نهایت علم elmend

ابداع فناوری تكثیر سریع جلبك جهت استفاده بعنوان سوخت زیستی

ابداع فناوری تكثیر سریع جلبك جهت استفاده بعنوان سوخت زیستی

تعدادی از محققان، فناوری برای 4 برابر کردن سرعت تکثیر و تولید جلبک های دریایی ابداع نموده اند تا بتوان از این ماده بعنوان سوخت زیستی غیر آلاینده استفاده نمود.به گزارش نهایت علم به نقل از نیواطلس، پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیای جنوبی می گویند با بالا و پایین کردن محل استقرار جلبک ها در درون آب اقیانوس با بهره گیری از ابزاری موسوم به آسانسور جلبک ها می توان حجم این موجود آبزی را چهار برابر کرد.
محققان می گویند تغییر مداوم محل قرارگیری جلبک ها در آب اقیانوس موجب می شود تا این آبزی بیشتر در معرض تابش نور خورشید و نیز مواد مغذی موجود در آب قرار بگیرد و نتیجه این امر رشد سریع تر آن و تولید توده های بسیار بزرگ جلبک است که رشدی چهار برابر سریع تر از حالت عادی دارند.
یکی از مزایای مهم جلبک در مقایسه با منابع سوختی زیستی دیگر مانند ذرت، نیشکر یا کلزا این است که برای رشد و تولید نیازی به زمین و خاک ندارد و در آب دریاها و اقیانوس ها پرورش می یابد. از همین رو تولید جلبک موجب اشغال زمین های کشاورزی نمی گردد. علاوه بر این پرورش جلبک نیازی به آب شیرین، کود، سموم دفع آفات و غیره ندارد و بطور طبیعی در درون اقیانوس رشد می کند.
آسانسور جلبک ها متشکل از لوله های فایبرگلاس، کابل های فولادی ضد زنگ و تیرهای افقی است که جلبک ها به آنها چسبانده شده و در درون آب بالا و پایین برده می شوند. آزمایش این سازه در یک بازه زمانی ۱۰۰ روزه در سواحل کالیفرنیا و جابجایی جلبک ها در مسیری ۸۰ متری در عمق آب موجب شد تا آنها مواد مغذی حیاتی مانند نیترات و فسفات را بیشتر دریافت نمایند و رشد آنها چهار برابر سریع تر شود. ارزان بودن روند طراحی این آسانسورها و فناوری ساده مورد استفاده در آنها یک مزیت دیگر شمرده می شود.

1399/12/13
14:06:01
0.0 از 5
1065
تگهای خبر: پژوهشگر , تولید , دانش , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
نهایت علم