نهایت علم elmend
با تزریق مواد ضد ویروس؛

ماسكی كه ویروس كرونا را غیر فعال می كند

ماسكی كه ویروس كرونا را غیر فعال می كند

به گزارش نهایت علم تعدادی از پژوهشگران آمریكایی طرح اولیه از ماسك طبی را عرضه كرده اند كه با تزریق مواد شیمیایی ضد ویروسی به لایه ای از آن، می توان ویروس كرونا را غیر فعال و از انتشار آن جلوگیری كرد.


به گزارش نهایت علم به نقل از دیلی میل، محققان آمریکایی دانشگاه نورث ایسترن، ادعا می کنند با تزریق ضد ویروسهای شمیایی به ماسک ها می توان ویروس کرونا را غیرفعال کرد. طبق طرح اولیه ای که آنها عرضه کرده اند، می توان با استفاده از اسید فسفریک و نمک مس که روی لایه از پلی آنیلین قرار می گیرند، ویروس کرونا را از بین برد. پلی آنیلین نوعی پلیمر است که می توان آنرا روی ماسک های طبی معمولی به کار برد. لایه شیمیایی ضدویروس به قطرات تنفسی که حاوی ویروس کرونا هستند حمله می کند و بدین سان سرایت بیماری از صاحب ماسک به دیگران را می کاهد.
ماسک هایی که الان در دسترس هستند لایه ای از یک پارچه بدون بافت دارند که به صورت معمول از پلی پروپیلن ایجاد می شود و قدرت مقاومت ماسک را بیشتر می کند. محققان با شبیه سازی دم، بازدم، سرفه و عطسه در آزمایشگاه متوجه شدند برخی پارچه های بدون بافت تا ۸۲ درصد ذرات تنفسی فرار را پاکسازی می کنند. از طرفی لایه حاوی مواد شیمیایی قابلیت ماسک های عادی را ارتقا می دهد که نمی توانند از انتشار تمام قطرات تنفسی صاحب ماسک جلوگری کنند. جیاشینگ هوانگ در دانشگاه نورث ایسترن واقع در ایالت ایلینوی آمریکا و محقق ارشد این پژوهش می گوید: ماسک ها مهمترین بخش از تجهیزات حفاظت فردی در مقابله با همه گیری کووید۱۹ هستند. هوانگ و همکارانش تصمیم گرفتند با استفاده از مواد شیمیایی فرار قطرات تنفسی صاحب ماسک را طوری دستکاری کنند تا ویروس سریع تر غیر فعال شود.


منبع:

1399/08/09
23:22:24
5.0 از 5
1375
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
نهایت علم