نهایت علم elmend

درخشان ترین مواد فلورسنت توسعه یافتند

درخشان ترین مواد فلورسنت توسعه یافتند

به گزارش نهایت علم محققان دانشگاه ˮكپنهاگˮ و دانشگاه ˮایندیاناˮ در مطالعه اخیرشان درخشان ترین مواد فلورسنت جهان را ایجاد كردند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، تیمی از دانشمندان با غلبه بر بعضی از موانع توانسته اند آنچه را که درخشان ترین مواد فلورسنت موجود در جهان است، تولید کنند.
محققان موفق شده اند که خواص رنگ های فلورسنت را به مواد نوری جامد منتقل کنند و راه جدیدی را برای توسعه همه موارد از توسعه سلول های خورشیدی تا لیزرهای پیشرفته هموار کنند.
این تحقیق توسط دانشمندان دانشگاه ایندیانا و دانشگاه کپنهاگ انجام شده است. آنها این کار را برای حل یک مشکل ۱۵۰ ساله مربوط به رنگ های فلورسنت انجام داده اند.
این مشکل "آبدهی"(quenching) نام دارد و هنگامی که رنگ ها به حالت جامد تبدیل می شوند، سبب می شود که آنها به سختی جمع شوند و حرکت کنند و به صورت الکترونیکی درآیند و درخشش فلورسنت آنها کم شود. محققان این مطالعه معتقدند که با استفاده از مولکول های درشت حلقه ستاره ای شکل که مانع از تعامل مولکول های فلورسنت با یکدیگر می شود، چاره این مشکل را پیدا کرده اند.
محققان این مطالعه گروه جدیدی از مواد به نام اسمایلز(SMILES ) را توسعه داده اند تا این مشکل را در موارد جامد فلورسنت حل کنند. این مواد تلفیقی از رنگ ها با مولکول هایی بی رنگ و ستاره ای شکل است که سبب می شود مولکول های فلورسنت درخشندگی خویش را حفظ کنند. این فناوری کاربردهای بسیار دارد که می توان به کاربرد آن در ذخیره انرژی خورشیدی، تصویربرداری زیستی، فناوری های نمایشگر، مواد قابل تغییر در نور و لیزرها اشاره نمود.
یافته های این مطالعه در مجله "Chem" انتشار یافته است.

منبع:

1399/05/18
15:42:14
5.0 از 5
1735
تگهای خبر: انرژی , توسعه , تولید , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
نهایت علم