نهایت علم elmend

سایه یک قمر بر مشتری

سایه یک قمر بر مشتری

نهایت علم: فضاپیمای جونو ناسا بتازگی تصویری متفاوت از سیاره ˮمشتریˮ ثبت کرده است.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از تی ان، در ۲۵ فوریه ۲۰۲۲، فضاپیمای جونو ناسا چهلمین گذر نزدیک خود از سیاره غول پیکر مشتری را به انتها رساند. در ضمن این گذر، جونو تصویر سایه قمر "گانیمد" بر روی این سیاره را ثبت نمود. تصویر سایه بزرگ و تاریک قمر "گانیمد" مشتری در سمت چپ این سیاره مشخص است.
"توماس توموپولوس" (Thomas Thomopoulos)، دانشمند شهروند؛ این تصویر با رنگ تقویت شده را با بهره گیری از داده های خام ابزار جونوکم (JunoCam) به وجود آورده است. در زمانی که تصویر خام گرفته شد، فضاپیمای جونو در فاصله حدود ۴۴ هزار مایل (۷۱۰۰۰ کیلومتر) بالای مشتری، در عرض جغرافیایی حدود ۵۵ درجه جنوبی و ۱۵ برابر نزدیکتر از "گانیمد" به مشتری بود؛ چونکه این قمر در فاصله حدود ۶۶۶ هزار مایل (۱.۱ میلیون کیلومتر) دور از مشتری، می چرخد.


مشتری دارای چهار قمر اصلی (قمرهای گالیله ای)است. "آیو"، "اروپا"، "گانیمد" و "کالیستو" از اقمار این سیاره هستند و از آنجا که قمرهای مشتری در مداری نزدیک به صفحه مداری مشتری می چرخند، سایه های اقمار اغلب بر روی این سیاره می افتند. جونوکم این تصویر را از نزدیکی مشتری گرفته است و این مساله سبب شده سایه "گانیمد" بسیار بزرگ به نظر برسد.
قمر "آیو" سیاره مشتری آتشفشانی ترین جرم منظومه شمسی است. صدها آتشفشان در سطح آن قرار دارد که تعدادی از آنها توده هایی از گوگرد را تا ارتفاع صدها مایل به هوا پرتاب می کنند.
در مقابل، قمر اروپا، کوچکترین قمر از چهار قمر غول پیکر "مشتری است" و دارای سطحی یخی بوده که در زیر آن اقیانوسی از آب مایع قرار دارد.
انتظار می رود فضاپیمای "جونو" اواخر سال جاری (۲۰۲۲)، نزدیک ترین پرواز خود از کنار قمر اروپا را به انجام برساند. در طول این پرواز، کاوشگر ناسا از چندین ابزار علمی خود برای مطالعه دقیق این قمر و ثبت تصاویر قابل توجه استفاده می نماید.
طبق بیانیه ناسا، جونو در اواخر سال ۲۰۲۳ و اوایل سال ۲۰۲۴ از نزدیکی قمر "آیو" نیز گذر خواهدنمود. انتظار می رود ماموریت این کاوشگر در ماه سپتامبر سال ۲۰۲۵ به اتمام برسد.
منبع:

1401/02/06
11:34:44
5.0 / 5
365
تگهای خبر: دانش , علم , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
نهایت علم