نهایت علم elmend
عكس روز ناسا

لحظه انفجار یك ستاره

لحظه انفجار یك ستاره

ناسا به تازگی در حساب كاربری خود در اینستاگرام ویدیویی كوتاه از لحظه انفجار یك ستاره منتشر نموده است.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا، تلسکوپ فضایی "هابل" ناسا به تازگی لحظه انفجار یک ستاره و پخش شدن مواد ستاره ای آن در سرتاسر کهکشان را ثبت کرده است. در این ویدیوی تایم لپس که فرآیند تغییرات این ستاره را در طول حدودا یکسال به نمایش کشیده، این ابرنواختر ابتدا بعنوان ستاره ای فروزان در فاصله ۷۰ میلیون سال نوری در لبه بیرونی کهکشان مارپیچی ظاهر می شود و در زمان اوج خود، انفجاری رخ می دهد که انفجار ابرنواختر پنج میلیارد برابر درخشان تر از خورشید ما بود.
⁣⁣⁣⁣⁣⁣این ستاره عناصری مانند هیدروژن، هلیم و آهن را در کیهان پخش کرد. همین عناصر در تمام ستاره ها وجود دارد. پر جرم ترین ستاره های عالم، زندگی خویش را با انفجاری عظیم به نام اَبَر نو اختر به پایان می برند.
یک اَبَر نو اختر زمانی رخ می دهد که یک ستارهٔ در حال مرگ، آغاز به خاموش شدن می کند. آن گاه به صورت ناگهانی منفجر شده و مقدار بسیار زیادی نور تولید می کند و در پسِ خود، یک هستهٔ کوچک نوترونی به جای می گذارد.
نوترون سنگین ترین ذره در فضا است. مقدار کمی نوترون(به اندازهٔ یک سر سوزن) می تواند هزاران تُن جرم داشته باشد. طی این انفجار، ستاره، مادهٔ خویش را به سمت فضا پرتاب می کند و امکان دارد درخشندگی آن، به مدت چند روز، از کل یک کهکشان هم بیشتر باشد. هنوز هم می توان بقایای درخشان ستاره های منفجر شده را(که صدها یا هزاران سال قبل از هم پاشیده اند) مشاهده کرد.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4


منبع:

1399/07/19
20:38:58
5.0 از 5
1414
تگهای خبر: تولید , فضا , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم