نهایت علم elmend

انتقال كووید-19 در جریان پیوند ریه و مرگ فرد دریافت كننده

انتقال كووید-19 در جریان پیوند ریه و مرگ فرد دریافت كننده

نهایت علم: ثبت نخستین مرگ در بیماری که یک ریه مبتلا به کرونا را به وی پیوند زده بودند در ایالات متحده، نیاز به آزمایش دقیق تر اهدا کنندگان را برجسته می کند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از ان بی سی نیوز، پزشکان می گویند زنی در میشیگان دو ماه بعد از پیوند ریه آلوده به ویروس کرونا از اهدا کننده ای که ناقل آن بوده است، از دنیا رفت. این پیوند در حالی انجام شده بود که ریه پیوند زده شده در آزمایشات هیچ نشانه ای از بیماری نشان نداده بود و جواب آزمایش آن منفی شده بود.
مقامات دانشکده پزشکی دانشگاه میشیگان اظهار داشتند که این ممکنست نخستین مورد ثبت شده در ایالات متحده باشد که در آن ویروس بوسیله پیوند عضو منتقل شده است.
گفتنی است که جراحی که این ریه های آلوده را پیوند زده بود نیز به ویروس آلوده و بیمار شد، اما بهبود یافت.
به نظر می رسد این حادثه منحصر به فرد است، چونکه تنها مورد تأیید شده در میان ۴۰ هزار مورد پیوند در سال ۲۰۲۰ بوده است. اما این اتفاق، لزوم انجام آزمایشات دقیق تر روی اهداکنندگان ریه را برجسته کرده است.
پزشکان می گویند ما تمام آزمایش هایی را که بطور معمول انجام می دهیم و قادر به انجام آن هستیم، انجام دادیم. "کائول" یکی از پزشکان این بیمارستان اظهار داشت: ما اساسا اگر با آزمایش مثبت کووید-۱۹ مواجه می شدیم، بطور کلی از این ریه ها استفاده نمی کردیم.
سه روز بعد از انجام پیوند، گیرنده گرفتار تب شدید شد. فشار خون وی افت کرد و به سختی نفس می کشید. در نهایت نیز تصویربرداری از ریه علایم عفونت ریه به ویروس کووید-۱۹ را نشان داد. با بدتر شدن وضعیت، بیمار گرفتار شوک عفونی و مشکلاتی در عملکرد قلب شد.
پزشکان در مورد منشأ این عفونت مشکوک شدند و به نمونه های اهداکننده بازگشتند. این در حالی بود که آزمایش سواب از بینی و گلوی اهدا کننده ۴۸ ساعت بعد از برداشتن ریه ها برای ویروس کرونا منفی بود. همین طور خانواده اهداکننده به پزشکان گفتند که بیمار سابقه مسافرت تازه یا علایم مبتلاشدن به کووید-۱۹ را نداشته است و با هیچ فرد مبتلایی نیز در ارتباط نبوده است.
اما پزشکان نمونه ای از مایعاتی را که از عمق ریه های اهدا کننده نگه داشته بودند، آزمایش کردند که آزمایش آن مثبت شد. چهار روز بعد از پیوند نیز آزمایش جراحی که ریه ها را پیوند زده بود، مثبت شد. همین طور آزمایش 10 نفر دیگر از اعضای تیم پیوند منفی بود.
در نهایت غربالگری ژنتیکی نشان داد که فرد گیرنده پیوند و جراح توسط ریه های پیوندی آلوده شده اند.
حال گیرنده پیوند به سرعت رو به وخامت گذاشت و گرفتار نارسایی در چند اندام خود شد. پزشکان نیز درمان های شناخته شده برای بیماری کووید-۱۹ همچون داروی رمدیسیویر و تزریق پلاسمای خون از افرادی که قبلاً به این بیماری آلوده شده بودند و بهبود یافتند، پی گرفتند، اما فایده ای نداشت و بیمار نگون بخت ۶۱ روز بعد از پیوند درگذشت.
در حالی که این پرونده در میشیگان نخستین حادثه تأیید شده در ایالات متحده بوسیله پیوند اعضا است، موارد دیگری مظنون هستند. گزارش اخیر مرکز کنترل و پیش گیری از بیماری آمریکا، هشت مورد احتمالی از عفونت ناشی از اهدا کننده را که در بهار سال قبل رخ داده است، بررسی کرد، اما نتیجه گرفت که احتمالاً منبع انتقال ویروس در این موارد از جای دیگری بوده است.
قبل از این حادثه مشخص نبود که آیا ویروس کرونا می تواند بوسیله پیوند اعضا منتقل شود یا خیر.
اگرچه حیرت انگیز نیست که ویروس کرونا بوسیله ریه های آلوده منتقل شود، اما اینکه اعضای دیگر مانند قلب، کبد و کلیه نیز تحت تأثیر کووید-۱۹ می توانند این ویروس را منتقل کنند، هنوز نامشخص است.
پزشکان می گویند بعید است که کووید-۱۹ از اعضای اهدایی دیگر منتقل شود.
تحقیقات نشان میدهد که بطور کلی انتقال ویروس از اهدا کنندگان به گیرندگان نادر است و در کمتر از ۱ درصد از موارد رخ می دهد.
منبع:

1399/12/06
21:42:21
0.0 از 5
644
تگهای خبر: آمریكا , تحقیقات , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم