نهایت علم elmend
معرفی یك موشك چاپ ۳ بعدی قابل استفاده مجدد

موشكی كه می تواند مچ اسپیس ایكس را بخواباند

موشكی كه می تواند مچ اسپیس ایكس را بخواباند

استارتاپ فضایی ˮرلتیویتی اسپیسˮ(Relativity Space) بتازگی یک موشک کاملاً قابل استفاده مجدد را که به وسیله فناوری چاپ سه بعدی تولید شده است، معرفی کرده که می تواند رقیب شرکت ˮاسپیس ایکسˮ(SpaceX) باشد، چونکه مرحله دوم موشک ˮفالکون 9ˮ این شرکت قابل استفاده مجدد نیست.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، شرکت "رلتیویتی اسپیس"(Relativity Space) که یک شرکت هوافضایی چاپ سه بعدی موشک است، موشک جدید خودرا بعد از معرفی موشک "تران ۱"(Terran ۱) که یک موشک کوچک با قابلیت پرتاب بوده و مقرر است اواخر امسال پرتاب شود، معرفی نمود.
این موشک جدید "تران آر"(Terran R) نام دارد و بسیار بزرگتر از موشک قبلی است. این موشک یک موشک مداری با تقریباً ۲۰ برابر ظرفیت حمل بار موشک "تران ۱" است که همین طور کاملاً قابل استفاده مجدد خواهد بود، به این معنا که هم مرحله اول و هم مرحله دوم این موشک قابل استفاده مجدد هستند، در صورتیکه تنها مرحله اول موشک "فالکون ۹" متعلق به شرکت "اسپیس ایکس" قابل استفاده مجدد است.
این موشک هم اکنون در مراحل تامین بودجه و ستاندن مجوز و تاییدیه از کاخ سفید و مجمع جهانی اقتصاد و حتی مقامات ناسا است.
"تیم الیس" بنیان گذار و مدیرعامل "رلتیویتی اسپیس" اظهار داشت: هنگامی که این شرکت را پنج سال پیش تأسیس کردم، همیشه مشاهده پرتاب و فرود موشک های "اسپیس ایکس" و بتازگی اتصال کپسول "کرو دراگون" به ایستگاه فضایی بین المللی برایم الهام بخش بود. ایده رفتن به مریخ برای آینده بشریت بسیار مهمست و واقعاً امکانات تجربیات انسانی را در زمین و فراتر از آن گسترش می دهد.
در صورتیکه شرکت "رلتیویتی اسپیس" هم اکنون یکی از با ارزش ترین شرکت های فضایی روی زمین است،
"الیس" می گوید که موشک قابل استفاده مجدد "تران آر" به راستی یک تکامل واضح نسبت به موشک قبلی این شرکت موسوم به "تران ۱" است.
وی ادامه داد: این موشک دارای همان معماری، همان پیشرانه، همان کارخانه، همان چاپگرهای سه بعدی، همان "الکترونیک هوانوردی"(Avionics) و همان تیم سازنده است.
"الیس" همین طور اظهار داشت که او همیشه طرفدار بزرگ استفاده مجدد از موشک ها بوده است و می گوید که علاوه بر کاهش هزینه ساخت موشک با فناوری چاپ سه بعدی و خودکار سازی وسایل پرتابی، استفاده مجدد از آن نیز باید قسمتی از آینده پرتاب های فضایی باشد.
این شرکت از زمان تاسیس در پنج سال پیش تا حالا بیش از ۶۸۰ میلیون دلار سرمایه جذب کرده است.
بر اساس گزارش ها، مانند موشک "تران ۱"، حدود ۹۰ درصد از موشک "تران آر" نیز با بهره گیری از بزرگترین چاپگرهای سه بعدی روی کره زمین ایجاد می شود.
شرکت "رلتیویتی اسپیس" الان ۲.۳ میلیارد دلار ارزش گذاری شده است که آنرا به یکی از با ارزش ترین شرکت های خصوصی فضایی دنیا تبدیل نموده است.
برخلاف صف فالکون های اسپیس ایکس، شرکت "رلتیویتی" می خواهد نخستین موشک خود یعنی "تران ۱" را در طولانی مدت در خدمت نگه دارد. "الیس" می گوید: این یک محصول عالی است. ما مثل "اسپیس ایکس" از "فالکون ۱" تا "فالکون ۹" پیش نمی رویم.1399/12/09
22:15:54
0.0 از 5
1457
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم