نهایت علم elmend

آیا دریافت كنندگان واكسن كرونا به بیماری كووید-19 مبتلا می شوند؟

آیا دریافت كنندگان واكسن كرونا به بیماری كووید-19 مبتلا می شوند؟

خراسان رضوی دو واکسن پیشرو، فایزر-بیو ان تک (Pfizer-BioNTech) و مدرنا (Moderna) که با فناوری جدیدی تولیدشده اند، هیچ کدام عملکردی مشابه واکسن های تصویب شده گذشته را ندارند. این واکسن های تولیدشده برای مقابله با کروناویروس بیماری کووید-۱۹، واکسن های RNA پیام رسان نامیده می شوند که بدون استفاده از ویروس زنده سبب پاسخ ایمنی در بدن می شوند.


به نقل از تامپا بای تایمز، بعضی از افراد گزارش کردند که با دریافت واکسن آنفلوآنزا به این بیماری مبتلا شدند و این مورد باعث نگرانی آنان برای دریافت واکسن کرونا شده است اما آنچه به احتمال زیاد در این مورد رخ داده است، پاسخ ایمنی بدن شخص ناشی از دریافت واکسن آنفلوآنزای دارای ویروس غیرفعال یا پروتئین منفرد است که می توانند علائمی مانند آنفلوآنزا خفیف ایجاد کنند.
درحالی که بعضی از علایم در افراد پس از دریافت واکسن کرونا مشابه با واکسن های دیگر است، اما آلوده شدن به کووید-۱۹ به علت دریافت واکسن غیر ممکن است. در واکسن های کرونا هیچ ویروسی زنده یا غیره نیست، به این مفهوم که هیچ راهی برای مبتلا شدن به بیماری کووید-۱۹ از راه دریافت واکسن وجود ندارد.
درواقع، واکسن های RNA پیام رسان، به سلول های بدن می آموزند که چگونه پروتئین سنبله ای را تولید کنند که سیستم ایمنی بدن را فعال می کند. با این فعال سازی، آنتی بادی در بدن تولید و از فرد در مقابل ویروس محافظت می شود.
واکسن های فایزر و مدرنا هرکدام نیازمند دو دوز دارو بافاصله زمانی معین هستند. کارشناسان اعلام نمودند که نخستین دوز حدود ۵۰ درصد و دوز دوم حدود ۹۵ درصد محافظت در دریافت کننده ایجاد می کنند.
مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های ایالات متحده (CDC) اظهار کردند: «در آخر روند واکسیناسیون، بدن ما یاد می گیرد که چگونه از خود در مقابل عفونت ویروسی آینده محافظت کند. فواید واکسن های mRNA مانند همه واکسن ها، محافظت از فرد در مقابل عفونت، بدون ایجاد خطر است.»
محققان دهه ها در حال بررسی و کار با واکسن های پیام رسان RNA ازجمله در مورد بیماری آنفلوآنزا، زیکا، هاری و سیتومگالوویروس هستند که بر انسان و میمون تاثیرگذارند.
بر اساس اظهارات CDC، علاقه به ساخت واکسن با این روش طی شیوع کرونا افزایش یافته است، چونکه این داروها را می توان در آزمایشگاه با استفاده از مواد موجود به سادگی تهیه کرد. این بدان معناست که می توان در موارد بحرانی به میزان زیاد و سریع تولید شوند.
ازجمله عوارض جانبی احتمالی واکسن های ویروس کرونا می توان به تب، لرز و احساس درد در محل تزریق اشاره نمود که همه آنها معمول و در خیلی از دریافت کنندگان واکسن ها ازجمله واکسن آنفلوآنزا مشهود است.
منبع:

1399/10/13
13:44:33
0.0 از 5
999
تگهای خبر: آینده , تولید , سیستم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
نهایت علم