نهایت علم elmend

كشف پروتئینی كه در رشد سلول های مویی گوش نقش دارد

كشف پروتئینی كه در رشد سلول های مویی گوش نقش دارد

نهایت علم: پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدیدی دریافته اند كه یك پروتئین خاص می تواند به رشد موهای جدید در گوش كمك نماید و شنوایی را بهبود ببخشد.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، پژوهشگران "دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند" (UMSOM)، پژوهشی انجام داده اند که نقش یک پروتئین را در رشد سلول های مویی(Hair cells) نشان میدهد. سلول های مویی گوش، نقش مهمی در شنیدن دارند. بعضی از این سلول ها، صداهایی که به گوش می روند را تقویت می کنند و دیگر سلول ها، امواج صدا را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کنند که به مغز می روند.
"رونا هرتزانو"(Ronna Hertzano)، استادیار پزشکی گوش و حلق و بینی دانشگاه مریلند و "مگی مترن" (Maggie Matern)، از پژوهشگران "دانشگاه استنفورد" (Stanford University) در این پژوهش نشان دادند که شاید پروتئینی موسوم به " GFI۱"، نقش مهمی در تعیین این مساله داشته باشد که آیا یک سلول مویی جنینی رشد می کند و به سلول مویی بزرگسال تبدیل می شود و یا به سلول متفاوتی تبدیل می شود که عملکرد آن به سلول عصب یا نورون شبیه است.
شنوایی، مبتنی بر عملکرد درست سلول های به خصوصی در گوش داخلی است که سلول های مویی نامیده می شوند. هنگامی که سلول های مویی، رشد درستی نداشته باشند و یا در اثر فشارهای محیطی مانند صدای بلند لطمه ببینند، به از دست رفتن عملکرد شنوایی منجر می شوند.


شیوع کم شنوایی در آمریکا، هر ۱۰ سال دو برابر می شود و نیمی از بزرگسالان ۷۰ ساله و حدود ۸۰ درصد افراد بالای ۸۵ سال را تحت تاثیر قرار می دهد. پژوهشگران بر توصیف مراحل رشد تمرکز کرده اند که بعد از لطمه دیدن سلول های مویی، به رشد سلول های مویی جدید منجر می شود.

سلول های مویی در گوش داخلی
هرتزانو و گروهش، روش های پیشرفته ای را به کار گرفتند تا بیان ژن را در سلول های مویی موش های اصلاح شده ژنتیکی که GFI۱ تولید نمی کردند، مورد بررسی قرار دهند. آنها در این پژوهش نشان دادند که سلول های مویی جنینی در غیاب این پروتئین حیاتی، نمی توانند در رشد خود پیشرفت داشته باشند تا به سلول های کاملا بزرگسال تبدیل شوند. در حقیقت، ژن هایی که توسط این سلول ها بیان می شوند، نشان می دهند که احتمال دارد به رشد سلول هایی شبیه نورون بیانجامند.
هرتزانو اظهار داشت: یافته های ما نشان می دهند که چرا GFI۱ به سلول های جنینی کمک می نماید تا رشد کنند و به سلول های بزرگسال مویی تبدیل شوند. داده های این پژوهش، اهمیت GFI۱ را در اصول آزمایشی برای بازسازی سلول های مویی از سلول های بنیادی نشان می دهند. این روش های احیاکننده، ظرفیت لازم را دارند تا مورد استفاده بیمارانی قرار بگیرند که فقدان شنوایی را به خاطر سن یا عوامل محیطی مانند قرار گرفتن در معرض صدای بلند تجربه کرده اند.
وی ادامه داد: می توان اظهار داشت که پژوهش در مورد شنوایی، از یک دوره رنسانس گذر کرده و این مساله نه فقط به خاطر پیشرفت در ژنومیک و روش شناسی، بلکه به خاطر ذات منحصر به فرد همکاری در بین پژوهشگران بوده است.
این پژوهش، با بودجه "موسسه ملی ناشنوایی و اختلالات ارتباطی آمریکا"(NIDCD) صورت گرفته است که قسمتی از "موسسه ملی سلامت" (NIH) بشمار می رود.
این پژوهش، در مجله "Development" به چاپ رسید.
منبع:

1399/06/22
12:38:37
5.0 از 5
1617
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
نهایت علم