نهایت علم elmend
با كمك ابزار محققان سوئدی

پیش بینی بستری شدن افراد در اثر مبتلاشدن به كرونا تا ۳ هفته زودتر

پیش بینی بستری شدن افراد در اثر مبتلاشدن به كرونا تا ۳ هفته زودتر

پژوهشگران سوئدی بتازگی موفق به توسعه ابزاری شده اند که توسط آن می توانند تعداد بیماران مبتلا به کرونا را که در اثر مبتلاشدن به احتمال زیاد نیاز به بستری شدن در بیمارستان خواهند داشت را تا 3 هفته زودتر پیش بینی کنند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از اینوویشن اوریجینز، تعدادی از محققان چندین دانشگاه و بیمارستان در سوئد، ابزاری را به وجود آورده اند که به آنها امکان می دهد تعداد بستری شدن بیماران مبتلا به کرونا را از سه هفته پیش از بستری شدن بیماران پیش بینی کنند. این پیش بینی ها بر طبق بررسی داده هایی درباره تعداد دفعات رفت و آمد افراد در یک منطقه به دست می آید.
عملکرد این دستگاه به شکلی است که فرض می کند ویروس کرونا در برخوردهای فیزیکی که بین افراد رخ داده منتقل می شود و سرعت شیوع آن نیز به تعداد افرادی که هم اکنون به این بیماری مبتلا شده اند بستگی دارد. یکی از راه های پیش بینی شیوع ویروس، بررسی تحرک یا رفت و آمد افراد است. این ابزار فرض را بر این می گذارد که هرچه شخص بیشتر سفر کند، افراد بیشتری را ملاقات می کند و بیشتر در معرض مبتلاشدن به ویروس قرار می گیرد و در نتیجه احتمال آلوده شدن آن فرد افزایش می یابد.
"فیلیپ گرلی"(Philip Gerlee) از دانشگاه فناوری چالمرز و "توربیون لاند"(Torbjörn Lundh) از دانشگاه گوتنبرگ این ابزار را با همکاری پژوهشگران سایر دانشگاه ها و بیمارستان ها توسعه دادند. پژوهشگران طی این مطالعه تعداد بیماران مبتلا به کرونا و تعداد رفت و آمد آنها و استفاده آنها از وسایل حمل و نقل عمومی را با کمک داده های ابزار مذکور بررسی کردند.
علاوه بر این داده ها آنها همین طور از داده های تحرک گوگل(Google mobility data) استفاده کردند. گوگل گزارشاتی حاوی اطلاعاتی درباره مکان هایی که رفت و آمد افراد بیشتر است را برای عموم منتشر می کند و این داده ها نیز بوسیله GPS جمع آوری می شوند.
یک دوره بین افزایش عفونت/ میزان مبتلاشدن به بیماری و بستری شدن در بیمارستان وجود دارد. این مدل می تواند میزان نیاز به بستری شدن در اثر مبتلاشدن به کرونا در بیمارستان را در یک بازه ۳ هفته ای پیش بینی نماید. این ابزار می تواند روند موج را هم در موج اول و هم در موج دوم پیش بینی نماید. با بهره گیری از این داده ها، بیمارستان ها می توانند با استخدام کارکنان بیشتر و برخی کارهای دیگر برای پذیرش بیماران بیشتر آماده شوند.
بودجه این پروژه توسط بخش "Areas of Advance " دانشگاه فناوری چالمرز تامین شده و پژوهشگران قصد دارند از این بودجه برای توسعه بیشتر این مدل نیز استفاده کنند. پژوهشگران همین طور قصد دارند روش های جدیدی ابداع کنند که به وسیله آنها بتوانند دریابند افراد در هر یک از ملاقات ها تا چه حد آلوده می شوند.1399/10/22
13:21:05
0.0 از 5
712
تگهای خبر: پژوهشگر , توسعه , دانش , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
نهایت علم