نهایت علم elmend

روشن سازی ابرها برای محافظت از صخره های مرجانی

روشن سازی ابرها برای محافظت از صخره های مرجانی

به گزارش نهایت علم یك آزمایش بلندپروازانه معروف به ˮروشن كننده ابرˮ روی منطقه سد بزرگ مرجانی استرالیا انجام شده است كه دانشمندان امیدوارند بتوانند با این روش آینده نگرانه به محافظت از مرجان ها در مقابل گرم شدن كره زمین بپردازند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، محققان در كوشش برای خنك كردن آب های اطراف صخره های مرجانی به دنبال ایجاد ابرهایی هستند كه نور خورشید را به خوبی منعكس كنند. همینطور از یك پنكه نصب شده روی قایق سواری بهره برده اند تا كریستال های نمك را به هوا بپاشد و باعث تابیدن نور بیشتری بر آب شود.
"دنیل هریسون" دانشمند ارشد این پروژه اظهار داشت كه نتایج این آزمایش واقعاً بسیار دلگرم كننده بوده است.
وی اظهار داشت: همه تحقیقات ما نظری است. ازاین رو این یك جهان جدید است كه ابتدا باید تلاش كنید آب دریا را بگیرید و آنرا به این هسته های میعانات ابری تبدیل كنید.
هریسون تاكید كرد كه با وجود موفقیت در این آزمایش، حداقل چهار سال برای انجام تحقیقات بعدی و اثبات این نظریه نیاز است.
گرم شدن آب دریاها ناشی از تغییرات آب و هوایی سبب صدمه به سد بزرگ مرجانی استرالیا كه بزرگترین سامانه مرجانی جهان است، شده است.
سد بزرگ مرجانی(به انگلیسی: Great Barrier Reef) به مجموعه ی بسیار بزرگی از آبسنگ های مرجانی گفته می شود كه در شرق كشور استرالیا و در اقیانوس آرام قرار گرفته اند. «دیواره بزرگ مرجانی» بزرگ ترین مجموعه ی صخره های مرجانی در دنیا به شمار می آید.
این آزمایش در اواخر ماه گذشته توسط دانشگاه و انستیتوی علوم دریایی سیدنی، درست پیش از اینكه یك بررسی جامع علمی نشان دهد كه صخره های مرجانی متحمل بیشترین صدمه گسترده و سفید شدن شده اند، انجام شد.
سفید شدن وقتی اتفاق می افتد كه مرجان های سالم با تغییر دمای اقیانوس گرفتار استرس و سبب بیرون راندن جلبك ها می شوند كه آنها را از رنگ های پر جنب و جوش خود تخلیه می كند.
این سومین رویداد سفید شدن انبوه در پنج سال قبل است و این نگرانی را بوجود آورده است كه بیشتر مرجان ها می توانند به صورت دائمی صدمه ببیند.
"هریسون" اظهار داشت: به جهت اینكه تدبیر ما تاثیر مهمی بر صخره ها بگذارد، یك آزمایش ۱۰ برابر بزرگتر باید صورت گیرد كه شامل استفاده از چندین توربین بزرگ قابل حمل خواهد بود.
وی اضافه كرد: اگر روش ما به خوبی عمل كند، امكان دارد بتوانیم استرس و سفید شدن مرجان ها را تا ۷۰ درصد كاهش دهیم و به صورت بالقوه تقریباً تمام مرگ و میر آنها را متوقف نماییم.
دانشمند ارشد این پروژه همینطور اظهار داشت كه با گرم شدن بیشتر اقیانوس، اثربخشی روش روشن سازی ابر كاهش قابل ملاحظه ای خواهد یافت.
وی اخطار داد: اگر به همین منوال به انتشار آلاینده ها و گرم كردن كره زمین ادامه دهیم، با این فناوری حداكثر می توانیم پیش از اینكه شاهد نابودی كامل صخره های مرجانی باشیم، فقط چند دهه دیگر زمان بخریم.1399/02/01
14:03:59
5.0 از 5
2600
تگهای خبر: آینده , تحقیقات , دانش , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم