نهایت علم elmend
بین مشتری و مریخ؛

سیارکی با ۳ قمر کشف شد!

سیارکی با ۳ قمر کشف شد!

نهایت علم: تحقیقات جدید نشان داد سیارکی که در قرن 19 میلادی کشف شده، در حقیقت 3 قمر دارد و بعنوان اولین سیستم سیارکی 4تایی شناسایی شده است.


به گزارش نهایت علم به نقل از دیلی میل، سیارک مذکور به نام ۱۳۰Elektra و با عرض ۱۶۰ مایل، ۳ قمر کوچک تر همراه خود دارد. البته سیارک هایی که اقماری اطراف خود دارد پدیده تازه نیستند و تا حالا یک میلیون و ۱۰۰ مورد از این نوع اجسام آسمانی کشف شده که بیش از ۱۵۰ مورد آنها حداقل یک قمر دارند. اما باید توجه داشت که رصد آنها کار سختی است. سیارک Elektra اولین بار در سال ۱۸۷۳ میلادی در کمربند بین مشتری و مریخ رصد شد. اما حدود ۱۳۰ سال بعد اولین قمر آن ردیابی شد و تا سال ۲۰۱۴ طول کشید شواهدی از دومین قمر آن نیز رصد شود.
گروهی از ستاره شناسان به رهبری آنتونی بردو از انستیتو ملی تحقیقات ستاره شناسی تایلند قمر سوم دور سیارک را کشف کرده است. او در این زمینه می گوید: الکترا اولین سیستم چهارتایی رصد شده تا به امروز است.۳ قمر الکترا به ترتیب S/۲۰۰۳(۱۳۰)۱، S/۲۰۱۴(۱۳۰)۱ و S/۲۰۱۴(۱۳۰)۲ نام گرفته اند. قطر قمر اول ۶ کیلومتر است که در فاصله ۱۳۰۰ کیلومتری الکترا مدار می زند. قمر دوم با قطر ۲ کیلومتر در فاصله ۵۰۰ کیلومتری سیارک مدار می زند. قطر قمر تازه کشف شده کوچک تر و حدود ۱.۶ کیلومتر است و در فاصله ۳۴۰ کیلومتری الکترا مدار می زند. مدار این قمر (S/۲۰۱۴(۱۳۰)۲) حدود ۱۶.۳ ساعت طول می کشد. نکته جالب درباره این قمر آنست که با بهره گیری از مجموعه داده هایی کشف شده که قبلاً برای کشف قمر دوم الکترا از آنها استفاده شده بود. پژوهشگران از داده های آرشیوی ابزارSPHERE ( مربوط به تلسکوپ VLT جنوب اروپا در شیلی) برای این پژوهش استفاده کردند. دلیل سختی رصد این قمرها آنست که سیارک ها بطور معمول کوچک هستند ونور اندکی دارند، بدین سبب هر بدنه کوچک تری که دور آنها مدار بزند، احتمالاً تحت تاثیر سیارک قرار می گیرد. علاوه بر آن هرچه فاصله قمر به سیارک نزدیک تر باشد، رصد آن نیز کار مشکل تری است. بطور مشابه رصد سیارات خارج از منظومه شمسی که دور ستارگان دیگر مدار می زنند نیز کار مشکلی است.


منبع:

1400/11/30
11:10:07
5.0 از 5
479
تگهای خبر: پژوهشگر , تحقیقات , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
نهایت علم