارت بر قشر بینایی كاربر استفاده می نماید.
این شركت اعلام نموده حالا در حال همكاری با شركت های سازنده تلویزیون و بازی های ویدیویی و شركت های خودروسازی است تا این فناوری را در این سیستم ها هم تعبیه كند كه اگر این اتفاق رخ دهد بسیار جالب خواهد شد چون كه برای مثال رانندگان تنها با تمركز می توانند دمای خودرو و یا صدای موزیك را تغییر دهند.

پهپاد دوربین دار ضدآب


شركت "PowerVision " هم سال قبل از پهپاد دوربین دار خود معروف به "PowerEgg X" رونمایی نمود.
پهپاد مذكور مجهز به سه دوربین است كه دوربین مركزی آن دوربینی با وضوح ۴k است و دو دوربین دیگر هم شامل یك دوربین سلفی tabletop و یك دوربین دستی هستند.
از نكات جالب این پهپاد می توان به ضد آب بودن آن اشاره نمود كه این مورد آنرا قادر به پرواز در باران هم می سازد.
به قول این شركت، پهپاد مذكور می تواند تا بیشتر از ۳۰ دقیقه پرواز كند و سیستم آن بگونه ای است كه به هیچ عنوان با موانع برخورد نخواهد كرد.
دوربین های این پهپاد به علت وجود سه گیم بال مكانیكی بسیار محكم هستند و ازاین رو هنگام تصویر برداری هیچ اشكالی به وجود نخواهد آمد. قیمت این پهپاد ۸۹۹ دلار خواهد بود.

چراغ مطالعه هوشمند


شركت فرانسوی "Lexilife" یك چراغ هوشمند ۵۴۹ پوندی توسعه داده است كه می تواند مشكل خوانش پریشی در كودكان را تا حدی كاهش داده و درمان كند.
این شركت فرانسوی از چراغ مطالعه نوین خود كه اختلال خوانش پریشی را درمان می كند، رونمایی نمود.
سال ۲۰۱۷ پژوهشگران اظهار كرده بودند این بیماری توسط اختلال در الگوی سلول های چشم ایجاد می شود.
چراغ مطالعه ای كه این شركت توسعه داده "Lexilight" نام دارد و پالس های نور را بگونه ای تنظیم شده منتشر می كند و به كاربر اجازه می دهد متون را راحت تر و بهتر بخواند.
به قول این شركت چراغ مطالعه مذكور در ۹۰ درصد موارد سبب درمان این اختلال افراد شده است.

گهواره پیشرفته


شركت "۴moms" هم سال قبل از یك گهواره خواب كودك رونمایی نمود كه شبیه ساز نوازش كودك توسط والدین به هنگام خواب است.
این گهواره كه "mamaRoo" نام دارد، در نگاه اول ساده به نظر می آید ولی بعد از مدتی آغاز به تكان خوردن می كند. زمانی كه سبد این گهواره به آرامی به بالا و پایین و پهلوها حركت می كند، پایه آن ثابت باقی می ماند. معمولا پنج نوع الگوی مختلف برای تكان دادن كودكان هنگام خواب وجود دارد كه شامل ماشین سواری، كانگورویی، تكان روی پا، تكان گهواره ای و تكان در دستان وجود دارد كه این گهواره تمام آنها را شبیه سازی می كند و هر كدام از آنها دارای پنج سرعت مختلف هستند و در كل ۲۵ حالت تنظیم مختلف دارد.

بازوهای رباتیك سامسونگ در آشپزخانه


یكی دیگر از ابداعات شركت "سامسونگ" در سال گذشته، دو بازوی رباتیك بود كه می توانند نقش یك سرآشپز را بر عهده بگیرند. بهترین نمونه برای نشان دادن رویكرد سامسونگ در حوزه فناوری رباتیك، محصولی معروف به "بات شف"(Bot Chef) است كه بازوهای رباتیكی را برای كمك به كاربر به آشپزخانه اضافه می كند. بات شف كه در نمایشگاه فناوری CES ۲۰۲۰ رونمایی گردید، بازوهای رباتیكی را شامل می شود كه می توانند كارهای مربوط به آشپزی را انجام دهند و به كاربر در پختن غذا كمك كنند.1399/01/08
14:14:04
5.0 از 5
3406
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم