نهایت علم elmend

اختتام همه گیری با هشت واكسن جهانی

اختتام همه گیری با هشت واكسن جهانی

نهایت علم: خراسان رضوی پس از واکسن فایزر(Pfizer)، واکسن مدرنا (Moderna) دومین واکسن کروناست که روز شنبه مجوز استفاده اضطراری دریافت کرده است.


به نقل از ایندین تایمز، واکسن فایزر در انگلیس، کانادا، مکزیک و بحرین تاییدشده است. روسیه نیز مجوز دو واکسن تولید بومی را جهت استفاده اولیه، چین نیز چهار واکسن خودرا جهت استفاده محدود و دو مورد دیگر در امارات متحده عربی و دیگری در بحرین تایید شده است.
سال گذشته مقامات بهداشتی ووهان چین، مواردی از ذات الریه مشکوک در ۲۷ نفر شناسایی و این مورد را در ۳۱ دسامبر ۲۰۱۹ به سازمان بهداشت جهانی (WHO) گزارش کردند که به دنبال آن دانشمندان ویروس کرونا (Sars-CoV-۲) جدید را در هفت ژانویه شناسایی و توالی ژنتیکی آن در ۱۱ ژانویه به اشتراک گذاشتند.
مدتی بعد دانشمندان با کمک فناوری واکسن تولید کردند و امروز دو واکسن تاییدشده، ۶ واکسن با تایید استفاده اولیه یا محدود، ۱۸ مورد در آزمایش های پیشرفته و حداقل ۶۰ مورد در مراحل اولیه آزمایش وجود دارند.
دانشمندان در واکسن مدرنا و فایزر- بیو ان تک (Pfizer-BioNTech) از تکنیک پیام رسان RNA (mRNA) استفاده کردند که قبلا هیچ گاه استفاده نشده بود، آکسفورد، اسپوتینک وی (Sputnik V)، بیوتک (Biotech)، جانسون و جانسون (Johnson & Johnson) و کانسینو (CanSino ) چین از آدنوویروس ها برای مبارزه با سارس-کوو-۲، ویروس عامل بیماری کووید-۱۹ استفاده کردند. درحالی که توسعه دهندگان دیگری مانند بهارات بیوتک (Bharat Biotech ) در حیدرآباد هند و سینوواک (Sinova)، سینوفارم ووهان (Sinopharm-Wuhan) و سینوفارم پکن (Sinopharm-Beijing) در چین در حال کار با ویروس غیرفعال هستند.
طی هفته گذشته، موارد جدید مبتلاشدن به کووید-۱۹ در هند از مرز ۱۰ میلیون نفر عبور کرد. حالا همه امیدها به واکسن هاست و دولت هند تا تابستان سال ۲۰۲۱، ۲۵۰ میلیون نفر در معرض خطر را واکسینه خواهدنمود.


پنج واکسن آزمایشی در مراحل پیشرفته آزمایش های بالینی در هند قرار دارند. موسسه سروم هند (SII) برای تایید استفاده اضطراری برای واکسن آکسفورد-آسترازنکا (Oxford-AstraZeneca) که بزرگ ترین تولیدکننده آن در جهان است و بهارات بیوتک در حیدرآباد در حال آماده سازی داده های آزمایش مرحله آخر است.
هند برای برنامه ایمن سازی جهانی خود نیازمند واکسینه کردن بیش از ۲۶ میلیون نوزاد تازه متولدشده و ۲۹ میلیون زن باردار، گروه هایی که در اولویت قرار دارند شامل کارکنان مراقبت های بهداشتی، کارکنان خط مقدم و افراد ۵۰ سال به بالاست البته این مورد به در دسترس بودن واکسن های اولیه بستگی دارد.
دکتر وی کا پائل، عضو آژانس دولتی NITI Aayog اظهار داشت که ۱۰ کشور از هند درخواست واکسن کرده اند. غیر از معاملات صورت گرفته، موسسه سروم ۲۰۰ میلیون دوز واکسن بیشتر از نامزدهای آکسفورد/ استرازنکا یا نوواکس (Novavax)، برای کوواکس (Covax) فراهم خواهدنمود. کوواکس، ائتلاف نوآوری در آمادگی همه گیر (CEPI) و ابتکار جهانی برای اطمینان از دسترسی عادلانه به واکسن کووید-۱۹ صرف نظر از درآمد برای همه کشورهاست.
کوواکس روز جمعه از امضای قرارداد خرید با آسترازنکا برای ۱۷۰ میلیون دوز واکسن و یک تفاهم نامه (MoU) با جانسون و جانسون برای ۵۰۰ میلیون دوز (واکسن تک دوز) آگاهی داد. این معاملات علاوه بر معامله موجود کوواکس با موسسه سروم برای ۲۰۰ میلیون دوز و ۲۰۰ میلیون دوز دیگر برای واکسن Sanofi / GSK است.
این توافق نامه ها حداقل ۱.۳ میلیارد دوز واکسن تاییدشده توسط اهداکنندگان را در اختیار ۹۲ اقتصاد کم درآمد و متوسط ​​در اوایل سال ۲۰۲۱ قرار می دهد. انتظار می رود نخستین دریافت کنندگان واکسن کارکنان مراقبت های بهداشتی و کارکنان خط مقدم در ۹۲ کشور در نیمه سال ۲۰۲۱ برمبنای مصوبات نظارتی و آمادگی کشورها برای تحویل، باهدف پوشش ۲۰ درصدی جمعیت تا آخر سال باشند. دوزهای بیشتر واکسن برای پوشش بیشتر در سال ۲۰۲۲ در دسترس خواهد بود.
به عنوان قسمتی از نمونه تحقیق و توسعه کوواکس، ائتلاف نوآوری در آمادگی همه گیر در ۱۰ واکسن تجربی سرمایه گزاری نموده است که هفت مورد از آنها در آزمایش های بالینی و ۹ مورد دیگر در مرحله تولید است. حالا در حال ارزیابی نامزدهای اضافی برای پشتیبانی از واکسن های آزمایشی نسل بعدی برای افزایش گزینه ها و در دسترس بودن است.
باوجود واکسن ها جهان می تواند در جنگ کووید-۱۹ پیروز شود، اما این مورد در صورتی امکان پذیر خواهد بود که ماسک را کنار نگذاریم و مراقب خود باشیم تا همه واکسینه شوند.
منبع:

1399/10/01
13:53:35
5.0 از 5
1102
تگهای خبر: توسعه , تولید , دانش , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم