نهایت علم elmend

ضدعفونی كننده های بدون الكل هم می توانند به جلوگیری از كووید-۱۹ كمك كنند

ضدعفونی كننده های بدون الكل هم می توانند به جلوگیری از كووید-۱۹ كمك كنند

به گزارش نهایت علم پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدید خود دریافتند كه ضدعفونی كننده های بدون الكل هم می توانند مانند ضدعفونی كننده های حاوی الكل، به جلوگیری از گسترش كووید-۱۹ كمك كنند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال دیالوگز، پژوهشگران "دانشگاه بریگم یانگ" (BYU) آمریکا در بررسی جدیدی دریافتند که ضدعفونی کننده های دست بدون الکل هم می توانند مانند ضدعفونی کننده های دارای الکل، سطوح را از کووید-۱۹ پاک کنند.
گمان پژوهشگران این است که ترجیح دادن الکل توسط سازمان کنترل و پیشگیری بیماری(CDC)، از پژوهش های محدودی در مورد ضدعفونی کردن در مقابل کروناویروس نشات گرفته است. آنها جهت بررسی گزینه های دیگر، "کلرید بنزالکونیوم"(Benzalkonium chloride) را روی کروناویروس آزمایش کردند که معمولا در مواد بدون الکل ضدعفونی کننده دست به کار می رود. آنها همچنین، ترکیباتی معروف به "کاتیون آمونیوم نوع چهارم"(quats) را هم آزمایش کردند که معمولا در مواد ضدعفونی کننده یافت می شود. این ترکیبات در بیشتر آزمایش ها توانستند حداقل ۹۹/۹ درصد از ویروس را طی ۱۵ ثانیه از بین ببرند.
"بنجامین اوگیلوی"(Benjamin Ogilvie)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: بررسی های ما نشان می دهند که ضدعفونی کننده های بدون الکل هم به خوبی کار می کنند و بدین ترتیب شاید بتوانیم از آنها برای کنترل کووید-۱۹ استفاده نماییم.
وی ادامه داد: ضدعفونی کننده های بدون الکل که در مقابل ویروس های سرماخوردگی و آنفلوانزا موثر هستند، مزایای بسیاری نسبت به همتایان دارای الکل خود دارند. کلرید بنزالکونیوم را می توان در غلظت کمتری بهره برد تا سوختگی هایی را که امکان دارد ضدعفونی کننده های دارای الکل ایجاد کنند، به همراه نداشته باشد. استفاده از این ماده می تواند به ساده تر شدن زندگی افرادی مانند کادر درمان بیانجامد که زیاد از ضدعفونی کننده های دست استفاده می نمایند. حتی شاید میزان سازگاری آن با دستورالعمل های بهداشتی افزایش یابد.
"برد برجز"(Brad Berges)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: مردم قبل از سال ۲۰۲۰ هم از این ضدعفونی کننده ها استفاده می کردند. به نظر می آید که این ضدعفونی کننده ها طی همه گیری کروناویروس کنار گذاشته شده اند چونکه دولت ها به خاطر جدید بودن این ویروس و احتیاج به شرایط آزمایشگاهی منحصر به فرد جهت بررسی آن، از کارآیی این ضدعفونی کننده ها مطمئن نبوده اند.
از آنجائیکه کلرید بنزالکونیوم معمولا کارآیی خوبی در مقابل ویروس هایی دارد که توسط لیپیدها احاطه شده اند، پژوهشگران باور دارند که می تواند به ضدعفونی کردن برای مقابله با کروناویروس هم کمک نماید.
پژوهشگران برای آزمایش ایده خود، نمونه های کووید-۱۹ را در لوله های آزمایشی گذاشتند و سپس آنها را با ترکیبات متفاوت همچون دو درصد محلول کلرید بنزالکونیوم و سه نوع ضدعفونی کننده تجاری در دسترس حاوی ترکیبات کاتیون آمونیوم نوع چهارم ترکیب کردند.
پژوهشگران، ترکیبات ضدعفونی کننده را خنثی کردند و سپس ویروس ها را از لوله ها بیرون آوردند و ذرات ویروس را روی سلول های زنده قرار دادند. ویروس نتوانست به سلول ها حمله کند و آنها را از بین ببرد. این مورد نشان داد که ویروس توسط ترکیبات، غیرفعال شده است.
پژوهشگران باور دارند که نتایج پژوهش آنها می تواند دستورالعمل های دولتی را در مورد ضدعفونی کننده های دست تغییر دهد. آنها امیدوارند که با استفاده باردیگر از ضدعفونی کننده های بدون الکل و ورود آنها به بازار، بتوان کمبودها را برطرف کرد و احتمال استفاده از ضدعفونی کننده های تقلبی را که در پاسخ به تقاضا عرضه می شوند، کم کرد.
این پژوهش، در "Journal of Hospital Infection" به چاپ رسید.1399/09/12
23:10:07
5.0 از 5
804
تگهای خبر: آمریكا , پژوهشگر , چاپ , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم