نهایت علم elmend

كشف راه جدیدی برای هدف قرار دادن سلول های سرطانی

كشف راه جدیدی برای هدف قرار دادن سلول های سرطانی

نهایت علم: گروهی از پژوهشگران در بررسی های خود توانسته اند راه جدیدی را کشف کنند که به هدف قرار دادن سلول های سرطانی و از بین بردن آنها کمک می نماید.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از برایت سرف، پژوهشگران همیشه هنگام درمان سرطان، در جستجوی راه هایی هستند که سلول های سرطانی را از بین ببرند و در عین حال، میزان صدمه به بقیه بدن را به حداقل برسانند. یکی از طریق های احتمالی، یافتن فرایندهایی است که منحصر به سلول های سرطانی هستند و امکان هدف گیری خاص را فراهم می کنند. اگر این فرآیند مختل شود، تنها همان سلول ها تحت تأثیر قرار می گیرند.
یک فرآیند می تواند به انواع خاصی از سرطان منحصر شود و در بعضی دیگر وجود نداشته باشد. در چنین مواردی، به یک راه ساده نیاز است که نشان دهد آیا تومور، خصوصیت منحصر به فردی دارد یا خیر. مفهوم سوال این است که تومور نسبت به کدام درمان واکنش نشان داده است. این روش به پژوهشگران کمک می نماید تا درمان را با بیماری که احیانا درمان به او کمک می نماید، مطابقت دهند؛ نه این که به آزمون و خطا بپردازند.
گروهی از پژوهشگران موفق شده اند چنین فرایندی را کشف کنند که می تواند سلول های سرطانی را بدون صدمه رساندن به سلول های سالم هدف قرار دهد.
چرخه "فولات"(Folate)، یک فرآیند ضروری برای DNA و آران ای به شمار می رود؛ در نتیجه هم برای سلول های سرطانی و هم برای سلول های سالم، بسیار مهم می باشد. از آنجائیکه تولید DNA، یک مرحله مهم در تقسیم سلولی و رشد تومور به حساب می آید، چرخه فولات یک هدف متداول برای شیمی درمانی است. در هر حال، عوارض جانبی قابل توجهی در حمله کردن به آن وجود دارد.
در واقع، دو چرخه فولات وجود دارد که یکی در میتوکندری و دیگری در سیتوزول رخ می دهد. یک سلول سالم می تواند از یک نوع به شکلی دیگر تبدیل گردد. پژوهشگران در این پروژه، انواعی از سلول های تومور را کشف کردند که به مسیر سیتوزول تکیه داشتند. در نتیجه، اگر درمان، هدف قرار دادن چرخه فولات سیتوزول باشد، سلول های سالم به چرخه میتوکندری روی می آورند و صدمه نمی بینند. بدین ترتیب، تنها سلول های تومور از بین می روند.
پروتئین "RFC"، پروتئینی است که سطح فولات داخل سلول را تنظیم می کند. پژوهشگران دریافتند که پایین بودن سطح RFC، پایین آمدن فولات را به همراه دارد. آنها به این نتیجه رسیدند که پایین آمدن میزان فولات، برای چرخه میتوکندری، مخرب است؛ ازاین رو تومورهایی که میزان RFC آنها پایین است، تومورهایی هستند که تحت تأثیر درمان های مسدود کننده چرخه سیتوزول قرار می گیرند.
بدین ترتیب، هم مسیری که امکان دارد مورد حمله قرار بگیرد و هم راهی برای تشخیص تومورهایی که مورد حمله قرار می گیرند، می تواند نقش موثری در این میان داشته باشد.
این پژوهش، در مجله "Cell Metabolism" به چاپ رسید.
منبع:

1399/11/18
21:25:35
0.0 از 5
852
تگهای خبر: پژوهشگر , تولید , چاپ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
نهایت علم