نهایت علم elmend

تشخیص چند دهه زودتر بیماری آلزایمر با یافته جدید دانشمند ایرانی

تشخیص چند دهه زودتر بیماری آلزایمر با یافته جدید دانشمند ایرانی

به گزارش نهایت علم پژوهشگران ˮكالج دانشگاهی لندنˮ (UCL) در مطالعه اخیرشان به رهبری ˮسارا تبریزیˮ (Sarah Tabrizi)، عصب شناس ایرانی دریافته اند با كمك نشانگر زیستی یا زیست نشانگر (Biomarker) می توان چند دهه زودتر بیماری آلزایمر را شناسایی كرد.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا، محققان کالج دانشگاهی لندن (UCL) انگلیس با کمک پژوهشگر ایرانی متد جدیدی را برای تشخیص بیماری های عصبی مانند آلزایمر و هانتینگتون تا ۲۴ سال زودتر پیدا کرده اند. هدف آنها تشخیص زودتر بیماری و آغاز زودتر روند درمان بیماری ها است.
هم اکنون هیچ درمانی برای خیلی از بیماری های عصبی وجود ندارد؛ ازاین رو یافتن راهی برای معالجه افراد پیش از جهش ژنتیکی بیماری بسیار مهم می باشد.
پروفسور "سارا تبریزی" از کالج دانشگاهی لندن و رهبر این مطالعه اظهار داشت: در نهایت هدف ما تهیه داروی مناسب در زمان مناسب برای درمان مؤثر این بیماری است. حالا در حالت ایده آل ما می توانیم این بیماری را یا به تاخیر بیندازیم و یا از ابتلای افراد به آن جلوگیری نماییم.
طی این مطالعه محققان داوطلبانی که مبتلا به بیماری هانتینگتون بودند را مورد بررسی قرار دادند و محققان متوجه افزایش کم مایعات نخاعی یک پروتئین عصبی به نام "نور نوروفیلامنت"(NfL) در این بیماری شدند که این مورد می تواند منجر به صدمه سلول های عصبی شود.
دکتر "پال زون" (Paul Zeun)، یکی از محققان این مطالعه اظهار داشت: ما دریافتیم که این مورد می تواند یکی از نخستین تغییراتی باشد که در مغز رخ می دهد و در رابطه با بیماری هانتینگتون است. از این علایم می توان برای نظارت و سنجش اثربخشی بر درمان های آینده بهره برد.
دکتر "راشل ساحیل"(Rachael Scahill)، یکی از محققان این مطالعه اظهار داشت: ما تصور می نماییم که آغاز درمان قبل از آنکه هرگونه تغییری در مغز رخ دهد، می تواند ایده آل باشد.
یافته های این مطالعه می تواند تاثیر بسزایی در روند درمان افرادی که از چنین بیماری های عصبی رنج می برند، داشته باشد.
یافته های این مطالعه در مجله" Lancet Neurology "منتشر شد.1399/03/14
21:45:26
5.0 از 5
2243
تگهای خبر: آینده , پژوهشگر , دانش , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
نهایت علم