نهایت علم elmend

چرا برخی افراد به نوع شدید كووید-19 مبتلا می شوند؟

چرا برخی افراد به نوع شدید كووید-19 مبتلا می شوند؟

بعضی از افراد هنگامی كه به كووید-۱۹ مبتلا می شوند بسیار وضعیت سلامتی آنها وخیم می شود اما این در حالیست كه این بیماری در بدن برخی دیگر بگونه ای متفاوت عمل می كند و برخی افراد به نوع خفیف این بیماری مبتلا می شوند، اما علت این مورد چیست؟


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا، به تازگی محققان دانشگاه استنفورد به همراه سایر موسسات مطالعه ای انجام داده اند و به بررسی این مورد و سیستم ایمنی افراد پرداخته اند تا دریابند علت اینکه برخی افراد به نوع شدید و برخی به نوع خیفیف کووید-۱۹ مبتلا می شوند، چیست.
به قول محققان به نظر می آید وجود برخی نقص های ایمونولوژیکی امکان دارد تفاوت بین ابتلای شدید و خفیف به کووید-۱۹ را بیان کند. این تفاوت امکان دارد ناشی از واکنش سیستم ایمنی ذاتی باستانی تکاملی بدن ما به کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲(SARS-CoV-۲) ویروسی که سبب این بیماری می شود، باشد.
سیستم ایمنی ذاتی که در همه موجودات از مگس های میوه گرفته تا انسان مشاهده می شود، به سرعت ویروس ها و سایر عوامل بیماری زا را حس می کند و به محض این که این سیستم وجود آنها را حس کند کار خویش را آغاز می کند و یک حمله فوری بر ضد آنها انجام می دهد.
دکتر "بالی پولندران "(Bali Pulendran) صدمه شناس و میکروب شناس و ایمنی شناس و نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: این یافته ها نشان داده است که چگونه سیستم ایمنی بدن طی ابتلای شخص به کروناویروس بهم میریزد و به یک بیماری شدید منجر می شود.
طی این مطالعه که یافته های آن در مجله"Science "منتشر شد، محققان پاسخ ایمنی را در ۷۶ فرد مبتلا به کووید-۱۹ و در ۶۹ فرد سالم مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. آنها بعد از بررسی ها متوجه افزایش سطح ملکول هایی که سبب افزایش التهاب در خون بیماران مبتلا به نوع وخیم کووید-۱۹ می شوند، شدند.
در بین ملکول های شناسایی شده، سه مورد از آنها با التهاب ریه مرتبط بود اما پیش از این در بیماری کووید-۱۹ این مورد نشان داده نشده بود. پولندران اظهار داشت: این سه مولکول و گیرنده های آنها می توانند اهداف درمانی جذابی را در مبارزه با کووید-۱۹ در اختیار دانشمندان قرار دهند.
حالا محققان آزمایشگاه وی در حال آزمایش پتانسیل درمانی مسدود کردن این مولکول ها در مدلهای حیوانی مبتلا به کووید-۱۹ هستند. علاوه بر این محققان همینطور بقایای باکتریایی مانند دی. ان. ای باکتریایی و مواد دیواره سلولی را در خون آن دسته از بیماران که به نوع وخیم کووید-۱۹ مبتلا بودند، یافتند. هر چه میزان بقایای باکتریایی بیشتر باشد، فرد بیمارتر خواهد شد و مواد پیش التهابی بیشتری در خون فرد جریان می یابد.
این یافته ها از آن حکایت می کند که در موارد شدید کووید-۱۹، محصولات باکتریایی معمولاً فقط در مکان هایی مانند روده، ریه ها و گلو امکان دارد راه خویش را به جریان خون پیدا کنند و خویش را به خون وارد کنند که در آن صورت سبب افزایش التهاب می شود و این التهاب از راه سیستم گردش خون به همه نقاط بدن منتقل می شود. این مطالعه همینطور نشان داد که به صورت متناقض، سلول های اصلی سیستم ایمنی ذاتی در خون بیماران مبتلا به کووید-۱۹ با وخیم تر شدن بیماری، فلج می شوند و سیستم ایمنی به جای اینکه به خاطر وجود ویروس ها یا باکتری ها تحریک شود، کند عمل کرده و ضعیف می شوند.
پولندران اظهار داشت: یکی از رازهای مهم پازل بیماری کووید-۱۹ برای ما این بود که چرا بعضی از افراد به نوع شدید این بیماری مبتلا می شوند و برخی دیگر بعد از مبتلا شدن گویی به سرعت بهبود می یابند که حالا با انجام این مطالعه ما بینش هایی در مورد چرایی این اتفاق داریم.


پیش از این مشخص شده بود که کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲(SARS-CoV-۲) از راه گیرنده روی سطح سلول موسوم به" ACE۲" وارد سلول می شود. مطالعه جدید دانشمندان دانشگاه "مک مستر" و "دانشگاه واترلو" نشان داده است که گیرنده ACE۲ در بافت ریه انسان در سطح بسیار کمی قرار دارد. دانشمندان حالا در حال تحقیق در مورد چگونگی آلوده شدن ریه انسان توسط کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲(SARS-CoV-۲) هستند. برای کشف این مورد و اینکه دریابند هر بیمار چگونه به این بیماری واکنش نشان می دهد، دانشمندان از سواب های بینی که برای تشخیص بالینی کووید-۱۹جمع آوری شده بود، استفاده کردند. این نمونه ها فرصتی را برای تعیین اینکه کدام ژن ها توسط سلول های بیمار بیان شده به آنها داد علاوه بر آن این اطلاعات با پیشرفت بیماری بیماران هم مرتبط بود.
محققان این مطالعه گفتند: یافتن سطح پایین ACE۲ در بافت ریه نتایج مهمی دربرخواهد داشت و بینش ما درباره عملکرد ویروس را تغییر خواهد داد. انتظار می رود با بررسی بیشتر این مورد بتوانیم هرچه سریع تر بیمارانی که در معرض مبتلا شدن به نوع شدید این بیماری قرار دارند را شناسایی نماییم.
محققان اظهار کردند: ما فکر می نماییم این سیستم ایمنی ریه است که در میان بیماران مبتلا به کووید-۱۹ متفاوت است. با درک اینکه سیستم ایمنی ریه بیماران دقیقا چگونه عمل می کند امکان دارد بتوانیم به پزشکان کمک نماییم تا بیمارانی که در معرض خطر بیشتری قرار دارند را شناسایی کنند.
منبع:

1399/05/22
12:03:59
5.0 از 5
2104
تگهای خبر: دانش , سیستم , محصولات , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم