نهایت علم elmend

تصویری كه شاید برای نخستین بار، تولد یك سیاره را نشان دهد

تصویری كه شاید برای نخستین بار، تولد یك سیاره را نشان دهد

به گزارش نهایت علم دانشمندان معتقدند موفق شدند برای نخستین بار، یك سیاره در حال تشكیل شدن را رصد كنند.


به گزارش نهایت علم به نقل از انگجت، در مطالعه ای که در مجله "Astronomy & Astrophysics" منتشر شد، یک گروه اخترشناس راجع به ثبت تصویر یک ستاره جوان به نام "ای بی ارابه ران"( AB Aurigae) که ۵۲۰ سال نوری از زمین فاصله دارد، توضیحاتی عرضه دادند.
در مرکز تصویر می بینیم که یک "پیچ وتاب" واضح در ابر گرد و غبار اطراف ستاره وجود دارد که نشان دهنده حضور یک سیاره در حال تشکیل است.
بدین سان با نگاه به این تصویر می توان دریافت که محل تشکیل یک سیاره جدید کجاست.
این اکتشاف بزرگ با استفاده از تلسکوپ های "وی ال تی"(VLT) سازمان رصدخانه جنوبی اروپا در شیلی و توسط ابزار "Sphere" این تلسکوپ امکان پذیر شده و یک نظریه مهم راجع به تشکیل سیاره ها را تایید می کند.
در سال ۲۰۱۹ و اوایل ۲۰۲۰ میلادی، ستاره شناسانی از بلژیک، فرانسه، تایوان و آمریکا توانستند عمیق ترین تصاویر مربوط به ستاره " ای بی ارابه ران" تا به امروز را به دست آورند.
این محققان مشاهدات گذشته راجع به بازوهای مارپیچی گرد و غبار ستاره را تاییده کرده و این پیچ و تاب مهم در مرکز ستاره را کشف کردند.
محققان معتقدند که این پیچ و تاب نقطه شکل گیری یک سیاره جدید است.
"آن دیتری"(Anne Dutrey) نویسنده این مقاله اظهار داشت: از بعضی از مدلهای تشکیل سیاره ای، چنین پیچ و تابی قابل انتظار است.
با عنایت به این که ابزار رصد محققان در حال تقویت است، محققان باید بتوانند راجع به این ستاره و حتی نحوه تشکیل سیاره ها، اطلاعات بیشتری به دست آورند.1399/03/02
11:18:32
5.0 از 5
2443
تگهای خبر: آمریكا , دانش , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
نهایت علم