نهایت علم elmend
به همت دانشمند ایرانی دانشگاه كلرادو بولدر انجام شد

تقلید یك پهپاد از بادكنك ماهی برای پرواز ایمن

تقلید یك پهپاد از بادكنك ماهی برای پرواز ایمن

با تلاش ˮهومن هدایتیˮ مهندس ایرانی دانشگاه ˮكلرادو بولدرˮ یك پهپاد جدید با الهام از بادكنك ماهی ساخته شده است كه قطر آن در صورت احساس خطر می تواند از ۲۰ اینچ تا ۳۳ اینچ تغییر كند و به منظور بهبود ایمنی هوایی برای پهپادها توسعه یافته است.


ب گزارش ایسنا و به نقل از آی ای، اگر تاکنون یک بادکنک ماهی را دیده باشید، می دانید که چگونه می داند از خود در مقابل خطرات محافظت کند و این کار را با باد کردن خود و در نتیجه بزرگ شدن اندازه خود انجام می دهد تا در مقابل دشمن، تهدیدکننده به نظر برسد یا باد خویش را خالی می کند تا از مسیرهای تنگ رد شود.
اکنون محققان دانشگاه "کلرادو بولدر" با الهام از این نوع ماهی، پهپاد رباتیکی را طراحی نموده اند که می تواند همین کار را انجام دهد و آنرا "PufferBot" نامیده اند.
"هومن هدایتی" فارغ التحصیل این دانشگاه و سازنده این پهپاد رباتیک اظهار داشت: ما در تلاش بودیم یک ربات ایمن تر طراحی نماییم که بتواند ایمنی بیشتری داشته باشد و با بررسی چگونگی انجام این کار توسط حیوانات شروع کردیم.
به طور دقیق تر، "هدایتی" و تیمش به دنبال خنثی کردن برخورد پهپادها یا هواپیماهای بدون سرنشین بودند تا بتوانند ایمنی آنها را در حال پرواز بهبود بخشند.
"هدایتی" اظهار داشت: من سالهاست که با پهپادها کار می کنم، اما هر وقت بیرون می روم و آنها را به پرواز در می آورم، خیالم از آنها راحت نیست و همیشه به این فکر می کنم که چه اتفاقی می افتد اگر سقوط کند و روی کسی بیفتد و باعث صدمه و خسارت شود. فناوری هایی مانند "PufferBot" می توانند به رفع این دغدغه کمک کنند.
وی اضافه کرد: تابحال این ترس که امکان دارد پهپادها سبب حادثه شوند مانع از استقبال از آنها در خانه ها شده است. به ما گفته شده است که ربات ها عالی هستند و می توانند خیلی از کارها را انجام دهند، اما این ربات ها کجا هستند؟ چرا آنها در خانه های ما نیستند؟ چرا آنها را فقط در کارخانه ها می بینیم؟
اینجاست که فناوری "PufferBot" وارد عمل می شود. این ربات مانند "کیسه هوا" عمل می کند و دارای تسمه های پلاستیکی است که می تواند به سرعت از قطر تقریباً ۵۰ سانتیمتر تا ۸۳ سانتی متر گسترده شود.
وقتی "PufferBot" احساس خطر می کند، در همه جهات توسعه پیدا می کند و فضای ایمنی بین قطعات مکانیکی پهپاد و هرگونه موانع احتمالی بوجود می آورد. از همه بهتر، وزن آن تنها ۴۵۰ گرم است، به این مفهوم که این کار، پهپاد را سنگین نکرده است.
این اختراع جدید می تواند به صورت موثر در عملیات های جستجو و نجات مورد استفاده قرار گیرد و به پهپادها اجازه جستجوی بازماندگان در ساختمان های در حال فروپاشی را می دهد، در حالیکه از برخورد پهپادها با آوار هم جلوگیری می کند.
منبع:

1399/08/06
13:18:47
5.0 از 5
1435
تگهای خبر: توسعه , دانش , ربات , رباتیك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
نهایت علم