نهایت علم elmend
پژوهشگران:

كروناویروس در هوا است سطوح را رها كنید!

كروناویروس در هوا است سطوح را رها كنید!

به گزارش نهایت علم پژوهشگران در بررسی جدیدی دریافته اند که امکان انتقال کروناویروس از راه سطوح در مقایسه با راه های دیگر، خیلی کم است.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از نیچر، با گذشت یک سال از همه گیری کروناویروس، حالا خیلی از شواهد در ارتباط با آن مشخص شده اند. نتایج تحقیقاتی که در نشریه "لنست"(lancet) انتشار یافته نشان می دهد: کروناویروس عموما از هوا و به واسطه افراد در حال صحبت کردن و تنفس قطرات بزرگ و کوچک انتشار یافته در هوا پخش می شود. باآنکه مبتلا شدن به ویروس از روی سطوح، قابل قبول است اما موضوعی نادر بنظر می رسد.
با وجود این، بعضی از سازمان های بهداشت عمومی هنوز تاکید دارند که سطوح هم یک تهدید به شمار می روند و باید مرتب ضدعفونی شوند. نتیجه این موضوع، یک پیام عمومی گیج کننده در زمانی است که تلاش ها باید برای جلوگیری از همه گیری ویروس اولویت بندی شوند.
"سازمان بهداشت جهانی"(WHO) در جدید ترین راهنمایی های عمومی خود سفارش کرده است: از لمس کردن سطوح به خصوص در مکان های عمومی خودداری کنید چونکه امکان دارد فرد مبتلا به کووید-۱۹ قبل از شما، آنها را لمس کرده باشد. سطوح را مرتب با ضدعفونی کننده های استاندارد تمیز کنید.
یکی از نمایندگان سازمان بهداشت جهانی در مصاحبه ای که در ماه ژانویه انجام شد، اظهار داشت: شواهد محدودی وجود دارند که نشان دهند کروناویروس به واسطه سطوح آلوده منتقل می شود اما این سطوح هنوز هم بعنوان یک روش احتمالی انتقال در نظر گرفته می شوند. این نتایج با بهره گیری از شواهدی عرضه شدند که آران ای ویروس را در مجاورت افراد آلوده به کروناویروس نشان می داد. بدین ترتیب، باآنکه مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا در وبسایت خود ذکر کرده که انتقال به واسطه سطوح، یک راه متداول انتقال کووید-۱۹ در نظر گرفته نمی گردد اما این نکته را هم متذکر می شود که ضدعفونی کردن مکرر اشیا و سطوح لمس شده توسط چند نفر، مهم می باشد.
این عدم شفافیت در مورد خطرات سطوح آلوده، نتایج جدی به همراه دارد. مردم و سازمان ها همچنان تلاشهای پرهزینه برای ضدعفونی کردن را در اولویت قرار می دهند؛ در صورتیکه می توانند منابع بیشتری را برای تاکید بر اهمیت ماسک ها و بررسی اقدامات برای بهبود تهویه مصرف کنند. مورد دوم، پیچیده تر خواهد بود اما می تواند تفاوت بیشتری را ایجاد نماید.
اداره کل حمل و نقل نیویورک تخمین زده است که هزینه های بهداشتی ناشی از کووید-۱۹ از حالا تا سال ۲۰۲۳، سالانه تا ۳۸۰ میلیون دلار خواهد رسید. این سازمان در اواخر سال قبل از دولت فدرال آمریکا، در مورد تمرکز روی ذرات هواپخش، درخواست مشاوره کرد. به این سازمان گفته شده است که روی سطوح هم تمرکز داشته باشد و تابحال بر منابع بیشتری برای پاکسازی سطوح متمرکز شده است.
اکنون که در این مورد توافق شده است که ویروس از راه هوا و به واسطه قطرات کوچک و بزرگ منتقل می شود، کوشش برای جلوگیری از گسترش باید بر بهبود تهویه یا نصب دستگاههای تصفیه هوا متمرکز شود. همینطور باید به مردم یادآوری شود که از ماسک استفاده کنند و به رعایت کردن فاصله ایمنی بپردازند. در عین حال، سازمان هایی مانند سازمان بهداشت جهانی و مرکز کنترل و پیشگیری بیماری باید راهنمایی های خویش را برپایه دانش موجود به روز کنند.
پژوهش ها در مورد کروناویروس و کووید-۱۹ به سرعت پیش می رود؛ ازاین رو سازمان های بهداشت عمومی وظیفه دارند که اطلاعات واضح و به روز را عرضه کنند که می توانند نیاز افراد را برای محافظت از خود و دیگران برطرف کنند.1399/11/21
23:14:47
0.0 از 5
750
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
نهایت علم