نهایت علم elmend
در دانشگاه شیراز صورت گرفت

اصلاح بال پرندگان با استخوان گوسفند!

اصلاح بال پرندگان با استخوان گوسفند!

به گزارش نهایت علم پژوهشگران ˮدانشگاه شیرازˮ توانستند استخوان بال پرندگان را با كمك استخوان گوسفند و سگ اصلاح كنند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از پایگاه خبری مدیكال نیوز تودی كه اخیرا این پژوهش را منتشر نموده، اصلاح استخوان بال پرندگان هم اكنون به دو جراحی تهاجمی نیاز دارد. بررسی جدید پژوهشگران "دانشگاه شیراز" نشان داده است كه شاید بتوان با استفاده از استخوان های سگ و گوسفند، تعداد جراحی های لازم برای اصلاح بال پرندگان را كم كرد و به بهبود آنها كمك كرد.
اگرچه علم دامپزشكی طی دهه های اخیر، پیشرفت قابل توجهی داشته اما این پیشرفت در حوزه درمان استخوان های شكسته پرندگان، خیلی كم بوده است.
شكستگی بدن پرندگان معمولا در بال های آنها رخ می دهد. پرنده ای كه توانایی پرواز نداشته باشد، برای یافتن غذا گرفتار مشكل خواهد شد و امكان دارد حتی در صورت یافتن غذا هم آنرا در رقابت با یك پرنده دیگر از دست بدهد.
در حال حاضر، متداول ترین روش اصلاح استخوان پرندگان، كاشت پین های فلزی است. این روش با وجود موثر بودن، یك روش ایده آل به شمار نمی رود.
از آنجا كه استخوان های پرنده، سبك و ظریف هستند، استفاده از یك ماده نسبتا سنگین برای ترمیم آنها می تواند مشكلات بسیاری به همراه داشته باشد. دانشمندان حوزه دامپزشكی بعد از اصلاح استخوان با این روش، شاهد عدم تعادل پرنده در برخاستن و فرود آمدن بوده اند.
پرنده بعد از تحمل اولین جراحی مجبور است جراحی دیگری را هم پشت سر بگذارد تا پین ها برداشته شوند. انجام دادن این دو جراحی علاوه بر داشتن هزینه بسیار، زمان بر، خطرناك و همراه با استرس برای پرنده است.
"سیف الله دهقانی ناژوانی"(Seifollah Dehghani Nazhvani)، نویسنده ارشد این پژوهش به همراه "فاطمه اعتمادی"(Fatemeh Etemadi)، "مهرداد محمدی"(Mehrdad Mohammadi) و "فاطمه دهقانی ناژوانی"(Fatemeh Dehghani Nazhvani)، پژوهشگران دانشكده دامپزشكی دانشگاه شیراز، متد جدیدی برای اصلاح بال پرندگان عرضه كرده اند كه چنین مشكلاتی را به همراه ندارد. آنها در بررسی های خود دریافتند كه می توان برای ترمیم استخوان بال پرندگان، از یك ماده سبك تر بهره برد كه بعد از اصلاح نیازی به خارج كردن آن از بدن پرنده نباشد.
پژوهشگران تصمیم گرفتند تا پین هایی را به كار ببرند كه از استخوان حیوانات ساخته شده اند. آنها پین های كوچكی را با استفاده از استخوان سگ و گوسفند ابداع كردند و آنها را برای درمان كبوترهایی با بال شكسته به كار بردند.
هدف پژوهشگران از به كار بردن استخوان های سگ و گوسفند این بود تا خطر رد شدن درمان و یا عفونت را به حداقل برسانند. آنها از هیدروژن پراكسید برای از بین بردن چربی استخوان ها و از اتیلن اكساید برای استریلیزه كردن آنها استفاه كردند.
دانشمندان به مدت ۳۲ هفته، بهبودی پرندگان را مورد بررسی قرار دادند. آنها قسمت های جراحی شده را بررسی كردند تا بفهمند كه چگونه پرندگان می توانند بال های خویش را نگه دارند و پرواز كنند.
آنها طی این ۳۲ هفته، ۱۰ تصویر پرتونگاری از هر بال تهیه كردند و با كمك این تصاویر توانستند عملكرد پین ها و روند ترمیم بال ها را مورد بررسی قرار دهند.
پژوهشگران دریافتند كه استخوان های ترمیم شده با این پین های جدید، زودتر از استخوان های ترمیم شده با پین های فلزی بهبود یافته اند.
تا هفته دهم، ۸۵ درصد از پرندگان توانستند باردیگر یك پرواز عادی داشته باشند و در هفته سی و دوم، همه پرندگان توانستند به صورت كامل پرواز كنند.
"سیف الله دهقانی ناژوانی" اظهار داشت: در مورد هیچ یك از پین های كاشته شده، عدم پذیرشی از جانب بدن پرندگان مشاهده نشد.
این پژوهش نشان داد كه استخوان گوسفند می تواند عملكرد بهتری داشته باشد. باآنكه به صورت كلی، عملكرد استخوان گوسفند، سگ و پین های فلزی خوب است اما پژوهشگران در اینباره گفتند: نكته مهم در مورد پین های فلزی این است كه وزن آنها به عدم تعادل در پرواز منجر می شود.
پرندگانی كه با پین های جدید درمان شدند، این مشكل را نداشتند و از آنجائیكه بدن به تدریج توانست استخوان ها را جذب نماید، نیازی به جراحی دوم هم نبود.
پژوهشگران این پروژه امیدوار هستند كه بتوانند روش جدید خویش را به شكل گسترده تری به كار ببرند.
این پژوهش، در ماه نوامبر سال جاری میلادی در مجله "Heliyon" به چاپ رسیده است.
منبع:

1398/09/10
14:53:48
5.0 از 5
4270
تگهای خبر: پژوهشگر , چاپ , دانش , علم
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
نهایت علم