نهایت علم elmend

ابداع مدل جدیدی برای پیش بینی شدت مبتلاشدن به كووید-۱۹

ابداع مدل جدیدی برای پیش بینی شدت مبتلاشدن به كووید-۱۹

پژوهشگران انگلیسی، مدل جدیدی را ابداع نموده اند كه می تواند موارد شدید مبتلاشدن به كووید-19 و مرگ و میر ناشی از آنرا پیش بینی نماید.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهشگران انگلیسی موفق شده اند مدل جدیدی ابداع کنند که خطر بستری شدن به خاطر مبتلاشدن به کووید-۱۹ و مرگ ناشی از آنرا در افراد پیش بینی نماید.
با نزدیک شدن به زمستان و افزایش موارد مبتلاشدن به کووید-۱۹، نیاز فوری به مدل هایی احساس می شود که بتوانند احتمال مبتلاشدن به این بیماری را پیش بینی کنند و پشتیبانی برای تصمیماتی باشند که بمنظور محافظت، درمان و واکسیناسیون گرفته می شود.
این مدل جدید موسوم به "QCOVID"، اطلاعات مربوط به افراد همچون سن، قومیت و بیماری های پیش زمینه را به کار می برد تا به شناسایی افرادی کمک نماید که بیشتر در معرض خطر مبتلاشدن به نوع شدید این بیماری قرار دارند.
این مدل طوری طراحی شده است که بتوان از آن جهت بررسی جمعیت بزرگسال انگلستان استفاده نمود. پزشکان می توانند این مدل را به کار ببرند تا میزان خطر را در افراد بهتر درک کنند.
این مدل باید به صورت منظم به روزرسانی شود و عملکرد آن به دقت مورد بررسی قرار بگیرد.
بااینکه پیش تر نیز مدل هایی برای پیش بینی بیماری ساخته شده اند اما نگرانی هایی در مورد آنها وجود دارد و کاملا قابل اطمینان نیستند.
یافته های این پژوهش، مبتنی بر اطلاعاتی است که از داده های مربوط به بیش از هشت میلیون بیمار بین ۱۹ تا ۱۰۰ سال به دست آمده اند.
این مدل در آزمایش ها عملکرد خوبی داشت و توانست پیش بینی های درستی انجام دهد.
پژوهشگران تاکید نمودند که بهبود داده ها در مورد موارد مبتلاشدن به کووید-۱۹ می تواند به پیش بینی دقیق تر کمک نماید. آنها قصد دارند اعتبارسنجی و ارزیابی این مدل را برای بهبود آن ادامه دهند.
این پژوهش، در مجله "British Medical Journal" به چاپ رسید.1399/08/01
12:36:12
5.0 از 5
1118
تگهای خبر: پژوهشگر , چاپ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
نهایت علم