نهایت علم elmend

نظارت خودكار بر سطح قند خون با كاغذ!

نظارت خودكار بر سطح قند خون با كاغذ!

نهایت علم: پژوهشگران ژاپنی یك برچسب كاغذی دارای سوزن های بسیار ریز ساخته اند كه برای نظارت خودكار بر سطح گلوكز خون طراحی شده است.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، تاکنون در مورد پچ ها یا برچسب های میکروسوزنی و همین طور در مورد کیت های آزمایشی زیست پزشکی یکبار مصرف ارزان و قابل دفع شنیده ایم. حالا دانشمندان ژاپنی دانشگاه توکیو این دو مورد را در یک برچسب میکروسوزنی کاغذی که سطح گلوکز خون را اندازه گیری می کند، ترکیب کرده اند.
این برچسب از یک مربع کوچک پلیمری تشکیل شده است که در قسمت زیرین آن مجموعه ای از سوزن های ریز قرار گرفته است.
هنگامی که این برچسب بر روی پوست فشار داده می شود، سوزن های ریز آن لایه بالایی پوست را بدون درد سوراخ می کنند و فرو می روند. سپس این سوزن ها مایع میان بافتی را که سلول های پوست را احاطه کرده است، می مکند. بدین سبب می توانند آنرا تجزیه و تحلیل کنند.
از آنجائیکه سطوح نشانگر زیستی در این مایع بطور معمول با میزان آن در جریان خون مطابقت دارد، اغلب می توان از برچسب های میکروسوزنی بجای سوزن های زیر پوستی دردناک که نمونه های خون را می گیرند، بهره برد.
تیمی از دانشگاه توکیو برای ساخت این دستگاه جدید کار خودرا با ریختن مخلوطی از پلیمر قابل تجزیه و نمک ذوب شده در یک قالب که دارای حفره های کوچک مخروطی شکل بود، آغاز کرد تا میکروسوزن ها ساخته شوند. سپس قالب را بیرون آوردند و پشت لایه پلیمری را به یک ورق کاغذ فشردند. این موجب شد که پلیمر به داخل منافذ کاغذ برود و با آن پیوند بخورد.
بعد از حذف ترکیب پلیمر-کاغذ از قالب، میکروسوزن های آن در محلولی که نمک را بیرون می کشد، خنک شد. این کار موجب شد که سوزن ها پر از هزاران منافذ ریز شوند که مایع درون پوست را به شکل مویرگی جذب می کند. سرانجام با بهره گیری از یک چسب دو رو، یک قطعه کاغذ حساس به گلوکز به کاغذ پایه متصل شد.
هنگامی که برچسب های حاصل روی ژل آگاروز حاوی گلوکز محلول آزمایش شد، منافذ موجود در سوزن ها با موفقیت مایع را بوسیله کاغذ پایه به سمت بالا حرکت داده و به کاغذ سنجش گلوکز کشاند. این کار موجب تغییر رنگ کاغذ سنجش گلوکز شد که نشان دهنده مقدار گلوکز موجود در ژل بود.
حالا امید است هنگامی که این برچسب ها بیشتر توسعه یابند تا مشتریان بتوانند از دستگاه های ارزان قیمت، یک بار مصرف، قابل تجزیه و زیست سازگار در خانه خود استفاده کنند و سطح قند خون خودرا دریابند.
گفته می شود با بهره گیری از کاغذی که به نشانگرهای زیستی غیر از گلوکز حساس است، می توان این فناوری را در شرایط مختلف دیگری نیز عملی کرد.
این تحقیق در مجله Medical Devices & Sensors انتشار یافته است.1399/06/25
23:57:49
5.0 از 5
1789
تگهای خبر: توسعه , دانش , دستگاه , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم